АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

ПАТУВАЊЕ
Ова е иднината: Хотел кој плови по светот
Луксузните крстарења какви што се организираат денес, доколку некогаш се реализира овој концепт, ќе заминат во историјата буквално преку ноќ.
 

ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
За извештајот за Најсреќните нации на светот, се анализираат неколку фактори, помеѓу кои и БДП, просечниот животен век и слободата. Според одговорите на нејзините жители, Норвешка е прва од 156-те земји кои учествувале во анализата.
22.03.2017, 16:05

ПАТУВАЊЕ
10 факти кои мора да ги знаете за најпосакуваниот град за живот
Во Виена се одржуваат повеќе од 200 балови на годишно ниво. Тие обично траат само три месеци, од јануари до март, а најпопуларното место за нивно одржување е палатата Хофбург. Оркестрите свират музика, се танцуваат валцери...
21.03.2017, 17:53

ПАТУВАЊЕ
Сингапур и Хонгконг се најскапите градови на светот
Половина од десетте најскапи градови во светот за живеење се наоѓаат во Азија, а Сингапур и Хонгконг и оваа година ги држат првите две места, според најновите резултати од истражувањата на агенцијата Economist Intelligence Unit (EIU).
21.03.2017, 14:11

ПАТУВАЊЕ
Познатите плаќаат цело богатство за да преспијат на островот во форма на срце кој го одзема здивот
На рајскиот остров кој е во сопственост на милијардерот Ричард Бенсон, е предвидено да престојуваат максимум 22 лица.
20.03.2017, 17:52

ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
Има сè што имаат и „нормалните“ хотели – кревети, туш тоалет...
18.03.2017, 14:18

ПАТУВАЊЕ
Овие куќички од бајките навистина постојат! Посетете ги Хобитите, Ивица и Марица...
Денес сè е возможно, па и да се живее во куќичка која изгледа како онаа од бајката за Ивица и Марица, куќа за принцези во форма на школка или во внатрешноста на дрво. Погледнете некои од овие бајковити градби.
17.03.2017, 21:30

ПАТУВАЊЕ
Неверојатна убавина која ја нуди Европа во пролет
Сакура или цветање на цветот на црешата, во Окинава започнало уште во јануари, но вистинскиот „розов снег“ ќе настапи во март, па тогаш треба да испланирате патување во Јапонија, каде што се организираат многу фестивали во чест на пролетта.
16.03.2017, 19:28

ПАТУВАЊЕ
Овие градови изгледаат како да не се од ова време
Ако Торонто е модерен, што да се каже тогаш за Абу Даби? Се нижат облакодери секој помодерен од претходниот, а големиот музеј Гугенхајм наскоро ќе го претвори градот во културна престолнина.
15.03.2017, 17:51

ПАТУВАЊЕ
Нереална убавина: 5 работи поради кои никогаш нема да ја заборавите Португалија
Историски споменици, галерии и музеи се наоѓаат на секој чекор, а Порто е преполн со места каде што ќе можете да уживате во одлична храна и добро вино (Порто).
14.03.2017, 17:52

ПАТУВАЊЕ
7 занимливости за амазонската дождовна шума кои можеби не сте ги знаеле
Најголемата тропска дождовна шума се протега околу реката Амазон долга 6.440 километри. Има 10.000 притоки, а по количината на вода се смета за најбогатата река на светот.
13.03.2017, 17:51

ПАТУВАЊЕ
Чуда на природата кои повеќе не постојат
Славниот Азурен прозорец на Малта се урнал поради силно невреме на 8-ми март. За жал, ова не е првото чудо на природата кое се претворило во прав.
10.03.2017, 18:37

ПАТУВАЊЕ
7 рајски острови за кои веројатно никогаш не сте ни слушнале
Белиот песок и рајските плажи досега секогаш нè потсетуваа на Карибите, така што никогаш не сме ни помислиле дека такви острови би можеле да постојат и на некое друго место, особено не во јапонскиот архипелаг. Корални гребени, делфини, желки, китови... Богатството на подводниот свет се уште еден адут на овие острови.
09.03.2017, 18:34

ПАТУВАЊЕ
Хотел од контејнери кој дава неверојатен поглед
Хотелот е направен од контејнери во минималистички стил, а користени се материјали од локално производство кои не се штетни за околината.
08.03.2017, 19:04

ПАТУВАЊЕ
Го документирал растењето на стомакот на неговата бремена жена додека патувале низ светот
„Јас и мојата сопруга се венчавме на 11-ти декември 2016 година. Во тоа време таа беше во 15-тата недела од бременоста. Еден ден по венчавката заминавме на три и пол месечно патување низ светот“, раскажал мажот кој направил прилично интересни фотки од прекрасните дестинации кои ги посетиле, пренесува порталот Boredpanda.com.
07.03.2017, 19:13

ПАТУВАЊЕ
Неверојатни скриени пештери до кои може да се стигне единствено со брод
Боите непрестано се менуваат, па водата варира од тиркизна до темно сина, во зависност од времето и периодот во годината.
06.03.2017, 17:53

ПАТУВАЊЕ
Патување од соништата: Убавините на Рио де Жанеиро
Доколку не сте имале прилика да уживате во убавините на овој олимписки град, ние составивме листа од најубавите места во Рио, кои сигурно ќе Ве убедат да си резервирате авионска карта уште сега.
06.03.2017, 16:25

ПАТУВАЊЕ
Станови во кои сонцето ќе можете да го „наштелувате“ за цел ден!
Колкава е цената? Вистинска ситница за најбогатите! Секој апартман ќе чини, ни помалку ни повеќе, туку 30 милиони долари!
03.03.2017, 17:52

ДОБРИ ДЕЛА
Држави на добрите дела: 5 највеликодушни земји на светот
За време на празниците во Шри Ланка, жителите волонтираат со чистење на јавните површини и болниците или градат домови за бездомници.
03.03.2017, 14:03

ПАТУВАЊЕ
На добар глас: Ова се најугледните градови во светот
Истражувањето на бостонскиот институт за репутација покажало дека Виена не само што е најдобриот град во светот по квалитетниот начин на живот, туку е и еден од најугледните градови.
02.03.2017, 21:24

ПАТУВАЊЕ
Кога семејство ќе ги земе работите во свои раце, се создава најдобриот хотел во светот
Хотелот добил многу вредни награди, па така и наградата за најдобар бутик хотел во светот во 2012 година.
01.03.2017, 19:27

ПАТУВАЊЕ
Сон или јаве? Овие места се толку прекрасни, што е тешко да се поверува дека навистина постојат
Овие места навистина постојат. Но, претежно изгледаат толку нереално прекрасно, што се чини дека се направени за некој научно-фантастичен филм, а не дека се дел од нашата планета.
28.02.2017, 17:52

ПАТУВАЊЕ
Најчудните забавни паркови на светот
Некои од овие забавни паркови не се наменети за семејна посета. Тоа е поради поставената старосна граница поради голотијата која се прикажува или други чудни работи кои не се наменети за најмладите. Во кој парк можете да се најдете очи во очи со опасноста, или да “влезете” во играта Angry Birds, дознајте во продолжение.
28.02.2017, 13:45

ПАТУВАЊЕ
„Хотел на судниот ден“: Најтаинствената зграда во Северна Кореја
Хотелот требало да има три илјади соби, огромно казино, а осум катови би се вртеле за гостите да уживаат во вечерата и постојано да имаат различен поглед.
27.02.2017, 17:50

ПОЛСКА
Најубавото село во Европа: Место во кое секоја куќа, секој бунар и секоја црква се покриени со цвеќе
Едно селце на југоистокот на Полска е познато по необичната традиција. Секоја куќа, бунар и црква, се прекриени со нацртани цвеќиња. Скриеното село Залипие е оддалечено на 90 минути возење од Краков и е мало место со многу бои.
27.02.2017, 15:02

ПАТУВАЊЕ
Пет дестинации инспирирани од Оскарите и гламурот на црвениот тепих
Отседнете во луксузниот хотел The London West Hollywood во Беверли Хилс и доживејте третман каков што добиваат ѕвездите од црвениот тепих заедно со услуга од светска класа која ја нуди ова сместување.
24.02.2017, 17:50

ХОТЕЛИЕРСТВО
Што претставуваат хотелските ѕвездички?
Дали некогаш сте се запрашале какво значење имаат ѕвездичките до имињата на хотелите? Основната разлика сите ја знаеме – колку повеќе ѕвезди, толку повеќе луксуз. Меѓутоа, дали сте знаеле дека позади сите тие ѕвезди се кријат одредени стандарди кои хотелот мора да ги исполнува?
24.02.2017, 15:51

ПАТУВАЊЕ
5 најљубезни земји во светот кои секој турист би сакал да ги посети
Глобалната социјална мрежа InterNations го спровела своето годишно истражување со иселениците(Expat Insider Survey), во кое вклучила повеќе од 14 илјади иселеници од 191 земја. Тие во анкетата морале да оценат повеќе аспекти од животот надвор од нивната земја, вклучувајќи и колку им било тешко да се сместат, колку лесно/тешко им било да стекнат пријатели и општото гостопримство на жителите.
23.02.2017, 17:51

ИНДИЈА
Таџ Махал: Најубавата градба со најтажна приказна
Дури и ако не сте ја посетиле Индија, знаете дека Таџ Махал е најзначајната знаменитост на оваа земја, и една од најубавите градби во светот.
23.02.2017, 15:15

ПАТУВАЊЕ
Оваа магична скриена плажа на остров крие смртоносна тајна
До скриената плажа на островот Мариета во близина на Пуерто Валарта во Мексико може да се дојде само со брод, односно со пливање низ тунел долг околу педесетина метри.
22.02.2017, 19:45

ПАТУВАЊЕ
Неверојатната убавина поради која возачите скршнуваат од патот
На пример, минатата година Исланд го посетиле повеќе туристи од САД отколку што има жители! А, да не зборуваме за туристите и од останатите земји...
21.02.2017, 19:39

СОВРШЕНИ ДЕСТИНАЦИИ
Која летна дестинација е совршена за Вас, според Вашиот хороскопски знак?
Доколку сте неодлучни во поглед на летните одмори, еве предлог за Вас – одберете ја следната дестинација според Вашиот хороскопски знак. Малку авантура во животот нема да Ви наштети, нели?
21.02.2017, 15:38

ПАТУВАЊЕ
Место покрај најдлабокото езеро во светот во кое ќе уживате во ледената библиотека
Библиотеката е составена од огромни блокови од мраз на кои се напишани желбите на луѓе од целиот свет, па можеме да заклучиме дека ледената библиотека има прилично интернационален избор.
20.02.2017, 17:10

ПАТУВАЊЕ
Враќање во осумдесеттите: Погледнете како изгледа хотелот „Joke”
Хотелот се наоѓа во непосредна близина на Мулен Руж, Монмартр, многу театри, а само стотина метри подалеку се наоѓа и автобуска станица од која поаѓаат автобуси за разгледување на градот.
17.02.2017, 20:30

СКАНДИНАВСКА УБАВИНА
Осло – градот на Викинзите
Главниот град на Норвешка е преполн со боја! Осло, или градот на Викинзите воодушевува со своите зелени брда и спектакуларни фјордови. Осло се смета за еден од најсигурните градови во светот, но и за еден од најскапите. Најдоброто време за посета на овој град е напролет, така што почнете да штедите!
17.02.2017, 16:11

ПАТУВАЊЕ
Нацијата која мрази да доцни
Швајцарците "црпат" искрена среќа и задоволство само од фактот дека животот се одвива "на време" и на многу ефиксаен начин.
17.02.2017, 13:41

ПАТУВАЊЕ
7 чуда на природата кои изгледаат како да не се од овој свет
Азија има фантастична кујна, неверојатни згради и архитектура, но и природни убавини кои секој сериозен светски патник мора да ги види барем еднаш во животот.
16.02.2017, 17:53

СЕВЕРНА КОРЕЈА
Ретка прилика да погледнете во внатрешноста на главниот град на Северна Кореја
Истражете го главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг, во ова интригантно видео (time-lapse) од градот што е навистина ретка шанса да се види или посети.
16.02.2017, 14:17

ПАТУВАЊЕ
20 светски градови какви што не сте ги виделе досега
Кога се шетате во градовите и правите фотографии од нивните туристички атракции, веројатно не можете да ја видите целосната слика: погледот од земјата не ви дозволува целосно да ја доживеете геометријата и архитектонската уметност во градовите.
15.02.2017, 20:53

ПАТУВАЊЕ
Тие се мали, но многу големи: 10 занимливости за најмалата земја во светот
Толку мали, а толку моќни – ова е мотото кое можеме да го поврземе со Ватикан. На сите ни е познато дека таму престојува папата, но овие работи се помалку познати...
14.02.2017, 20:30

ЕВРОПА
Три европски престолнини кои се идеални за викенд-одмор!
Доколку сте во потрага по дестинација која можете да си ја дозволите еден квалитетен викенд, имајте ги предвид овие три града.
14.02.2017, 17:10

ПАТУВАЊЕ
27 – годишна девојка стана првата и најбрзата жена досега која ја посетила секоја земја во светот
Касандра Де Пекол, 27 – годишна патничка од Конектикат, САД, стана првата жена која ги посетила сите 193 суверени држави (плус Косово, Тајван и Палестина). Но, тоа не е сè - таа официјално го држи и рекордот за најбрзиот човек кој го направил тоа, соборувајќи го претходниот рекорд со речиси преполовување на времето!
13.02.2017, 18:30

ПАТУВАЊЕ
Човекот кој ја доби најдобрата работа на светот како чувар на острови одлучи да ја смени. Сега му плаќаат за да го шета светот!
Бен Саутхол, од Хемпшир, стана чувар на островот Хамилтон во 2009 година по освојувањето на конкуренцијата. Тој поминал шест месеци во пишување на блогови и правење видеа за своите искуства на Големиот корален гребен.
13.02.2017, 14:08

ПАТУВАЊЕ
10 интересни факти за Мексико кои можеби не сте ги знаеле
Мексико станала федеративна држава на 5 февруари 1917 година откако Конгресот го усвоил новиот Устав.
10.02.2017, 21:00

ПАТУВАЊЕ
22 ресторани кои морате да ги посетите во 2017-та
Каде да ручате во стил оваа година?
10.02.2017, 15:41

РАЈ НА ЗЕМЈАТА
Капри – рајскиот остров со уметничка душа
Островот Капри е еден од најпопуларните италијански острови, кој се наоѓа на јужната страна од Неаполскиот залив.
10.02.2017, 14:32

ПАТУВАЊЕ
Дали знаете зошто Дубаи е толку популарна дестинација?
Во Дубаи не може да се појде за малку пари, но оваа дестинација е многу популарна за туристите. Дали знаете зошто е тоа така?
09.02.2017, 17:51

ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ПРИРОДАТА
Луксузна хотелска соба под ѕвездено небо
За сите соби е заедничко тоа што имаат телескоп, со кој во доцните часови можете да ги набљудувате ѕвездите. Некои од собите се сосема провидни, а во некои можат да се навлечат завеси. Сè зависи од тоа колкава приватност сакате.
09.02.2017, 16:10

ПАТУВАЊЕ
Ова село во Полска изгледа како да е од бајка: Секој агол од ова мало место е покриено со цвеќиња
Жените од Залипи најпрво се обидувале да ги покријат ситните дамки од саѓи, но кога тие станале премногу, едноставно почнале да цртаат цвеќиња над нив.
08.02.2017, 18:37

ГРЧКИ РАЈ
Лимнос – единствениот пустински остров во Европа
Популарните грчки легенди и митови се раскажуваат до ден-денес, а меѓу таквите се вбројува и легендата за островот Лимнос. Овој пат, Ве водиме на преубавиот остров од боженствената грчка митологија.
08.02.2017, 16:37

ПАТУВАЊЕ
Има само еден услов: Рајските острови на Карибите му плаќаат 300 долари на секој турист кој ќе ги посети
Овие магични места на Карибите ќе им плаќаат по 300 долари на туристите кои ќе ги посетат.
07.02.2017, 21:30

ПАТУВАЊЕ
Вака изгледа најскапиот апартман на светот, а од цената за едно ноќевање ќе ви се заврти во главата
Најскапиот апартман во светот се наоѓа во Женева, во хотелот President Wilson и една вечер во него ќе ве чини околу 58 илјади евра.
07.02.2017, 18:30

ПАТУВАЊЕ
Тука не морате да се грижите за приватноста: Луксузен хотел со само една соба
Луксузот е видлив на секој чекор, па така во апартманот доминира голем кревет до кој има бања во која гостите сигурно поминуваат многу време. Секако, тука се и останатите работи како мини бар, фрижидер, апарат за кафе и огромен телевизор.
06.02.2017, 20:30

ПАТУВАЊЕ
Најбрзиот воз во светот: Кинезите се побрзи од Формула 1!
Билетот за овој воз чини 80 јуани, што е околу 12 долари. Возењето трае околу 7 – 8 минути, а за тоа време се поминуваат 30 километри. Вагоните се удобни и доволно широки, а според зборовите на патниците „траскањето“ по пат е минимално.
04.02.2017, 10:45

ЗАБРАНЕТА ЗА ТУРИСТИ
Славната планина крие тајна: Во оваа соба никој не смее да влезе
Ретко кој знае дека планината Рашмор, која годишно ја посетуваат неколку милиони туристи, ја има оваа соба...
03.02.2017, 17:50

ПАТУВАЊЕ
Советската депонија за празни шишиња од водка денес е прекрасна заштитена плажа
Додека служела како депонија, плажата била опасна и никој не можел да прошета по неа поради острите парчиња искршено стакло. Сега е под заштита и е исклучително популарна, па преку лето луѓе одат да се капат таму, а преку зима е атрактивна поради блескавите шарени камчиња во снегот.
02.02.2017, 17:50

ПАТУВАЊЕ
Прекрасни, а смртоносни: Најопасни плажи во светот кои можат да ви го уништат одморот
Медузи, ајкули, силни струи, па дури и локалните жители и тоа како можат да ви го уништат одморот...
01.02.2017, 18:38

ЗИМСКИ АВАНТУРИ
Виена: Замрзнатиот Дунав ги мами љубителите на лизгањето!
Делови од Дунав, втора според должината река во Европа којашто тече низ осум држави, замрзнати се по втор пат во последните 30 години.
01.02.2017, 13:56

ПАТУВАЊЕ
Неодоливи градови: Ова се најпосетените дестинации во светот
Луѓето патуваат повеќе од било кога претходно во историјата, а два азиски градови дочекуваат повеќе посетители од било која друга дестинација.
31.01.2017, 19:00

ПАТУВАЊЕ
Омиленото летувалиште на Бил Гејтс се наоѓа во нашето соседство
Дали знаете кој град Бил Гејтс го навел како свое омилено летувалиште?
31.01.2017, 13:52

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
Има сè што имаат и „нормалните“ хотели – кревети, туш тоалет...
ПАТУВАЊЕ
Овие куќички од бајките навистина постојат! Посетете ги Хобитите, Ивица и Марица...
ПАТУВАЊЕ
Овие градови изгледаат како да не се од ова време
ПАТУВАЊЕ
10 факти кои мора да ги знаете за најпосакуваниот град за живот
ПАТУВАЊЕ
Неверојатна убавина која ја нуди Европа во пролет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум