АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ЗДРАВЈЕ
Д-р Билјана Костовска, офталмохирург од Систина одговори на прашања поврзани со високата диоптрија
Високата диоптрија влијае врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Тие имаат -10, -20 диоптер и доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош. Носат дебели стакла кои тежат и тоа создава нервоза во секојдневните активности.
 

ЗДРАВЈЕ
Ве мачи ли страв од стареење? Еве зошто треба да го промените начинот на размислување!
Страв од стареење е еден од најчестите фобии кои постојат, особено помеѓу младите жени, а тие можат да се манифестираат на многу начини.
24.03.2017, 12:56

ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24

ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33

ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57

ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00

ЗДРАВЈЕ
Овие две работи не смеете да ги правите пред да појдете на лекар
Некои секојдневни навики треба да ги избегнуваме кога одиме на лекар бидејќи тие пречат во поставувањето на вистинска дијагноза или упатување на потребните тестови.
20.03.2017, 21:36

ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
Мајра Гонзалес успеала да качи неверојатни 453 килограми. Прекумереното нездраво јадење започнало кога таа одлучила да ја заштити својата сестра Џејми и да ја преземе вината за смртта на својот внук Елси. Ова се случило во 2008-ма година, и како што вели, од тогаш таа се откажала од животот.
18.03.2017, 12:38

ЗДРАВЈЕ
Еве како да спречите претерано потење во претстоечките топли денови
Променливиот период помеѓу сезоните е еден од виновниците за непријатните кругови под пазувите. Без разлика на тоа што ќе облечете, сепак не сте подготвени за дневните скокови на температурата. Но, постојат решенија и за тоа.
17.03.2017, 20:33

ЗДРАВЈЕ
Случајот на стрептокока на грлото овој татко го доведе до ампутации на рацете и стапалата
CNN пишуваат за човекот од Мичиген кој е благодарен што ја преживеал инфекцијата стрептокока на грло која го довела до ампутации на делови од неговите раце и нозе, а за малку ќе му го земела и животот.
17.03.2017, 12:13

ЗДРАВЈЕ И УБАВИНА
„Убијци“ на целулитот: Две намирници кои ќе ве ослободат од „кората од портокал“
Пристигнува пролетта, а со тоа и потопло време, што веќе не` опоменува дека треба да поработиме на нашата фигура и исхрана за да се прошетаме гордо во костимот за капење кога ќе дојде лето.
16.03.2017, 17:53

СКОПЈЕ
На Онкологија отворена најсовремена лабораторија за хемотерапија во регионот
Нa Клинката за радиотерапија и онкологија веќе е пуштена во работа и функционира најсовремена лабораторија за подготовка на хемотерапија во поширокиот регион, во која може да се изведуваат и подготовки на вештачка храна за специфични пациенти.
16.03.2017, 16:19

СКОПЈЕ
Во Клиниката „Св.Наум Охридски“ првпат извршена интервенција на стапало поради деформитет на петна коска
На Универзитетската клиника по хирушки болести „Св.Наум Охридски“ првпат е извршена интервенција на стапалото на 38-годишен пациент кој имал спортска повреда и деформитет на петна коска поради скинат дел од тетивата која била откачена од коската. Интервенцијата кај пациентот е направена на товар на Фондот за здравствено осигурување на Македонија.
16.03.2017, 10:49

ЗДРАВЈЕ
Еве зошто е добро повремено да се туширате само со вода
Луѓето со чувствителна кожа често имаат проблеми со црвенило, лупење на кожата, чешање, чувство на стегање... Германски дерматолози ве советуваат што треба да направите за време на туширањето за да си ги олесните тие проблеми.
15.03.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Рецепт за слабеење за кој ви се потребни само две состојки
Поради брзиот начин на живот, лошата исхрана и недостатокот на физичка активност, зголеменото ниво на маснотии во крвта е болест на денешницата.
14.03.2017, 19:31

ЗДРАВЈЕ
Се мачите со мозолчиња, а не сте тинејџер? На овој начин засекогаш ќе се ослободите од нив
Поголеми се шансите да имате акни како тинејџер, но тоа им се случува и на постари жени поради природата на месечните хормони.
13.03.2017, 19:40

ЗДРАВЈЕ
Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица
САД во моментов има повеќе од 30 лица дијагностицирани со смртоносна габична инфекција, отпорна на лекарства, откако здраствените власти издадоа предупредување за овој патоген уште во јуни, 2016-та.
13.03.2017, 10:21

ЗДРАВЈЕ
Ослободете се од главоболката за минута: Овој народен лек делува побрзо од таблета!
Главоболката ќе исчезне поради овој моќен природен лек!
10.03.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Лекарите предупредуваат на симптомите: Мајка на три деца починала, а не знаела од што е болна
Аманда Бут, мајка на три деца, починала на 28-годишна возраст од рак на матката, воопшто не знаејќи дека боледува од таа болест. Се плашела да посети гинеколог, а симпромите ги игнорирала со години.
09.03.2017, 17:53

ЗДРАВЈЕ
Светски ден на бубрегот
Здружението на бубрежно болни граѓани НЕФРОН денеска организира одбележување на Светскиот ден на бубрегот – 9 март. Темата за оваа година е бубрежните заболувања и прекумерната телесна тежина.
09.03.2017, 09:53

ЗДРАВЈЕ
Актерката испраќа молба до сите: „Запомнете го симптомот на рак кој јас го игнорирав една година“
Кога на младата британска актерка Лорна Никсон Браун пред неколку години и` се појавила грутка на вратот, таа не ни претпоставувала дека всушност боледува од рак. Страшните вести ги слушнала дури една година подоцна.
08.03.2017, 17:52

ЗДРАВЈЕ
Првпат во Македонија со анализирање цел ген кај пациенти одреден ризик од потенцијални болести
На пет пациенти првпат во Македонија и на Балканот во лабораторијата за генетика и персонализирана медицина во рамки на Специјалната болница „Филип Втори“ им е анализиран целиот ген со што однапред им се откриени потенцијалните ризици за развивање болести, како што се рак, срцеви заболувања, дијабетес, уште пред да се појават нивните први симптоми. Утврден е и нивниот одговор на стрес, одредени лекови, исхрана...
08.03.2017, 15:18

ЗДРАВЈЕ
Никогаш не заболуваат од рак: Сите им се смеат, но тие се многу здрави!
Додека остатокот од Америка седи пред малите екрани по цел ден, Амишите вредно работат, одгледуваат култури, прават мебел и произведуваат корисни добра.
07.03.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Дали водата со лимон навистина може да направи чудо? Оваа жена пробала и открила!
Две недели секој ден пиела по две чаши вода со лимон и на крајот го споделила своето искуство.
07.03.2017, 17:53

ЗДРАВЈЕ
Извор на здравје: Кога ќе дознаете за што сè служат, црешите ќе станат ваше омилено овошје!
Ова овошје содржи целулоза, па поради тоа добро го регулира варењето на храната, а поради големата количина на вода и калиум го олеснува исфрлувањето на водата од организмот, ја стимулира работата на бубрезите, жолчката и црниот дроб. Помага и во одржување на здравјето на срцето и за превенција на ракот! Исто така, може да ги олесни болките од артритис и претставува извор на антиоксиданси и мелатонин, кои можат да ги забават ефектите на стареење.
06.03.2017, 21:34

ЗДРАВЈЕ
Пејачката Лаура Крлиу ја направи ласерската корекција на диоптријa
Пејачката Лаура Крлиу која македонската публика ја запозна преку талент шоуто Идол, а која сега е популарна и во Албанија и Косово, реши да се ослободи од очилата, па затоа ја направи ласерската корекција на диоптрија.
06.03.2017, 12:15

ЗДРАВЈЕ
Водата со ѓумбир спречува 7 болести: Оној кој ќе ја пие редовно, секогаш ќе биде заштитен
Доволно е само една чаша секое утро и ќе го поштедите телото од многу сериозни заболувања.
03.03.2017, 19:36

ЗДРАВЈЕ
Опасна навика: Еве зошто не треба да го чувате млекото во вратата од фрижидерот
Ако и вие го чувате млекото во вратата од вашиот фрижидер, веднаш преместете го од таму.
02.03.2017, 19:32

ЗДРАВЈЕ
Фенг Шуи: Користете морска сол за да го исчистите вашиот дом од негативна енергија
Морската сол е толку убава што е дури надреална. Не е чудно што нешто толку убаво и моќно доаѓа од областите кои потсетуваат на рај.
02.03.2017, 15:48

ЗДРАВЈЕ
Не појадувал 35 години – тврди дека тоа е здраво!
Др. Mark Mattson, невролог на Националниот институт за здравје во Мериленд, не појадувал цели 35 години. Тој го прескокнувал и ручекот, трчал по два часа на ден, а почнувал со оброците по пет часот попладне. Mark тврди дека тоа е тајната на неговиот здрав живот!
02.03.2017, 15:25

ЗДРАВЈЕТО НА ВАШЕТО КУЧЕ
7 совети како да го одржите крзното на вашето куче сјајно и здраво
Сјајно крзно е знак за здраво куче. Како можете да му помогнете на вашиот најдобар пријател да има сјајно крзно?
02.03.2017, 14:51

ЗДРАВЈЕ
Љубител сте на комбинацијата од домати и краставици? Имаме лоша вест за вас
Постојат намирници кои луѓето ги обожаваат, а постојат и комбинации од намирници за кои многумина сметаат дека се совршен спој, толку многу, што повеќето луѓе мислат дека овие намирници не се јадат една без друга. Такви се, на пример, домат и краставица, банана и млеко, овошје и јогурт. Овој текст малку ќе ве разочара...
01.03.2017, 21:30

ЗДРАВЈЕ
Внимавајте – грејпфрутот во комбинација со лекови може да биде смртоносен!
Доколку внесувате лекови за намалување на притисокот, антидепресиви, лекови за лечење на ракот или антибиотици, исфрлете го грејпфрутот од Вашето секојдневно мени - предупредуваат канадските експерти од универзитетот Онтарио.
01.03.2017, 14:35

ЗДРАВЈЕ
Овој зеленчук е прочистувач на организмот: Жените би требало да го јадат секој ден, бидејќи подмладува одвнатре!
Помага во борбата против стареење, но и против алергии, настинки и инфекции.
28.02.2017, 19:28

ЗДРАВЈЕ
Го кршат телото на бебето: Докторот кој извршил 1.200 абортуси го објаснува целиот процес!
Д-р. Ентони Левантино, гинеколог кој извршува абортуси, користејќи анимација и' објасни на јавноста што всушност се им се случува и на мајката и на бебето за време на абортусот. Тој самиот извршил повеќе од 1.200 абортуси.
28.02.2017, 14:21

ЗДРАВЈЕ
Замотајте ги стапалата во алуминиумска фолија: За еден час ќе ви се случи чудо!
Постојат интересни начини на кои можете да ја користите алуминиумската фолија за здравје и враќање на енергијата.
27.02.2017, 20:00

ЗДРАВЈЕ
Пет предности на возењето велосипед
Дали знаевте дека во светот постојат повеќе од една милијарда велосипедисти?
27.02.2017, 14:32

ЗДРАВЈЕ
Вилсон Македонија: Пациентите со ретки болести се невидливи пред законот!
Во пресрет на Денот на ретки болести, 28 февруари, здружението Вилсон Македонија алармира дека пациентите со ретки болести се сеуште невидливи пред законите на Р.М. и ги повикува надлежните да направат законски измени кои ќе обезбедат овие лица непречено да го остварат своето основно право на здравје.
27.02.2017, 10:49

ЗДРАВЈЕ
Немаат акни, дијабетес, ниту проблеми со срцето: На овој остров важи едно драгоцено правило!
Генетиката и физичката активност немаат врска со тоа, клучно е нешто сосема друго.
24.02.2017, 19:27

БИТОЛА
Врвна медицинска грижа: Модерна поликлиника на „Аџибадем Систина“ отворена и во Битола
Во новоотворената и современа поликлиника во Битола, покрај редовните доктори, секој работен ден прегледи и консултации изведуваат доктори од областа на педијатрија, гинекологија и акушерство и кардиологија од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ од Скопје.
24.02.2017, 16:55

ЗДРАВЈЕ
Болките во рамената укажуваат на проблеми со срцето
Доколку имате проблеми со болки во рамената, посетете доктор – таквата болка би можела да укажува на срцеви заболувања, тврдат научниците.
24.02.2017, 14:22

ЗДРАВЈЕ
Со помош на овој рецепт ќе имате бели заби како од реклама
Куркумата е во состојба да ги избели забите и за неколку нијанси, а притоа да не ја уништи забната глеѓ.
23.02.2017, 20:24

ЗДРАВЈЕ
Трикови кои ќе Ви помогнат да ја победите главоболката
Доколку сте од оној тип на луѓе кои при првиот знак на главоболка посегнуваат по таблетите, Ви предлагаме неколку здрави начини како да ја спречите и излечите оваа непријатна состојба.
23.02.2017, 17:07

ЗДРАВЈЕ
Го турнала момчето од кревет бидејќи 'рчел, но кога ја допрела неговата перница била влажна, а тој мртов!
"Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот - но тој почина една година по дијагнозата", ја започнала својата приказна 25-годишната Лиза.
23.02.2017, 16:43

ЗДРАВЈЕ
Треба да ги избегнувате: 5 најголеми грешки кои ги правиме после јадење
Не е лесно да се ослободиме од навиките кои ги имаме цел живот, но кога тие влијаат врз нашето здравје, треба да се потрудиме да го направиме тоа. Меѓу нив се и следните пет грешки кои ги правиме после јадење, а не би смееле.
22.02.2017, 21:33

ЗДРАВЈЕ
Показатели кои говорат дека Вашето тело е “прегорено” од стрес
Во денешно време, скоро е невозможно да го избегнете секојдневниот стрес, како на работа така и во приватниот живот. Денес, поради брзиот начин на живот, нервозата е нашиот сопатник, а следниве знаци се показател дека Вашето тело страда од тешка форма на стрес.
22.02.2017, 16:48

ЗДРАВЈЕ
Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман
Лекувањето на канцерот би можело да биде многу поуспешно доколку пациентот се воведе во состојба на хибернација која може да се спореди со зимскиот сон на мечките.
21.02.2017, 17:51

ЗДРАВЈЕ
Пиете отстоена вода од претходната ноќ? Еве зошто никако не смеете тоа да го правите
Ако водата во текот на ноќта ја оставите во чаша или во шише, па утредента наутро ја испиете, страшно грешите.
21.02.2017, 15:07

ЗДРАВЈЕ
Еве зошто здравите и витки луѓе секој ден пијат сок од кисели краставички
Овие пет силни причини ќе направат и вам да ви стане навика пиењето на овој сок.
20.02.2017, 20:33

ЗДРАВЈЕ
Сакала да ги потемни веѓите на овој начин – едвај се спасила!
Младата козметичарка го испробала третманот на себеси, по кој горко зажалила!
20.02.2017, 13:03

ЗДРАВЈЕ
Слаткиот вкус на здравјето: Задолжително ставете ја црната чоколада во секојдневното мени!
Не зборуваме за чоколадите во кои благото го сочинува шеќерот. Зборуваме за темната чоколада која поради многу причини би требало да биде на вашето секојдневно мени.
17.02.2017, 17:52

ДИЕТА
Диета “Vegan Before 6”: Овошје и зеленчук наутро, торта навечер!
Се работи за начин на исхрана во кој до 18 часот јадете само намирници од билно потекло, а потоа консумирате сè што сакате.
17.02.2017, 16:50

ЗДРАВЈЕ
Витаминот Д би можел да ве заштити од респираторни инфекции
Витамин Д суплементите можат да помогнат да се намали ризикот од развој на акутни респираторни инфекции, особено кај оние луѓе со недостаток на витамин Д, открива новата мета-анализа објавена на 15-ти февруари.
17.02.2017, 12:59

ЗДРАВЈЕ
Заштита од зарази: Еве како да ја исчистите четкичката за заби од бактерии и нечистотии
Со овој трик многу лесно ќе ги убиете сите бактерии и микроби на вашата четкичка за заби.
16.02.2017, 19:30

ЗДРАВЈЕ
Ѝ пукнале силиконите: ”Со години ме труеја и ми правеа проблеми”
Annette е козметичарка и мајка на две деца. Таа тврди дека нејзините силикони со години ѝ го уништувале животот и дека потрошила богатство за нивно отстранување.
16.02.2017, 11:17

ЗДРАВЈЕ
Аутизмот може да се детектира во мозокот многу порано пред да се појават симптомите
Со скенирање на мозокот може да се открие аутизмот долго пред симптомите да почнат да се појавуваат, велат научниците.
16.02.2017, 10:55

ЗДРАВЈЕ
Намирници кои ги „голтаат“ калориите: Со овие шест трикови ќе почнете да ги губите вишокот килограми
За да симнете неколку килограми кои повеќе нема да се вратат, нема потреба да држите строги диети. Се` што треба да направите е да замените некои намирници со други – тие ќе го намалат бројот на калории кои ги внесувате во организмот, а притоа многу се вкусни!
15.02.2017, 17:46

ЗДРАВЈЕ
Млеко: Секојдневно го конзумираме цел живот, а никој не збори за неговите негативни последици
Иако отсекогаш сите велат дека млекото е богат извор на калциум и треба да го конзумираме редовно, се испоставува дека многу млеко сепак не е добро за нашето здравје..
15.02.2017, 15:43

ЗДРАВЈЕ
Катарактата и диоптријата сега можете да ги решите само со еден зафат
Во денешно време можете на лесен начин да ја решите катарактата (перде) односно состојбата кога гледате заматено, боите ги гледате бледо и чувствителни сте на светлина.
15.02.2017, 13:21

ЗДРАВЈЕ
Го регулираат метаболизмот и го забавуваат стареењето: Ова се најздравите грицки во светот!
Нема да ви се верува што сè можат да му направат пуканките на нашето тело.
14.02.2017, 17:39

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум