АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
Една фотографија, снимена непосредно по терористичкиот напад во Лондон, кој се случил во средата на Вестминстерскиот мост во близина на британскиот парламент, предизвикала лавина реакции.
 

ЕВРОПА
Ситуацијата сè понапната: Пристигнуваат тенкови и топови, ова е најголемиот десант после Студената војна
Голем број на британски војници, тенкови, артилериска опрема и останато вооружување започна да пристигнува во Естонија.
24.03.2017, 16:04

ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
Шведските власти наредиле да бидат подготвени стотици бункери ширум земјата, наводно, поради стравување од избивање на нуклеарна војна со Русија, пренесува британски "Independent".
24.03.2017, 15:11

РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
Герман Оскарович Греф, еден од водечките либерали на Кремљ и заговорник за "тотална пазарна економија" е шеф на Управата на најмоќната руска државна банка "Сбербанк" во која државата има 52 проценти сопственост од есен 2007. година.
24.03.2017, 14:58

ГЕРМАНИЈА
Сé поголемата нееднаквост во Германија ѝ се заканува на општествената кохезија
Сé подлабокиот јаз меѓу богатите и сиромашните во Германија би можело да ја загрози кохезијата на општеството во најголемата европска економија и најнаселената европска држава, се заклучува во најновиот извештај на германската влада.
24.03.2017, 14:41

САД
Трамп се брани како петгодишно дете: "Јас сум претседател, а вие не сте!"
Новинарот на CNN - Дејвид Врајт, пишуваше во неодамнешниот текст за аргументите со кои претседателот на Америка, Доналд Трамп, ги оправдува своите невредостојни тврдења за тоа како администрацијата на Обама го прислушкувала.
24.03.2017, 14:24

ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
Италијанската полиција го уапси 44-годишниот Санто Вотари кој што бил вмешан во мафијашките пресметки и ликвидации во германски Дуизбург во 2007-ма година.
24.03.2017, 14:03

ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи
Равиндра Гаиквад, пратеник во долниот дом на Парламентот на Индија, со сандала го истепал стјуардот на авио-компанијата "Air India", затоа што не можел да добие место во бизнис класата, и уште и се пофалил пред новинарите дека го удрил.
24.03.2017, 13:51

ЛОНДОН
Прва фотографија од монструмот: Ова е терористот кој убивал на улиците во Лондон
Халид Масуд, кој во средата прегазил три лица на Вестминстерскиот мост и усмртил еден полицаец со нож пред зградата на британскиот Парламент, за потоа полицијата да го застрела и убие, е роден како Ејдриен Елмс. Негова фотографија од младите денови се појавила на интернет.
24.03.2017, 13:20

КАИРО
Хосни Мубарак ослободен по шест години во притвор
Поранешниот египетски претседарел Хосни Мубарак е ослободен од притвор, шест години откако беше симнат од власт.
24.03.2017, 13:09

МОСКВА
Лепен од Москва повика на соработка со Русија против тероризмот
Кандидатката на партијата од крајната десница Национален фронт на француските претседателски избори Марин Лепен за зазема во петокот во Москва за приближувањето на Франција и Русија во борбата против тероризмот.
24.03.2017, 13:08

ЛОНДОН
Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
24.03.2017, 13:03

МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
Снегот најмногу го разбелил Мадрид, каде не се очекува дека ќе се задржи уште долго.
24.03.2017, 12:44

САД
Доналд Трамп им се заканува на републиканските конгресмени
Американскиот претседател Доналд Трамп им се закани на републиканските конгресмени дека ако не гласаат за измена на делови од законот за здравствена заштита што го донесе неговиот претходник Барак Обама, ризикуваат да останат „трајно обележани“ како подржувачи на „Обамакеар“, што за нив би претставувало „катастрофа“.
24.03.2017, 12:41

РУСИЈА
Guardian: За појавата на Путин виновен е Западот, ние му ги фрливме Русите во раце
Доколку Западот го поддржел Михаил Горбачов кога тој почнувал да го прекројува Советскиот Сојуз, неговиот распад би се случил многу помирно.
24.03.2017, 12:24

РАКА
Рака опколена од меѓународната коалиција, деновиве операција против ИД
Францускиот министер за одбрана изјави дека офанзивата за ослободување на сирискиот град Рака од „Исламска држава” ќе започне “следните денови”, пренесе AFP.
24.03.2017, 12:07

ЛОНДОН
AFP: Уапсени се две нови лица во врска со терористичкиот напад во Лондон
Нови две лица се уапсени во врска со терористичкиот напад што се случи во средата во британската престолнина Лондон, соопшти полицијата, пренесува AFP.
24.03.2017, 12:01

ЕКОНОМИЈА
Јужна Кореја загадениот воздух ја чини околу 8,91 милијарди долари
Опасно загадениот воздух во Јужна Кореа ја чини земјата најмалку десет трилиони вони или околу 8,91 милијарди американски долари, пишува The Korea Herald.
24.03.2017, 11:46

ЛОНДОН
Снимка од евакуацијата на Тереза Меј за време на терористичкиот напад: Премиерката однесена во автомобил и пренесена на безбедно
Тереза Меј, која во тој момент била во гласачкото лоби, била пренесена до задното седиште на нејзиниот автомобил, кој бил обиколен со вооружени стражари.
24.03.2017, 11:21

БЕРЛИН
Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ
Германската канцеларка Ангела Меркел за германските медиуми изјавила дека не стравува оти по Brexit ќе има уште земји кои ќе се одлучат да ја напуштат Европската унија (ЕУ).
24.03.2017, 11:21

АСПЕН
Грев од младоста: Америка зборува за љубовниот скандал на Иванка Трамп
Постарата ќерка на американскиот претседател, во јавноста е почитувана како малку кој од членовите на семејството Трамп. Во медиумите важи за работна жена со стил, мајка и способна жена, но и Иванка била "дива" во тинејџерските години.
24.03.2017, 10:53

САД
Дневник од 1945-тата открил мрачна тајна: Џон Кенеди бил фасциниран од Хитлер!
Се очекува дека дневникот на аукцијата на 26. април ќе достигне цена од околу 200.000 долари.
24.03.2017, 10:27

МОСУЛ
Живи закопани: Џихадистите имаат нова страшна тактика
Повеќе до 130 луѓе била затрупани под урнатините на зградата во Мосул која била погодена во воздушните напади на коалиционите сили.
24.03.2017, 10:13

РУСИЈА
Терористички напад на воена база во Русија: Шест војници и шест напаѓачи се убиени во масакрот во Чеченија
Шест војници загинаа, а десет се повредени во терористичкиот напад на воена база во руската република Чеченија.
24.03.2017, 10:01

МЕКСИО
Најмалку 29 затвореници побегнаа од затвор во Мексико
Најмалку 29 затвореници побегнаа преку тунел долг 40 метри ископан под затвор во Сиудад Викторија во мексиканската држава Тамаулипас, наведе на Твитер портпарол на полицијата во државата.
24.03.2017, 09:52

ИРАК
Џихадистите пратиле дете да ја разнесе ирачката војска: Самоубиствениот појас му го облекол родениот вујко!
Џихадистите во Мосул пратиле дете кое нема повеќе од 6 години, само да лута низ градот, додека не дојде до ирачката армија. Меѓутоа, на детето имало поврзано динамит.
24.03.2017, 09:31

СВЕТ
Шпански хуманитарци тврдат дека кај Либија се удавиле 200 мигранти
Шпанските хуманитарни организации стравуваат дека преку 200 мигранти се удавиле кога брод потонал во близина на брегот на Либија, пренесува британскиот сервис БиБиСи.
24.03.2017, 09:07

АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“
Откако Скотланд Јард го открил идентитетот на мажот кој го изврши терористичкиот напад во Лондон, за „Guardian” веќе се јавила жена која тврдела дека станува збор за нејзин сосед.
23.03.2017, 21:07

РУСИЈА
И покрај кратењето на буџетот: Путин најави ново оружје во рускиот нуклеарен арсенал
Рускиот лидер истакна дека до 2020-ра година опременоста на руската војска со најмодерно оружје ќе опфаќа околу 80 проценти.
23.03.2017, 20:15

СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
Ситуацијата во Сирија е доста комплексна - коалициските сили со падобранци се спуштија зад непријателските линии, а една од нивните цели била спречување на продорот на сириската војска кон Рака.
23.03.2017, 19:30

СВЕТ
Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападот во Лондон
Додека Исламската држава ја превзеде одговорноста за нападот во Лондон, сличен напад се случи и во Антверпен, но полицијата на време го сопрела напаѓачот.
23.03.2017, 18:17

ЛОНДОН
Третата жртва на терористот од Лондон: "Во Европа славеле 25-годишнина од бракот! Денес требало да се вратат дома"
Идентификувана е и третата жртва во вчерашниот терористички напад на Лондон, во кој напаѓачот со автомобил удирал пешаци на "Вестминстерскиот мост", избодел полицаец, а на крај бил застрелан од полицијата.
23.03.2017, 16:52

АЛБАНИЈА
Eксплозија во воена база во Албанија
Во експлозија во воена база во Албанија полесно се повредени двајца војници, соопшти во четврток албанското министерството за одбрана.
23.03.2017, 16:32

БЕЛГИЈА
Напад во Антверпен: Маж се обидел со кола да влета меѓу пешаци
Еден маж во Антверпен се обидел со автомобил да покоси пешаци.
23.03.2017, 16:26

КИЕВ
Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите
Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал на повредите, соопшти директорот на болницата во која бил хоспитализиран, пренесе украинската телевизија.
23.03.2017, 16:25

ЛОНДОН
Премиерката Меј признала: "Напаѓачот бил британски државјанин и од претходно познат за тајните служби! Го истражувавме..."
Британската премиерка Тереса Меј рекла дека терористот кој вчера го извршил нападот во Лондон бил британски државјанин и познат на безбедносната служба "MI5", која претходно го истражувала како "периферно лице".
23.03.2017, 16:11

ГЕРМАНИЈА
Тргна кон книжарата, а Ева го следеше: Телохранителот на Хитлер ги раскажува последните моменти од животот на нацистичкиот лидер
Новообјавената книга ги открива последните моменти од животот на првиот човек на Третиот Рајх, Адолф Хитлер.
23.03.2017, 15:54

ЛОНДОН
Државјани од 10 земји се повредени во терористичкиот напад во Лондон
Откако беа соопштени детали за загинатите од терористичкиот напад во Лондон, британскиот весник “Експрес” информира за националноста на повредените лица.
23.03.2017, 15:46

НАСИЛНИ УБИСТВА
Престолнина на насилните убиства: Тука гинат повеќе луѓе отколку во Сирија и Авганистан, а војна нема!
Степенот на убиства во одредени земји во Латинска Америка е толку висок, што животот го губат повеќе луѓе отколку во земји како што се Сирија или Авганистан.
23.03.2017, 15:36

ВАРШАВА
Шидло: Нападот во Лондон е доказ дека не треба да се прифатат мигрантите
Полската премиерка Беата Шидло го поврза денеска нападот во Лондон со политиката на Европската унија за миграцијата, наведувајќи дека терористичкиот инцидент го оправдува ставот на Варшата кон мигрантите.
23.03.2017, 15:25

МОСУЛ
Најмалку 200 луѓе убиени во воздушен напад во Мосул, повеќето од нив цивили
Најмалку 200 луѓе, од кои многумина биле цивили, се убиени во воздушните напади во северниот ирачки град Мосул денес наутро, објави локалниот медиум Rudaw.
23.03.2017, 14:51

ЈУЖНА КОРЕЈА
Од дното на морето: Вака изгледа извлекувањето на траектот во кој загинале 304 лица
Јужнокорејските спасувачки екипи вчера почнале да го извлекуваат траектот "Sewol", речиси три години по неговото потонување, при што загинале 304 лица, во главно средношколци.
23.03.2017, 13:30

КИЕВ
Рускиот пратеник кој избега од режимот на Владимир Путин во страв за својот живот - убиен на улица!
Денис Вороненков бил застрелан од неидентификуван вооружен напаѓач на влезот на хотел во украинскиот главен град, Киев.
23.03.2017, 13:27

СВЕТ
Фотографија која што го навлече гневот на целиот свет: За време на терористичкиот напад, тој правел селфи
Во текот на вчерашниот ден британската престолнина Лондон беше потресена од терористички напад во кој што четири лица го загубија животот, а над 20 беа повредени.
23.03.2017, 13:07

ВАРШАВА
Полска: Нема да прифатиме бегалци, не сакаме да ни се случи Лондон
Полската премиерка Беата Шидло изјавила дека нејзината земја „нема да подлежи на уцените од Европската унија за прифаќање на бегалци од Блискиот Исток и Африка“, пренесуваат полските медиуми.
23.03.2017, 12:27

УВОЗ НА МЕСО
Кина забрани увоз на месо од Бразил поради лош квалитет
Како најголем увозник на месо од Бразил, Кина изрази загриженост поради квалитетот на месото од Бразил, изјави Сун Џивен, портпарол на Министерството за трговија.
23.03.2017, 12:12

МОСКВА
Путин: Во борбата против тероризмот да се обединат сите членови на светската заедница
По терористичкиот напад во центарот на Лондон, рускиот претседател Владимир Путин и испрати телеграма со сочуство на британската премиерка, Тереза ​​Меј, соопшти прес-службата на Кремљ, пренесува ТАСС.
23.03.2017, 11:50

ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
Еден ден по терористичкиот напад пред зградата на британскиот парламент, полицијата и понатаму претпоставува дека станува збор за "исламски тероризам". Во меѓувреме, протекоа грозоморни снимки од дивеење на Вестминистерскиот мост.
23.03.2017, 11:43

ЛОНДОН
Идентификувани првите жртви на нападот во Лондон: Искусен полицаец и професорка која тргнала по своите деца во училиште
Полицаецот кој загинал во лондонскиот терористички напад е 48-годишен маж кој во полицијата минал 15 години. Оженете е и има дете. Втората идентификувана жртва е 43-годишната наставничка Аиша Фраде, која настрадала кога одела по своите деца.
23.03.2017, 11:17

УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
Поранешен унгарски шпион дал ексклузивно интервју за унгарскиот портал "Index.hu", во кое открил колку е реална руската закана во Европа.
23.03.2017, 11:03

ЛОНДОН
Деновите кога Англија плачеше: Петте најкрвави терористички напади во Лондон
Вчерашниот напад во Лондон беше најкравивиот терористички напад во главниот град на Велика Британија во последните 10 години. Но Лондон беше честа цел на терористички напади во минатото.
23.03.2017, 11:00

РИМ
Пет илјади полицајци ќе го обезбедуваат самитот на ЕУ во Рим
По крвавиот напад во Лондон се засилуваат мерките за безбедност за самитот на ЕУ кој треба да се одржи на 25 март во Рим. Околу 5.000 претставници на органите на редот ќе ја гарантираат безбедноста во италијанската престолнина, информира во четвртокот ТАСС.
23.03.2017, 10:50

ФРАНЦИЈА
Reuters: Анкета покажува дека Емануел Макрон ќе победи на претседателските избори во Франција
Кандидатот за претседател на Франција, Емануел Макрон се очекува да победи во првиот круг на изборите закажани за следниот месец, бидејќи во моментов има поголема популарност отколку Марин Ле Пен, покажува најновото истражување на Harris Interactive, кое во четвртокот го објави Reuters.
23.03.2017, 10:12

ЛОНДОН
Потера по терористи ширум Англија: Уапсени 7 лица поради крвавиот напад во Лондон
Седум лица биле уапсени во рации кои минатата ноќ ги извела полицијата во Бирмингем.
23.03.2017, 10:03

УКРАИНА
Сцени на апокалипса во Украина: Ужасна експлозија го уништила Балаклеј, евакуиран е целиот град!
Речиси сите жители на Балаклеј се евакуирани поради огромните пожари и експлозијата во складиштето со муниција во тој град, најголемото во цела Украина.
23.03.2017, 09:49

САД
Шокантно лицемерие на конгресменот: Обама го прислушувал Трамп, но тоа беше легално!
Прислушувањето на Доналд Трамп било легално, соопштил претседавачот на американскиот конгресен Комитет за разузнавачки прашања, Дејвид Нунс, и така ги потврдил зборовите на претседателот кои претходно ги оспорило истражното биро.
23.03.2017, 09:31

ЕВРОПА
Терористичките напади во големите европски градови стануваат сè почести
Лондон, Париз, Берлин, Брисел – големите европски градови сè почесто се мета на терористички напади.
22.03.2017, 21:24

ЛОНДОН
Се појави првата фотографија од човекот кој со автомобил газел луѓе во Лондон
Објавена е првата фотографија од терористот кој во центарот на Лондон газел луѓе на мостот и смртно избодел полицаец.
22.03.2017, 20:24

ЛОНДОН
Сведоштво на ужасот во Лондон: „Го кренав погледот и видов повредени луѓе на улицата“
Поранешниот полски министер за надворешни работи Радек Сикорски сведочел на терористичкиот напад во Лондон, кој се случил денеска во попладневните часови.
22.03.2017, 20:03

СВЕТ
Ова се најдобрите авиони на 21 век: Доминација на САД, Русија и Кина
Од 40-тите години на минатиот век, воената авијација разви четири генерации на авиони на млазен погон, а светските суперсили или веќе поседуваат, или пак развиваат ловци од петтата генерација.
22.03.2017, 20:00

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум