АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
 

ПОЛИТИКА
СДСМ: Власта во заминување лаже за БДП и долгот, по критиките од Хан за штетите врз економијата
За брзо време ќе има ревизија на објавените податоци од страна на Министерството за финансии и од страна на Државниот завод за статистика за сите економски показатели што се обидува да ги крие власта во заминување, во обид да ги покрие катастрофалните резултати во економијата, велат од СДСМ.
24.03.2017, 15:19

СКОПЈЕ
Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар во вчерашниот инцидент во една скопска фирма.
24.03.2017, 15:15

ПОЛИТИКА
Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија, соопштуваат од партијата.
24.03.2017, 14:50

МАКЕДОНИЈА
Податоците на Државниот завод за статистика отсега и на мобилна апликација
Државниот завод за статистика воспостави апликација за мобилни уреди - Макстат на која корисниците ќе можат да ги следат статистичките податоци преку нивните мобилни телефони.
24.03.2017, 14:39

СКОПЈЕ
Вработените во судската служба бараат еднаков третман со судиите и обвинителите
Незадоволни од актуелниот статус и нееднаквоста во третманот пред судската и извршната власт, вработените во судската служба најавија повторно радикализирање на нивните активности во насока на исполнување на барањата за повисоки плати.
24.03.2017, 14:38

МАКЕДОНИЈА
Царина: Ниту еден контејнер опасен отпад од Италија не стигнал во Македонија
Ниту еден контејнер со опасен отпад не е извезен од Италија и ниту една содржана тарифна ознака не се однесува на отпад, за кој при увоз, извоз и транзит постои посебен режим, информира денеска Царинската управа на Република Македонија.
24.03.2017, 14:37

ПОЛИТИКА
ДС: Уште два дена до кулминација на кризата
Демократскиот сојуз смета дека парламентарно мнозинство треба во следните два дена да постигне компромис со ВМРО-ДПМНЕ со цел да се избере претседател на Парламентот, а потоа на мирен начин да се избере реформска Влада.
24.03.2017, 13:07

ПРОГНОЗА
За викендот повремен дожд и грмежи, во понеделник заладување
Времето во Македонија утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локален дожд, кој повремено ќе биде пороен со ретки грмежи, особено во планинските подрачја. Температурата ќе биде во интервал од 19 до 25 степени, информират од Управата за хидрометеоролошки работи.
24.03.2017, 13:06

ЕКОНОМИЈА
Просечната плата во јануари 22.750 денари
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јануари годинава изнесувала 22.750 денари и била за 2,2 отсто поголема во споредба со јануари лани, соопшти денеска Државниот завод за статистика.
24.03.2017, 13:04

КРИМИ ХРОНИКА
Кривична против маж, кој упатувал вербални навреди и закани по животот на сопругата
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување на сигурноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.И. (38) од Охрид.
24.03.2017, 12:06

СКОПЈЕ
Орден од претседателот Иванов за Агенцијата за разузнавање
Претседателот на Република Македонија, вечер во Македонскиот народен театар со орден ќе ја одликува Агенцијата за разузнавање на Република Македонија.
24.03.2017, 12:00

МАКЕДОНИЈА
Тимоние: Македонија има капацитет за излез од кризата
За излез од политичката криза потребно е општиот интерес да дојде во преден план кај политичките партии, тогаш може да се најде компромис. Македонците секогаш успевале да излезат од вакви екстремни состојби и тоа со мудрост затоа што имаат умешност на заедничко живеење кое претставува вистински ресурс, вели амбасадорот на Франција во Македонија Кристијан Тимоние во интервју за МИА.
24.03.2017, 11:59

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа ќе ја разнебити Македонија и претвори во бинационална држава
„Тиранската платформа е против уставна и нејзиното прифаќање ја втурнува Македонија во процес на федерализација. Оваа Тиранска Платформа има за цел да ја разнебити Македонија и да ја претвори од мултиетничка во бинационална држава“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
24.03.2017, 11:17

ПОЛИТИКА
СДСМ: Собранието брзо ќе ја избере новата Влада, демократските процеси никој нема да ги спречи
„Македонија мора да оди напред. Собранието брзо ќе ја избере новата реформска Влада на Република Македонија. Граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари кои се грижат за интересите на луѓето и на државата, наспроти политиките на криминалците од раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои за заштита на своите богатства и одговорност, се обидуваат да ја турнат земјата во длабока политичка криза и изолација“, порачуваат од СДСМ.
24.03.2017, 11:12

ДЕЛЧЕВО
Изгореа 100 хектари шума во последните три дена во делчевско
Според командирот на ТППЕ Делчево Јонче Атанасовски, на територијата на Делчево има 24.000 хектари шума од прв степен на загрозенот, а само последниве три дена во три големи шумски пожари изгореа околу 100 хектари.
24.03.2017, 11:09

МАКЕДОНИЈА
Викендов почнува летното сметање на времето
Од сабота кон недела со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, односно од 2 на 3 часот по полноќ почнува летното сметање на времето.
24.03.2017, 11:09

МАКЕДОНИЈА
Доделени еко грантови за девет градинки
Грантови за еколошки проекти на тема енергија, вода, управување со отпад и чист воздух добија девет градинки од Македонија во рамки на „Програмата за мали грантови“.
24.03.2017, 11:07

МАКЕДОНИЈА
Мал број од лицата со посебни потреби завршуваат факултет
Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“, во 2015 година само 49 лица со хендикеп завршиле високо образование, пет станале магистри, а не е забележан ниту еден случај на завршени докторски студии.
24.03.2017, 11:06

ЕКОНОМИЈА
Намалени јавниот и државниот долг поради раст на БДП за 452 милиони евра
Државниот и јавниот долг се намалени по ревидирањето на бруто-домашниот производ, објави на својата веб страна Министерството за финансии.
24.03.2017, 11:05

СКОПЈЕ
Собрани над четири тони отпад во еко-акција во општина Аеродром
Собрани над четири тони отпад во рамки на еко-акцијата за собирање електронски и електричен отпад, организирана од општина Аеродром во соработка со друштвото за управување со отпад „Нула отпад“.
24.03.2017, 11:03

СКОПЈЕ
Зошто страдаат пешаците во Република Македонија?
Во 2016 година, во Република Македонија, 35 пешаци го загубиле животот во сообраќајни незгоди, додека 871 лице – пешак биле повредени во сообраќајни незгоди. Од загинатите пешаци, 1 лице е на возраст до 14 години, 3 лица на возраст од 25-40 години, 14 лица на возраст од 41 -64 години и 17 лица на возраст над 65 години.
24.03.2017, 10:45

ВАШИНГТОН
Попоски: Дерадикализацијата на потенцијалните борци во IS останува најголемиот предизвик
На покана од државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, на 22. март. 2017., учествуваше на Состанокот на министри за надворешни работи на земјите-членки на Глобалната Коалиција за борба против Исламска држава, што се одржа во Стејт департментот во Вашингтон.
24.03.2017, 10:14

МАКЕДОНИЈА
Македонија повторно дел од акцијата „Часот на планетата Земја“
Осма година по ред, Македонија се вклучува во одбележувањето на најголемата светска еколошка акција „Часот на планетата Земја“, кога во 20:30 часот по локално време, во период од еден час во мрак ќе потонат над 178 земји и 7000 града ширум светот.
24.03.2017, 10:11

ЕКОНОМИЈА
Најтргувана акцијата на Алкалоид
Апсолутно најголем поединечен промет во четврток направи акцијата на Алкалоид со истргувани 2.110 по просечна цена од 5.700 и остварен промет од 12 милиони денари што претставуваше 57,8 отсто од вкупниот промет кој изнесуваше солидни 20,7 милиони денари.
24.03.2017, 09:58

СКОПЈЕ
Десет сообраќајки во Скопје, полесно повредени четири лица
Тринаесет сообраќајни несреќи се случиле во изминатите 24 часа на територијата на градот Скопје на кои увид извршила сообраќајната полиција. Од нив 10 се со последицa материјална штета, 3 се со последица телесни повреди во кои со полесни повреди се здобиле четири лица.
24.03.2017, 09:50

МАКЕДОНИЈА
АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија
Армијата на Република Македонија во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето во петок со воена свеченост во касарната „Илинден“ во Скопје, ќе го одбележи преземањето на најголемиот воен објект во Република Македонија од тогашната ЈНА.
24.03.2017, 09:07

СКОПЈЕ
Сончево со мала до умерена локална облачност
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.
24.03.2017, 09:02

ПОЛИТИКА
Аналитичарот Едвард Џозеф посочува: Македонија се наоѓа во вештачки наметната криза
Аналитичарот Едвард Џозеф за Гласот на Америка, изјави дека Македонија се наоѓа во состојба на кулминација на вештачки акумулирана криза, и според него проблемите на земјата одамна се наталожени.
23.03.2017, 16:45

ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е слуга на Заев и срам за целиот правосуден систем
СЈО е слуга на аболицираниот криминалец Зоран Заев и единствена негова активност е спроведување на нарачан политички прогон врз сите што не мислат исто како криминогеното раководство на СДСМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
23.03.2017, 16:22

СКОПЈЕ
Втор технолошки форум „Моќта на чистите води“
Годинешното одбележување на Светскиот ден на водите е посветено на зачувување на природните водени ресурси, како и подигнување на свеста за потребата од намалување на загадувањето на површинските и подземните води, а доколку се загадат да се прочистуваат.
23.03.2017, 16:21

СОФИЈА
Мисајловски на состанок во Бугарија за Коридорите 8 и 10
Министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски претстојува во работна посета во Софија, Бугарија на министерскиот состанок посветен на инвестициите во транспортот во земјите од Западен Балкан.
23.03.2017, 15:51

МАКЕДОНИЈА
Јогохром со повик до Димитриев: Бараме средба најдоцна до понеделник
Синдикатот на Југохром, денеска преку писмен допис побараа неодложна средба со премиерот на Македонија Емил Димитриев. Од синдикатот побараа средбата да биде најдоцна до понеделник и потенцираа дека стојат на располагање 24 часа во текот на денот достапни за потврдување на денот за средба.
23.03.2017, 15:22

КРИМИ ХРОНИКА
Поради девојка е прободено момче – повредата близу срцето
Поради љубовна караница за девојка, синоќа со остар предмет е прободено 24-годишно момче. Повредата е близу срцето. Затоа настраданиот е задржан на лекување во болница.
23.03.2017, 15:16

МАВРОВО
Британец ограбен и киднапиран на Маврово
Британски турист кој се возел со велосипед по Маврово, бил ограбен од три непознати лица, кои потоа го врзале и со автомобил го однеле од таму, но тој се ослободил стапил во контакт со своите родители во Велика британија, кои се јавиле во македонксата полиција да го пријават случајот.
23.03.2017, 14:53

СКОПЈЕ
Падна договор: Илија Димовски избран за прв човек на Комисијата за избори и именување
Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски е избран за прв човек на Комисијата за избори и менување, со што е одблокиран процесот за продолжување на конститутивната седница на Собранието, која е закажана за вo понеделник.
23.03.2017, 14:53

МАКЕДОНИЈА
Димитриев со сочувство до британската премиерка Меј поради нападот во Лондон
Премиерот Емил Димитриев упати писмо со сочувство до британската премиерка Тереза Меј поради терористичкиот напад во Лондон.
23.03.2017, 14:48

СКОПЈЕ
Деновиве СЈО ќе поднесе обвинение за случајот „Транспортер“
Специјалното јавно обвинителство најави дека во следните денови ќе поднесат обвинителен акт за предметот познат како „Транспортер“ во кој првоосомничен е градоначалникот на Битола, Владимир Талески.
23.03.2017, 14:22

ЦАРИНА
На Табановце запленети 43.800 евра
На граничниот премин Табановце утринава околу 7:15 часот е спречен обид за нелегално изнесување на 43.800 евра.
23.03.2017, 13:52

МАКЕДОНИЈА
Најмногу фирми се трговски и од прехранбена индустрија
Минатата година во Македонија работеле 1,9 проценти повеќе деловни субјекти во споредба со 2015 година. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика во Република Македонија во 2016 година активни биле 71.519 деловни субјекти.
23.03.2017, 13:50

ДЕЛЧЕВО
Во пожар во делчевско изгоре 40 хектари млада борова шума
Од Територијалната протипожарна единица Делчево денеска информираат дека пожарот кој бил пријавен вчера по 14 часот бил локализиран по полноќ, а во гаснењето учествувале екипи на ТППЕ Делчево, ЈП Македонски шуми, подружница „Голак“-Делчево и месно население.
23.03.2017, 13:28

СКОПЈЕ
Прекината координацијата во Собранието
Поради дополнителни консултации, координативната средба за собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата е прекината и ќе продолжи во 13 часот.
23.03.2017, 13:25

САД
Људмил Кљусев е осуден на 26 месеци затвор
Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, осуден е на 26 месеци затвор и на парична казна од 17.500 долари, се вели во соопштението на Министерството за правда на САД.
23.03.2017, 13:21

МАКЕДОНИЈА
Лавров се надева дека "Западот е свесен за опасноста" од дестабилизацијата во Македонија
Москва се надева дека Западните земји се свесни за опасноста од обидите да ја дестабилизираат ситуацијата во Македонија, рекол денес рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.
23.03.2017, 13:09

СКОПЈЕ
СЈО отвори четири нови истраги за финансиски криминал: Табла, Триста, Тотал и Тифани
СЈО открива како со помош на УЈП и Министерството за финансии се переле пари од Буџетот
23.03.2017, 12:11

СКОПЈЕ
Неколку општини во Скопје утре без струја
Заради технички зафати во електро-мрежата утре од 08:30 до 10:30 часот без струја ќе останат корисниците од дел од ул. „Букурешка“, општина Карпош, 08:30 до 11 часот корисниците од дел од ул. „Франклин Рузвелт“ (на потегот од ул. Васил Ѓоргов и ул. Народен Фронт) и дел од ул. „Васил Ѓоргов“, во општина Центар, информира Регионалниот центар за управување со кризи на град Скопје.
23.03.2017, 12:11

ВАШИНГТОН
Нов повик од Вашингтон да се испита работата на амбасадата во Скопје
Американци за даночни реформи (АТР), една од водечките конзервативни организации во САД, објави текст за истрагата која се врши за политичките злоупотреба на програмите за развој во Македонија.
23.03.2017, 11:46

ЕКОНОМИЈА
Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои
Finance Think оценува дека најновите податоци за економските трендови во Македонија покажуваат понатамошни негативни последици од политичката криза врз економијата. Несомнено, политичката криза повеќестрано влијае врз македонската економија, а во овој контекст, Finance Think предвидува три сценарија за трендовите на економијата во периодот што претстои.
23.03.2017, 10:54

ПОЛИТИКА
СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури за Груевски, ќе има нова Влада
Мора да се одблокираат парламентарните процедури и согласно Деловкикот што побрзо да се избере претседател на Собранието, порачуваат од СДСМ.
23.03.2017, 10:47

ВАШИНГТОН
Попоски учествуваше на самитот против ИСИС во Вашингтон
Потпретседателот на Владата и министер за надворешни работи Никола Попоски вчера учествуваше на состанокот на коалицијата за борба против Исламската држава во Ирак и Сирија, кој се одржа во Вашингтон. Домаќин на состанокот на алијансата против ИСИС беше американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, при што на маргините на самитот Попоски ја имаше и првата средба со новиот шеф на американската дипломатија.
23.03.2017, 10:44

СКОПЈЕ
Загатката на СЈО ќе се одгатне денес во 11:00 часот
„Транспортер носи тотал триста табли кај Тифани“.
23.03.2017, 10:27

МАКЕДОНИЈА
Технолошки форум „Моќта на чистите води“
Со цел подигнување на свеста за потребата од намалување на загадувањето на површинските и подземните води, а по повод Светскиот ден на водите, денеска во Скопје ќе се одржи технолошки форум „Моќта на чистите води“.
23.03.2017, 09:57

МОСКВА
Се отвора Македонскиот изложбено-трговски дом во Москва
Конзервирано и сушено овошје, зеленчук, млечни и месни производи, тестенини, чаеви, вино и други жестоки пијалаци, се дел од првата пратка со која денеска и официјално ќе биде отворен Македонскиот изложбено-трговски дом во Москва.
23.03.2017, 09:55

СКОПЈЕ
Тешко повредени велосипедист и пешак во Скопје
Велосипедист и пешак се тешко повредени, а пет лица се здобиле со полесни повреди во шест од десет регистрирани сообраќајки вчера на подрачјето на Скопје. Кај четири сообраќајки е евидентирана само материјална штета, информираат од СВР Скопје.
23.03.2017, 09:04

ЕКОНОМИЈА
На врвот по промет акцијата на Комерцијална банка
Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје и во среда се најде на прво место по промет со остварени 1 милиони денари или учество од над 29% во вкупниот промет кој изнесуваше 3.608.661,00 денари.
23.03.2017, 09:02

СКОПЈЕ
Оваа недела летни температури, од следната заладување
Сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Има услови за ретка појава на краткотраен дожд.
23.03.2017, 09:01

СООБРАЌАЈ
Умерен сообраќај надвор од градовите
Сообраќајот на патните правци низ државата се одвива по суви коловози.
23.03.2017, 09:00

МАКЕДОНИЈА
Груевски: Излез од кризата се предвремени избори заедно со локалните, или отфрлање на Тиранската платформа
Одржување на предвремени парламентарни избори заедно со локалните, или отфрлање на Тиранската платформа и поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за малцинската влада на Зоран Заев, се единствените решенија што ВМРО-ДПМНЕ ги гледа за излез од сегашната политичка криза.
22.03.2017, 19:37

МАКЕДОНИЈА
Општина Центар ги поништи спорните ДУП-ови што доведоа до насилства во 2013 година
Општина Центар во среда ги поништи деталните урбанистички планови кои беа на дневен ред на седницата на Советот во 2013 година, која беше прекината по насилните протести пред општинските бараки.
22.03.2017, 18:27

КРИМИ ХРОНИКА
Запленети 20 килограми марихуана на граничниот премин Блаце
Царинските инспектори од Одделението за истраги – Сектор за контрола и истраги при Царинска управа во соработка со Министерството за внатрешни работи, на граничен премин Блаце пронајдоа 42 паковки со околу 20 килограми марихуана.
22.03.2017, 16:43

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум