АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО

СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
 

КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33

НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54

КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56

ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

КУЛИНАРСТВО
Колачот без шеќер и брашно стана светски хит: одличен во секој поглед!
Највкусниот колач од природни состојки..
02.03.2017, 16:16

ЈАПОНСКО МЕНИ
Јапонската исхрана ги штити крвните садови
Јапонскиот начин на исхрана е еден од нутритивно најквалитетните, па затоа покрај медитеранското мени, нутриционистите сè повеќе го препорачуваат.
02.03.2017, 14:28

РЕЦЕПТ
Крцкави компири со лук и рузмарин
Печените компири се одличен прилог за месните јадења или оние од риба, а со лесна салата може да се претворат и во главно јадење на кое никој нема да може да одолее!
28.02.2017, 15:01

РЕЦЕПТ
Најдобриот рецепт за совршена домашна пица!
Пицата е секогаш практично и вкусно јадење на кое ретко можеме да одолееме. Тоа е одлично решение ако немаме многу време за готвење, непланирано нѝ дојдат гости или едноставно сакаме да се почестиме со вкусна утеха за крајот на работниот ден.
27.02.2017, 16:36

ХОЛИВУДСКИ ЛУКСУЗ
Објавено службеното мени на “Оскаровската вечера” – ќе го подготвуваат 200 готвачи!
Менито за “Оскаровската вечера” го составува тим од готвачи, на чело со познатиот австриски гастроном, Wolfgang Puck.
24.02.2017, 16:51

КУЛИНАРСТВО
Домашна пилешка паштета: Доколку сте навлечени на паштета, а ви смета самата помисла на тоа од што е направена купечката...
Да се разбереме, на моето дете никогаш не би му дала ниту да проба купечка паштета. Тоа е за мене најголемото зло од храна и нема апсолутно никакви шанси моето дете да јаде конзервирана храна, а најмалку паштета.
22.02.2017, 16:30

СКОПЈЕ
Денот кога повторно се заљубив во кафето
Како штотуку диполмиран студент на Академијата за уметности во Фиренца, вратен во Скопје после 4 години, на подолга фамилијарна посета пред да заминам на работа во архитектонско студио во Лондон, се соочив со предизвик – да пијам добро кафе во скопско кафуле.
21.02.2017, 10:33

УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА
Во потрага по совршеното топло чоколадо...
Што е подобро од темното чокoладо? Одговорот е едноставен: топлото чоколадо.
03.02.2017, 14:25

УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура, со премиум еспресо за вистинските љубителите на кафе
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоа луѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
23.01.2017, 17:12

УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА
Понекогаш среќата лежи во шолја топол чај
Иако повеќето ќе се сложат дека чајот е совршен да се конзумира во зимските денови, вистинските љубители на оваа чудотворна напивка подеднакво уживаат во неа и за време на летниот период, конзумирајќи го како ладен чај кој освежува.
16.01.2017, 16:08

ЗИМСКА ИДИЛА
И во зима Ресторанот Бакал е посебно доживување!
Ресторанот Бакал е убав и во зимски услови. Надвор снег, а внатре автентична и домаќинска атмосфера која дополнително ја збогатува звукот и топлината која доаѓа од преубавиот камин. Зимска идила, ништо поубаво!
16.01.2017, 11:58

ИНТЕЛИГЕНТНИ АПЛИКАЦИИ
Новиот изум на Google анализира фотографии од храна и ви пресметува колку калории има во чинијата!
Наместо рачно вметнување на податоците во поединечните апликации, како би добиле податок за калориската вредност на одреден оброк, “Im2Calories” ја проценува оваа бројка врз основа на фотографија од самото јадење.
09.01.2017, 16:23

КУЛИНАРСТВО
Мекиците од Стража лансираат Blues Burger King!
Нов, неодолив вкус завладеа со градот!
22.12.2016, 19:01

КУЛИНАРСТВО
Lindt чоколадите отсега во срцето на Скопје!
Lindt брендот, кој нуди голем избор на чоколади од врвен квалитет во 120 земји, отсега е присутен и во Македонија.
07.12.2016, 21:25

ВРВЕН КВАЛИТЕТ
Новиот Битолски густ јогурт е вистински спој на традиција, богат вкус и врвен квалитет
Традиционалниот македонски јогурт од денес е уште погуст! Новиот Битолски густ јогурт е оригинален спој на традиционалниот вкус на Битолски јогурт, млеко со врвен квалитет и домашна рецептура со која се постигнува зголемената густина.
06.12.2016, 12:55

КВАЛИТЕТОТ НА ПРВО МЕСТО
Дали знаете кое е единственото пиво со хоризонтална ферментација?
Зошто Heineken го ферментира пивото во хоризонтални садови, иако повеќето пиварници го користат поефикасниот метод со вертикални садови?
29.11.2016, 13:39

КУЛИНАРСТВО
Домашен ајвар – Крал на зимниците
Есенските викенд прошетки веќе не се она што беа порано. Недостасува еден ситен, но многу значаен детал. Недостасува мирисот на печени пиперки кој го обземаше нашето сетило за мирис и предизвикуваше блажена насмевка, најчесто проследена со реченицата: „Ммм, некој од комшииве прави ајвар.“
18.11.2016, 19:23

КУЛИНАРСТВО
Одлична понуда за сите гурмани: Гастрономски специјалитети и Стоби вина во Барбакан
Ако сте љубители на квалитетно вино и одлична храна тогаш ве каниме денес да го посетите ресторан Барбакан каде ќе поминете одлична вечер во топла, пријатна и опуштена атмосфера.
17.11.2016, 16:00

УЖИВАЊЕ ЗА СИТЕ СЕТИЛА
Tonino Lamborghini: Одсега љубителите на вистинско италијанско еспресо ќе уживаат во нов избор!
Италијанскиот Интернационален бренд Tonino Lamborghini и официјално ја најави нивната соработка со А&Е Груп Корпорејшн на Македонскиот пазар.
17.11.2016, 12:58

ЗАНИМЛИВОСТИ
Сосема неочекувано! Променет е изгледот на познатото чоколадо, намалено е и пакувањето, а цената – иста!
Популарниот производ Toblerone којшто е изработен од швајцарско чоколадо, мед и нугат од бадеми, доби сосема нов променет изглед.
09.11.2016, 13:08

КУЛИНАРСТВО
Триофино – нов сладок вкус од Винчини
Брендот Винчини на Макпрогрес го претстави најновиот производ - Триофино, меки трослојни тортички со префинет вкус на лешник и кајсија.
07.11.2016, 15:43

СКОПЈЕ
Почнуваат „Денови на полска гастрономија“ во Македонија
Со поддршка на Амбасадата на Р.Полска и Почесниот конзулат на Р.Полска во Македонија од 31 октомври до 4 ноември по втор пат ќе се одржи манифестацијата „Денови на полска гастрономија“.
01.11.2016, 11:26

НОВ НАТПРЕВАР ЗА СТУДЕНТИ
Како би можеле да го направиме ‘My Great Recipes’ лидер на пазарот за пребарување и споделување на дигитални рецепти?
Со веќе неколку успешни натпревари со локални компании, Солвео продолжува во подем и ни го објавува новиот натпревар кој овој пат е поддржан од Шведска компанија.
31.10.2016, 15:18

ЗАНИМЛИВОСТИ
Целиот свој живот пицата ја јадеме сосема погрешно! Италијански шеф ви го открива вистинскиот начин
Тестото на пицата треба да биде помеко, па ако го држите за корката, ризикувате за сите состојки да ви истечат од неа...
18.10.2016, 12:23

СКОПЈЕ
Прв меѓународен гастрономски натпревар „Македонија 2016”
Преку 100 готвачи од Бугарија, Албанија, Србија, Хрватска, Црна Гора, БиХ, Словенија, Италија, Романија, Швајцарија, Словачка и Шведска ќе учествуваат на првиот меѓународен гастрономски натпревар „Македонија 2016“ што се одржува денеска и утре на Скопски саем.
18.10.2016, 10:19

ЗАНИМЛИВОСТИ
Како дошло до нас? 5 вистини за омиленото кафе коишто (не) сме ги знаеле
Иако кафето потекнува од покраината Kaffa на југот во Етиопија, се верува дека првото светско кафуле е отворено токму во Венеција.
17.10.2016, 12:07

ЗА НАЈМЛАДИТЕ
Омилениот десерт во школските ранчиња на децата
Училишното ѕвонче ги собра повторно сите деца во училишниот двор. Започнува уште една школска година која ќе нанижи знаења, петки, насмевки и спомени.
16.09.2016, 11:38

ЛОНДОН
МАМА’С ќе се продава во најексклузивната продавница во Лондон: Сега и кралицата ќе може да проба Македонски ајвар
Македонскиот бренд МАМА’С почна дa се продава во Fortnum & Mason, најлуксузната продавница во светот која постои од 1707-та година.
14.09.2016, 14:39

ЗАНИМЛИВОСТИ
Тестенините ал’аматричиана за помош на жртвите од земјотресот во Италија
Јадењето со тестенини за помош на преживеаните во земјотресот кој во средата го погоди централниот дел на Италија ја прифатија како идеја повеќе од 700 угостители, солидаризирајќи се на тој начин со настраданите.
26.08.2016, 14:27

КУЛИНАРСТВО
Елитниот скопски ресторан 'Воденица-Мулино' се закити со престижна награда во Њујорк
„Интернационалниот Самит за квалитет“, кој минатата недела се одржа во Њујорк, во рамки на своето јубилејно 30. издание годинава за прв пат додели награда за исклучителен квалитет на македонски ресторан.
09.06.2016, 17:11

КУЛИНАРСТВО
Мексико во мало, во срцето на Скопје! Кој бил знае...
Во срцето на Скопје, на добро познатата Ул. Македонија, се наоѓа ресторанот Амигос кој ја доловува убавината и посебноста на традиционалната мексиканска кујна и култура во секој поглед.
02.06.2016, 14:58

СКОПЈЕ
Тренд Гастро Бар - каде приготвувањето храна е наука
На големо задоволство на сите гурмани кои сакаат да уживаат во удобна и модерна атмосфера, утре (среда, 01.06.2016) од 21:00 се отвора новиот Trend Gastro Bar во населба Аеродром! (поранешен McDonalds).
31.05.2016, 13:42

КУЛИНАРСТВО
Готвачите откриваат: Преценети јадења и пијалоци кои никогаш не би требало да ги нарачате во ресторан
И ние сакаме да уживаме во фини работи, но на некои едноставно не се исплаќа да се „фрлат“ пари, а некои и не се толку фини...
09.05.2016, 21:37

ГАСТРОМАНИЈА
Моника Потер ви препорачува: 10 јадења што треба да ги пробате во Скопје
Неодамна имавме прилика да ја запознаеме Моника преку интервјуто кое го имаме објавено на нашиот портал. Голем гурман со одличен вкус за што сите би се сложиле. Доволно е да го отвориме нејзиниот инстаграм @monikapotter и да ни потечат лиги...
05.05.2016, 13:47

КУЛИНАРСКИ ТРИКОВИ
Намирници кои ги лупиме погрешно: Дали знаете од која страна се лупи бананата и како најлесно се лупи јајце?
Лупењето на варениот компир за салата, особено ако претходно не сте го изладиле, може да биде вистински предизвик.
25.04.2016, 13:02

СКОПЈЕ
Најголемата пица од 60 сантиметри пристигна во градот
Proper Pizza е познат ланец на пицерии што се шири и во Скопје. Покрај другите ексклузивитети единствено во оваа пицерија ќе се прави пица со димензија од 60 сантиметри во дијаметар.
24.03.2016, 12:10

СКОПЈЕ
Гастрономски специјалитети и Камник вина во Барбакан
Ресторан Барбакан во склоп на промоција на специјалитетите подготвени од познатиот готвач Chef Hari File Sidney организира Off the Menu вечер.
24.02.2016, 11:01

ГАСТРОНОМИЈА
Готвач на 40 гастро-критичари им подметнал храна од McDonald's. Нивните реакции?
И покрај тоа што на самиот старт биле воодушевени, дел од критичарите потоа изразиле незадоволство, додека некои пак тврделе дека уште од самиот старт знаеле дека се работи за храна од McDonald's.
11.02.2016, 11:32

ВКУСЕН РЕЦЕПТ
Интернетот сосема „збудале” по пицата во чаша која се прави за две минути
Токму кога помисливме дека пицата не може да стане пофантастична, таа повторно нè изненади! Бидејќи, овој пат ни пристигнува во чаша и се прави, буквално, за две минути. Звучи неверојатно, но пробајте и ќе се уверите – не само што е подеднакво вкусна, туку е и многу посочна од онаа која се продава на парче.
03.02.2016, 19:40

НЕОЧЕКУВАНО
Шок: Најдобриот готвач на светот е пронајден мртов
Готвачот Бенои Виолер, чијшто ресторан во Швајцарија во месец декември, минатата година, беше прогласен за најдобар на светот, е пронајден мртов во својата куќа.
01.02.2016, 15:25

ЛОКАЛНО
Кој ќе направи торта со Пепа Прасе, Ана и Елза или Мини Маус, го очекува казна!
Поради заштитата на авторските права, во Хрватска, а наскоро и во соседна Србија, нема да може да се продаваат торти со ликовите на познатите цртани јунаци: Пепа Прасе, Мики Маус, принцезите Елза и Ана, Сунѓерот Боб...
13.01.2016, 16:58

НАРАЧАЈ ВЕДНАШ!
Нарачувањето храна онлајн никогаш не било полесно: Отсега, БрзоЗалче достапен и на вашите смартфони!
Гладни сте, а компјутерот не е во близина? Нема проблем, нарачајте со помош на вашиот смартфон!
25.12.2015, 08:05

СКОПЈЕ
Легендарната скопска "Галија" го враќа стариот сјај!
Во Македонија има многу ресторани, но ретко за кој може да се каже дека има толку богата историја и традиција како ресторанот "Галија".
24.12.2015, 16:40

ГЕНИЈАЛЕН ИЗУМ
Чоколадата на парчиња за сендвичи е реалност и животот ќе биде подобар од порано
Докторите препорачуваат чоколада во сендвичите одамна, но Јапонците конечно најдоа начин како да го усовршат тој рецепт.
09.12.2015, 18:54

ПРЕВКУСНА ХРАНА
Славни шефови откриваат: Овие 7 вида на храна се подобри и од секс
Шефови кои учествувале на фестивалот Food and Wine во Лос Анџелес откриле која храна ја сметаат за подобра и од секс. На листата се нашле навистина интересни избори – од пржено пилешко до морски еж.
31.10.2015, 12:15

ОМИЛЕНИОТ ПИЈАЛОК
Мора да прочитате: Хемичар ни открива како се подготвува совршена шолја кафе
Професорот по хемија Енди Брунинг на интернет страницата Compound Interest ни појаснува како хемијата влијае врз нашите животи. На пример, тој ни открива што треба да правиме, а што да избегнуваме при подготовката на совршена шолја кафе.
26.10.2015, 19:00

КАМПАЊИ
Фрлање храна, фрлање пари: Погледнете колку пари навистина трошиме!
Не фрлајте храна, бидејќи на тој начин ги фрлате и вашите пари...
09.10.2015, 10:52

ЗАНИМЛИВОСТИ
Најслаткото, прво утринско еспресо: Факти кои што не сте ги знаеле за чудесниот напиток
Најпопуларно е во Италија, но се пие насекаде ширум светот. Сите сме слушнале за него, но колку навистина знаеме за него?
07.10.2015, 10:07

ГАСТРОНОМСКИ АТЛАС
Како да нарачате пржени компирчиња во 12 земји во светот?
Pommes frites се парчиња од компири пржени во масло. И иако компирот е здрава намирница богата со витамини од групата Б, кога ќе се "нурне" во жешко масло тој инстантно се претвора во калорична бомба на која што тешко кој може да ѝ одолее.
18.09.2015, 10:49

ЗДРАВИ НАМИРНИЦИ
Домашен vs. Кинески: Кој лук е подобар?
Некои статистики покажуваат дека отприлика 60 отсто од нашите ресторани во својата кујна го користат кинескиот лук, а тој е и генерално позастапен во нашите продавници, но и на пазарите.
04.09.2015, 17:19

КУЛИНАРСТВО
Сладолед од канабис – специјалитет на хрватското приморје: Еве и како се прави!
Една слаткарница во Пула како специјалитет за оваа летна сезона претстави сладолед со вкус на канабис. Оние кои што го пробале – се одлично расположени (но не и поради она на кое што првично и веројатно помисливте).
08.08.2015, 13:30

КУЛИНАРСТВО
5 начини на кои што микробрановата печка ќе ви го олесни животот
Некои не ги сакаат и ги избегнуваат, но ако не прашувате нас, за тоа навистина нема причина. Микробрановата печка е тука за да ви го олесни животот, а кога ќе ги видите следниве трикови, уште повеќе и ќе ја засакате!
24.07.2015, 13:59

БРВЕНИЦА
Македонскиот ресторан Бакал - еден од најдобрите ресторани од Истанбул до Скандинавија
Кога познати готвачи и познавачи на добрата храна повторно се враќаат на едно исто место и тоа поради врвниот квалитет на храната, пристапните цени на оброците подготвени на едноставен традиционален начин, тоа значи дека станува збор за еден од најдобрите европски ресторани.
15.07.2015, 11:45

НАРАЧАЈ ХРАНА ONLINE
Приказната за Брзо Залче: Со неколку клика достава од најдобрите ресторани во Скопје
Веб порталот Брзо Залче е првиот македонски портал преку кој можете да нарачате на брз и едноставен начин храна од асортиманот на поголемиот дел на ресторани кои што нудат достава во Македонија.
25.06.2015, 10:41

КУЛИНАРСКИ ТРИКОВИ
Не постои правилен начин за да ги јадете пилешките крилца. Но ова е секако една генијална идеја!
Кој не ги сака вкусните и фино печените лепливи пилешки крилца? Меѓутоа, она што кај овој гурманлок знае да биде и незгодно е тоа што премногу месо останува околу коските, па се чини дека никогаш не можете да изедете сè.
10.06.2015, 10:44

1234
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум