АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги предупредил Соединетите Американски Држави на опасноста од војна на Балканот, доколку Европската унија се распадне, пренесува "Financial Times".
 

ТИРАНА
Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата
Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира повеќе од еден месец и одржувањето на изборите на 18-ти јуни годинава го условува со формирање на техничка Влада, пренесуваат албанските медиуми.
24.03.2017, 15:26

ФРАНЦИЈА
Бројот на неопределените гласачи во Франција е алармантен – половина од граѓаните со право на глас
Месец дена пред првиот круг од претседателските избори во Франција, уделот на неопределените гласачи е невидено голем и алармантен, бројката речиси се приближува до половина од граѓаните со право на глас.
24.03.2017, 14:47

РЕГИОН
Додик: НАТО никогаш нема да има граница на Дрина
Од ова место не можам а да не изрзам жалење за многуте Срби кои страдаа, но и многумина од други народи кои страдаа невини во мачните војни, рекол во петокот претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик во Грделица, на одбележувањето на 18-годишнината од бомбардирањето на НАТО на Србија, пренесуваат српските медиуми.
24.03.2017, 14:45

АНКАРА
Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“, во авионите кои летаат од голем број аеродроми во земјите од Блискиот исток и северна Африка, вклучувајќи го и Истанбул, кон овие две држави.
24.03.2017, 14:43

ПРИШТИНА
Коха: Под притисок на САД Тачи го омекна ставот за формирање Армија на Косово
Претседателот на Косово, Хашим Тачи по средбата со американскиот амбасадор Дрег Делави ја “омекна” реториката за формирање на Армија на Косово, пишува во петокот Коха.
24.03.2017, 12:58

СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
Воздушните напади на силите на НАТО над Србија, односно тогаш Сојузна Република Југославија, започнаа на денешен ден пред 18 години, при што за 78 дена од бомбардирањата загинаа помеѓу 1.200 и 1.500 лица, пренесува РТС.
24.03.2017, 12:50

ЗАГРЕБ
Атлантик Група доминира на скалата на најсилни регионални брендови
Резултатите од истражувањето на Валикон, „Топ 25 регионални брендови во 2016 година“, покажа дека со четири сопствени и два дистрибутивни бренда, Атлантик Група е компанија со најголем број на водечки брендови во регионот.
24.03.2017, 12:14

РЕГИОН
Тимерманс: Границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат
Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс порачал дека границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат и дека токму ова е потребно за да се избегнат идни конфликти во регионот, пренесува порталот European Western Balkans.
24.03.2017, 12:03

СОФИЈА
Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години
Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години, а според предизборните анкети исходот од овие парламентарни избори ќе биде крајно неизвесен и политичка стабилност повторно не е на повидок, пренесуваат бугарските медиуми.
24.03.2017, 12:02

ГРЦИЈА
Земјотрес со интензитет од 4,5 степени е регистриран во јужна Грција
Земјотрес со интензитет од 4,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во петокот во јужна Грција, покажуваат податоците од Европскиот медитерански сеизмолошки центар.
24.03.2017, 11:25

ГРЦИЈА
Ципрас ја прашува ЕК дали европското право важи за сите земји или само за Грција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас во четвртокот испратил писмо до претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, во кое го прашува дали европското законодавството, без исклучок важи за сите земји-членки на Европската унија или постои право кое е применливо само кон Грција. Ова во петокот го пренесе онлајн изданието EurAcriv.
24.03.2017, 11:20

СРБИЈА
Со години не примал плата: Го исфрлиле од автобус бидејќи немал пари за карта, дошол на работа - и се обесил поради бедата
Работник во фабриката "Гоша" од Смедеревска Паланка, се обесил бидејќи повеќе не можел да ја издржи сиромаштијата. Со години не примал плата, работодавецот не му уплаќал пензиско и здравствено, а дома имал болен син и неподвижна мајка.
24.03.2017, 09:53

АЛБАНИЈА
Во албанското езеро Фиерза со динамит усмртени 20 тони риба
Во најголемата вештачка акумулација во Албанја, Фиерза е извршен вистински масакр врз рибниот фонд. јави дописникот на МИА.
24.03.2017, 09:53

ТИРАНА
Албанската полиција заплени тон марихуана
Албанската полиција заплени ново рекордно количество марихуана, при акција во реонот на градот Скрапар, јави дописникот на МИА.
24.03.2017, 09:04

РЕГИОН
Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
Ова е приказната за Јосип Броз Тито и неговиот пропаднат брак со Русинката Пелагија Белоусова.
23.03.2017, 17:47

РЕГИОН
АР: Тешко дека Црна Гора ќе може да го одбрани Западот од Русија
Идната членка на НАТО, Црна Гора, чии четири воени авиони се на продажба, а двата оперативни воени бродови скоро и да не го напуштаат пристаништето, тешко дека е „импресивна воена сила“, коментира АР.
23.03.2017, 15:43

ПРИШТИНА
Хашим Тачи купува артилерија од Германија, со цел да ги запре белградските тенкови
Косовскиот претседател Хашим Тачи има намера да купи оружје од Германија, а целта му е силна артилерија и современо пешадиско вооружување, коментираат српските медиуми.
23.03.2017, 13:33

ШЕФИЛД СИТИ КОЛЕЏ
Иновативни студиски програми во Солун за новата академска година
Со бројни иновативни, додипломски и постдипломски студиски програми, Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити Колеџ ја започна кампањата за регрутирање и упис на нови студенти за академската 2017 – 2018 година.
23.03.2017, 12:24

РЕГИОН
Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија
Во врска со информациите и предупредувања, кои доаѓаат од трети земји за можно преминување на терористички групи низ Србија и по повод можноста да се зајакне бегалскиот бран од Турција, Србија го зголемува военото и полициско присуство на границите со Бугарија и Македонија, информираат во четвртокот локалните медиуми.
23.03.2017, 12:19

ОСУДА
Ердоган го осуди терористичкиот напад во Лондон
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги осуди нападите пред британскиот парламент во Лондон, порачувајќи дека „Турција ја споделува болката на Велика Британија“.
23.03.2017, 11:50

БУРГАС
Во опожарен камион кај Бургас откриени 28 илегални мигранти
Бугарската полиција во еден опожарен камион од типот „Сканија“ во близина на бугарско-турската граница во реонот на Бургас, откри 28 илегални мигранти.
23.03.2017, 10:01

БЕЛГРАД
Ранет сопственикот на српската телевизија „Хепи“
Преград Ранковиќ Пецони (55), сопственик на српската телевизија „Хепи“, е ранет синоќа во инцидент што се случил во хотелот „Прага“ во Белград.
23.03.2017, 09:07

АНКАРА
Ердоган се заканува како терорист: "Европејците нема да може безбедно да чекорат по улиците"
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, денес рекол дека Европејците ширум светот нема да можат сигурно да одат по улиците ако продолжат да се однесуваат на неприфатлив начин.
22.03.2017, 19:44

ВАШИНГТОН
Средба Бушати-Столтенберг во Вашингтон, разговарано и за Македонија
Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати во Вашингтон, имал средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, јавија албанските медиуми.
22.03.2017, 15:25

РЕГИОН
Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот
Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор, пренесува Al Jazeera.
22.03.2017, 15:22

АНКАРА
Гласини за нов преврат во Анкара – стотици луѓе ја поминаа ноќта на улица
Гласини за нов пуч во Анкара, распространети доцна синоќа преку социјалната мрежа “Твитер”, повторно ги крена на нозе приврзаниците на Ердоган, кои се собраа пред претседателската палата во престолнината.
22.03.2017, 14:48

ГРЦИЈА
Грција го саботира самитот на ЕУ уште пред нејзиниот почеток
Во сабота, во Рим, лидерите на 27-те земји од Европската унија без Велика Британија се собираат на историска средба, но Грција започна да го саботира форумот уште пред неговиот почеток, посочуваат аналитичари.
22.03.2017, 12:57

БЕЛГРАД
Прелетачевиќ Бели се „прости“ од својот најголем финансиер
Претседателскиот кандидат на изборите во Србија, Лука Максимовиќ, попознат како Љубиша Прелетачевиќ Бели преку социјалните мрежи објави дека „се простил од својот најголем финансиер, американскиот милијардер Дејвид Рокфелер“, пренесуваат српските медиуми.
22.03.2017, 11:50

ПРИШТИНА
Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини
Претставниците на косовската влада ја потврдиле одлучноста на Приштина да го спроведе договорот за воспоставување на Заедницата на српски општини, пишува во вторникот приштинскиот весник Zeri, известувајќи за состанокот на косовските преставници и Европската унија во Брисел.
22.03.2017, 11:48

ТУРЦИЈА
Нацисти насекаде: Еве како изгледа картата на Европа според Ердоган
Откако ги обвини Холанѓаните за нацизам, турскиот претседател исто така ја обвини и германската канцеларка Ангела Меркел дека применува „нацистички методи“.
22.03.2017, 09:31

ТУРЦИЈА
Ердоган: Европа е расистичка, фашистичка и сурова
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави во вторник дека Турција нема да биде застрашена од заканите во врска со нејзиниот пристапен процес во ЕУ и повторно ја нарече Европската унија(ЕУ) „фашистичка“.
21.03.2017, 19:16

СРБИЈА
Вучиќ: Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина
Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина и секоја друга одлука би била многу лоша по позицијата на државата по прашањето на Косово и Метохија, рече српскиот премиер Александар Вучиќ, на прес конференција во Владата на Србија.
21.03.2017, 17:27

БЕЛГРАД
Ова е Фархад, мигрантот наречен "Мал Пикасо": Со месеци е заглавен во Србија, а за тоа време со моливот изведува магии
10-годишниот мигрант од Авганистан, Фархад Ноури, е познат под прекарот "Малиот Пикасо".
21.03.2017, 15:07

БРИСЕЛ
Приштина со протестна нота до ЕУ поради нападот на автобусот кој патувал низ Србија
Косовското министерство за надворешни работи упатило протестна нота до земјите од Европската унија поради нападот над автобус на една косовска туристичка агенција кој патувал низ Србија, пренесуваат косовските медиуми.
21.03.2017, 11:14

ТИРАНА
Албанија: Лидерот на опозицијата му се закани на премиерот, ако не поднесеш оставка, ќе завршиш како Мусолини
Претседателот на опозициската Демократска партија во Албанија Љуљзим Баша го повика премиерот Еди Рама да поднесе оставка, пишува во вторникот Albanian Daily News.
21.03.2017, 10:01

РЕГИОН
Албанија ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја војска
Официјална Тирана ја поддржува иницијативата на Косово за формирање на своја армија. Албанскиот претседател Бујар Нишани по тој повод изјавил дека Косово е независна држава и треба да има своја армија.
21.03.2017, 09:56

АТИНА
Планирале крвава пролет: Во Атина пронајдени уште 8 бомби наменети за истакнати личности на ЕУ
Осум нови сомнителни пакети наменети за истакнати европски личности, биле пронајдени во поштата во Атина, соопштила грчката полиција.
21.03.2017, 09:52

РЕГИОН
Тачи тврди дека Белград под притисок ќе дозволи формирање на војска на Косово
Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени во понеделник дека Белград би можел да се согласи на формирање на војска на Косово бидејќи меѓународната заедница, доколку сака, би можела да го убеди „за пет минути“.
20.03.2017, 18:18

СРБИЈА
Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор
Српскиот премиер и кандидат на Српската напредна партија (СНС) на претстојните претседателски избори Александар Вучиќ убедливо води пред останатите кандидати, додека на второ место е шегобиецот Љубиша Прелетачевиќ Бели, покажала новата анкета на Ipsos маркетинг, пренесуваат српските медиуми.
20.03.2017, 16:42

ТУРЦИЈА
Ердоган нема намера да попушти: Тие да немаат срам, повторно би ги вовеле гасните комори
Иако официјален Берлин реагираше, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не престанува со нападите на западна Европа, споредувајќи ги тамошните власти со нацистите.
20.03.2017, 16:07

ЉУБЉАНА
Delo: Словенечката армија е во лоша состојба
Словенечките граѓани сметаат дека состојбата во нејзината армија е многу лоша, но исто така, тие се против големи суми, кои треба да се потрошат за развој на одбраната, пренесуваат словенечките медиуми.
20.03.2017, 14:43

ПОДГОРИЦА
Девојче му приоѓа на црногорски специјалец и му нуди цвеќе, а неговата реакција ќе ја расплаче
Колку пати сме присуствувале на сцени од граѓански протести, често и насилни, а и покрај тоа да се пројави светол зрак на љубов и толеранција кога поединците во целиот тој хаос, се обидуваат да изразат човечност и да му покажат на човештвото дека не е сè во нас црно и злобно?
20.03.2017, 13:02

ТУРЦИЈА
DW: “Ердоган би сакал да има поголема моќ на Балканот”
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сè уште нема толкава моќ да го контролира Балканот, а преку него да влијае врз европската политика. „Турција нема толкава моќ на Балканот колку што би посакал да ја има Ердоган, изјави во понеделникот косовскиот експерт Еродан Шиполи од Универзитетот Џорџтаун.
20.03.2017, 12:48

РЕГИОН
Хан: Состојбата на Западен Балкан е кревка, но иднината на регионот е во ЕУ
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно решение е можно само во меѓународните рамки, односно внатре во ЕУ.
20.03.2017, 11:55

СРБИЈА
Во Србија запленет тон сканк
Во недела кон понеделник во соседна Србија, била запленета еден тон од дрогата сканк, соопшто министерот за внатрешни работи на оваа земја, Небојша Стефановиќ.
20.03.2017, 11:54

ТИРАНА
Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата
Албанскиот премиер Еди Рама во неделата изјавил дека парламентарните избори закажани за 18-ти јуни ќе се одржат дури и ако опозицијата не учествува во нив, пишува весникот Albanian Daily News.
20.03.2017, 11:52

ПРИШТИНА
Хашим Тачи: Косово ќе изгради своја армија во соработка со меѓународните фактори
Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави во понеделникот дека Косово ќе има своја армија, но во согласност и со соработка со меѓународните фактори, пренесе Радио “Слободна Европа”, цитирајќи го интервјуто на Тачи дадено за емисијата “Слободно на српски” на Медиумскиот центар во Чаглавица (една од општините на Косово, каде се уште живеат Срби).
20.03.2017, 11:11

СРБИЈА
Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија
Европската унија веќе има доволно проблеми со Брекзит, популисти, Трамп и Турција, но зад сцената во Брисел се појавија нови главоболки за дипломатите кои се предизвикани од еден поинаков проблем, кој се повеќе излегува во преден план: точно на влезната врата на ЕУ, ескалираа тензии со полна сила, пишува денеска, во коментарот на германскиот национален весник Die Welt.
20.03.2017, 11:10

ЕКОНОМИЈА
Од почетокот на годината Грците повлекле 4 милијарди евра од банките
Грците повлекле околу 4 милијарди евра од своите сметки во банките од почетокот на 2017-та година, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Податоците покажуваат дека на крајот на 2016-та година износот на депозити на домаќинствата, бизнисот и јавниот сектор е во износ од 132 милијарди евра.
20.03.2017, 10:18

АТИНА
Ekathimerini: Даночните инспектори во Грција протестираат против политиката на штедење на владата
Грчките даночни инспектори во понеделникот протестираат против политиката на штедење пред зградата на грчкото министерство за финансии, пишува денеска весникот Ekathimerini.
20.03.2017, 10:17

СРБИЈА
Вучиќ: Активист на СНС загина лепејќи плакати
Претседателскиот кандидат и премиер на Србија Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека еден активист на неговаат Српска напредна партија (СНС) „загинал лепејќи плакати“, пренесуваат српските медиуми.
18.03.2017, 14:12

БЕЛГРАД
Во Белград наскоро состанок за поделба на 51 имот од поранешна СФРЈ
Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југослваија ќе разговараат за поделбата на 51 имот, вреден повеќе од 110 милиони долари, најавил генералниот секретар на српското МНР, Вељко Одаловиќ, пренесува РТС.
18.03.2017, 14:09

ТУРЦИЈА
"Не ме интересира што ќе каже Европа": Ердоган најавил воведување на една средовековна пракса
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјавил дека очекува дека парламентот повторно ќе ја воведе смртната казна по референдумот на 16. април за проширување на претседателските овластувања.
18.03.2017, 13:33

СОФИЈА
И Бугарија има свој Трамп
Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори на 26-ти мај.
18.03.2017, 12:10

БЕЛГРАД
Забранет спот од предизборната кампања на српскиот премиер Вучиќ
Советот на регулаторното тело за електронски медиуми во Србија во петокот им наложило на медиумите во рок од 24 часа да престанат со емитувањето на предизборниот спот на актуелниот премиер и претседателски кандидат Александар Вучиќ, во кој се скандира „Вучиќу, педеру“, пренесуваат српските медиуми.
18.03.2017, 11:59

ТУРЦИЈА
Ердоган им порачал на Турците во Европа да имаат по пет деца: „Тоа е одговор на непријателството!“
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ги повикал Турците кои живеат во Европа наместо по три, да имаат по пет деца, порачувајќи ѝ на милионската дијаспора дека е „иднината на Европа“, пренесува АФП.
17.03.2017, 20:00

БЕЛГРАД
Демостат тврди: Вучиќ 57 проценти наспроти Бели со 3 отсто
Според анкетата спроведена од страна на Центарот за истражување и објавување Демостат, Александар Вучиќ, ќе победи во првиот круг од претседателските избори во Србија.
17.03.2017, 15:37

ТУРЦИЈА
Насловната страна која ја шокирала Германија: Дневникот на Ердоган без милост: "Таа е женски Хитлер..."
Фотомонтажата од Ангела Меркел со мустаќи како на Хитлер и нацистичка униформа, се појавила денес на насловната страна на турски провладин дневник, во екот на кризата помеѓу Анкара и ЕУ.
17.03.2017, 12:31

УНГАРИЈА
Унгарија до крајот на мај ќе ја постави втората ограда на границата со Србија
Унгарија ќе го заврши поставувањето на втората ограда долж границата со Србија до крајот на мај и така ќе може да одбие можен нов бран на мигранти кои доаѓаат од Турција, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан.
17.03.2017, 11:06

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум