АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
ТЕХНОЛОГИЈА
Се надеваме дека оваа информација за Galaxy S8 не е точна...
ТЕХНОЛОГИЈА
Над 10 милиони работници од Велика Британија може да останат без работа поради автоматизација
ТЕХНОЛОГИЈА
Snapdragon 835: Импресивен процесор!
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
НАУКА НАЈНОВИ | НАЈЧИТАНИ

БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
Германските научници денеска спроведоа експеримент во кој го тестираа „најголемото вештачко сонце“, што треба да доведе до нови начин за производство на чиста енергија, јави дописникот на МИА од Берлин.
 

РУСИЈА
Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научниците и денес немаат објаснување за што точно станува збор.

НАУКА
Таа го воодушеви научниот свет: Оваа млада кубанка ја нарекуваат "новиот Ајнштајн", а еве зошто
Една од работите кои брилијантните умови од престижниот МИТ (Massachusetts Institute of Technology) ги прават, покрај тоа што размислуваат за природата на вселената и изградба на научно-фантастични уреди, е и анализите на вредноста на воздухот за леталото на владата на САД.

ЗАНИМЛИВОСТИ
Откриле мистериозно виолетово јајце на дното на морето и никој не знае за што станува збор
Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA) открила на морското дно мистериозно јајце - а интернетот едноставно пламнал по ова откритие.

НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
Професорот Стивен Хокинг изјави за "Good Morning Britain" дека веќе го поминал тестирањето за летање во нулта гравитација пред возбудливото патување

НАУКА
Научниците на Сталин: Од хибрид на човек и шимпанзо до оживување на мозокот на Ленин - најбизарните Советски експерименти
Во книгата "Сталин и научниците: Историја на триумф и трагедија 1905-1953" подробно е опишан односот на Сталин кон развојот на науката, кон луѓето кои го носеле овој развој, како и сите бизарности кои советските научници се обидувале да ги изведат.

НАУКА
Откритие кое сите ги изненади: Од кал се појави Рамзес стар 3.000 години!
Археолозите од Египет и Германија во калта на подземните води од сиромашниот дел на Каиро пронајдоа осум метри висока статуа која најверојатно го претставува обожуваниот фараон Рамзес Втори.

НАУКА
Полета "Sentinel": Лансиран е сателитот кој „ќе го спаси светот"
Од космодромот во Француска Гвајана лансиран е сателитот Sentinel-2B кој ќе му се придружи на веќе лансираниот 2A - двата сателити „ќе ја држат Земјата на око“.

СИБИР
Џиновската дупка во Сибир се шири - никој не знае зошто
Длабокиот кратер Батагаика ги исплашил жителите, но научниците тука наоѓаат одговори на бројните прашања за климатските промени.

НАУКА
Загрижувачки: Температурата на Антарктикот близу 20 степени!
Членовите на аргентинскиот Истражувачки центар, сместен близу северниот дел од Антарктикот, во последните две години забележале рекордно висока температура од 17,5 Целзиусови степени, известува Агенцијата за климатски промени на ОН.

НАУКА
Овцата Доли: 20 години од создавањето на големото научно чудо
Иако Доли е создадена во јули 1996. година, научниците ја прифатиле во февруари 1997. година.

РАДИУМСКА ГРОЗНИЦА
“Радиумската вода му делувала одлично, сè додека не му отпаднала вилицата”
RadiThor, десет години се продавал како енергетски суплемент, средство против болки, импотенција итн. Од овој пијалок починале илјадници луѓе.
ТЕХНОЛОГИЈА НАЈНОВИ | НАЈЧИТАНИ

ТЕХНОЛОГИЈА
Се надеваме дека оваа информација за Galaxy S8 не е точна...
Долго време кружат гласини за спецификациите на најновиот адут на Самсунг на пазарот за мобилни телефони, а неодамна се појавија и цените по кои што ќе се продава новата „осмица“.
 

ТЕХНОЛОГИЈА
Над 10 милиони работници од Велика Британија може да останат без работа поради автоматизација
До 30% од работните места во Велика Британија се со висок ризик за автоматизација до почетокот на раните 2030-ти, а процентот е помал во однос на САД (38%) или Германија (35%), но повисок од Јапонија (21%) - според денешниот извештај на PWC.

ТЕХНОЛОГИЈА
Snapdragon 835: Импресивен процесор!
Додека ги чекаме уредите опремени со процесорот Snapdragon 835 конечно да ја видат светлината на денот, протекоа резултатите од неколку тестови на најновиот „ѕвер“ на Qualcomm.

ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
Новата верзија на апликацијата Google Maps (засега само на телефоните кои што работат на Андроид) би можела да ви помогне да избегнете проблем со кој што веројатно досега сте соочиле.

ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
Најновиот телефон од гамата на Xperia на Sony ќе биде опремена со четиријадрен процесор, 2 GB RAM меморија, USB-C и Андроид 7. Цената засега не е позната.

ТЕХНОЛОГИЈА
Ова е „следната голема работа" која ќе ја претстави Apple
Apple технологијата за проширена реалност најпрвин ќе ја претстави на Ајфонот, а во иднина ќе можеме да очекуваме и паметни очила со логото на „Јаболкото“.

ТЕХНОЛОГИЈА
Маска за глас: Нов уред кој ве заштитува од љубопитните уши
"Правата маска за глас за мобилни телефони" - има за задача да ја зачува приватноста на вашиот разговор

ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град
Вистинскиот Робокап постои, и тоа во Дубаи. Овој полицаец го скенира лицето, а граѓаните преку него ќе можат да пријават кривични дела како и да платат сообраќајни казни.

ТЕХНОЛОГИЈА
Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.

ТЕХНОЛОГИЈА
Ајфон со уникатен изглед и цена...
Мекинтош компјутерите кон крајот на минатиот век беа синоним за иновација и дизајн, а овој Ајфон го следи токму тој пат.

ТЕХНОЛОГИЈА
Објавени се нови фотографии и цената на Galaxy S8 и S8 Plus
Според информациите на еден познат инсајдер, цената на Galaxy S8 на европскиот пазар ќе изнесува 799 евра, додека на моделот S8 Plus ќе изнесува 899 евра.

ТЕХНОЛОГИЈА
Спас за батериите: Бежично полнење помеѓу уредите...
Sony патентираше технологија која што овозможува бежично полнење на батериите помеѓу различни уреди.
 

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научници...
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град

ВИДЕО ВЕСТИ

Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри

ФЕЈСБУК 'LIKE BOX'

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум