АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ

САД
Дали нешто не е во ред со оваа фотографија од Белата куќа?
Демократите, групите на жени и либералците ја нападнаа фотографијата која во четвртокот ја сподели потпретседателот Мајк Пенс од состанокот на кој тој присуствуваше заедно со претседателот Доналд Трамп и членовите од House Freedom Caucus
 

АНАЛИЗА
American Thinker: Русија за Западот е земја-мистерија, но за народот чудо Божјо
Русија е земја во која туристот лесно може да влезе на московските аеродроми, бидејќи постојат забрзани процедури. Тоа на патниците им овозможува без одложување да се упатат кон центарот на градот и хотелите, а за тоа да не минат повеќе од еден час во такси.
23.03.2017, 11:54

АНАЛИЗА
Билт: Пред 100 години Принцип започнал војна во Сараево, а сега Балканот може да експлодира во Скопје
Некогашниот висок претставник на ЕУ во БиХ, Карл Билт, смета дека европските лидери имаат јасен избор за Балканот: или ќе се занимаваат со тамошните проблеми, или ќе чекаат балканските проблеми да почнат да се занимаваат со нив.
22.03.2017, 12:41

АНАЛИЗА
Се менуваат правилата на игра помеѓу Израел и Сирија: Опасен развој на ситуацијата кој што може да биде кобен за Асад
Разменувањето на проектили помеѓу Израел и Сирија кое што се случило минатиот петок, ги одразува обидите на режимот на Асад да ги промени „неслужбените“ правила на игра во таа војна.
21.03.2017, 20:00

ШВАЈЦАРИЈА
Колку заработуваат жителите на Швајцарија? Објавени платите на фризери, столари, наставници...
Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се види колку се заработува за одредени професии во Швајцарија.
20.03.2017, 16:51

АНАЛИЗА
Голема анализа на угледниот "Independent": "Сè поизгледно е - доаѓа Третата светска војна: Има 3 клучни, најопасни боишта"
И самата помисла на глобален судир, нова светска војна, делува малку неверојатно. Но, таквиот развој на настаните е многу возможен.
20.03.2017, 14:51

АНАЛИЗА
И Русите заглавија во проект без крај: Што се случува со гордоста на руската авијација?
Сериското производство на ловецот од петтата генерација на Сухој требаше да започне во 2016-та година, меѓутоа гордоста на руската авијација нема да се вивне во облаците ниту оваа година. Што се случува со најважниот проект на воздушно-вселенските сили на Русија?
17.03.2017, 21:03

ПОЛИТИКА
Анализа на DW: Сите опции завршуваат кај Иванов
И да се избере претседател на парламентот, Влада не ќе може да се формира ако претседателот на државата и натаму не го дава мандатот, пишува во анализата на DW објавена денеска. Истиот извор посочува дека е можна нова дипломатска активност за деблокирање на демократските процеси во Македонија.
15.03.2017, 13:27

АНАЛИЗА
Анализа на New York Times: Европа ја очекуваат 4 клучни предизвици - ќе може ли да ги преживее?
Освен стравувањата од победата на радикалната десница на изборите ширум Унијата, Европа оваа година ќе биде потресена од уште неколку кризни ситуации.
14.03.2017, 19:22

АНАЛИЗА
Во пресрет на средбата Меркел-Трамп: Taa e претпазлива, тој е импулсивен, мораат да се усогласат
Таа е воздржана и попретпазлива, физичар по професија, родена во поранешната ГДР. Внимателно ги разгледува одлуките пред да ги донесе и никогаш не сака да ужива огромно внимание, иако во моментов е најмоќниот лидер во Европа. Тој е богат градежен магнат од Њујорк, импулсивен е и сака да е во центарот на вниманието, се посочува во анализата на БТА.
14.03.2017, 12:09

АНАЛИЗИ
Овие 10 земји е невозможно да се освојат: Многу луѓе би сакале, но никој не знае ниту од каде да почне
Иако звучи како пропаганда, на овие десет земји ќе биде речиси невозможно да се направи инвазија. Како поради бројот на нивната војска, специфичноста на територијата така и поради некои други работи..
14.03.2017, 11:07

АНАЛИЗА
Започна спектакуларното судење: Киев против Москва во Хаг
Украина пред Меѓународниот суд на правдата ја тужи Русија поради „теророт“ во Донбас и дискриминација на малцинствата на Крим. Поранешниот судија во Хаг, Бруно Зима за германски „Дојче Веле“ вели дека процесите против големите сили се многу „комплицирани“.
08.03.2017, 13:13

АНАЛИЗА
Анализа: Швајцарија е најдобрата во светот
Швајцарија е на чело на годишната листа на најдобри држави во светот што ја објавува американското списание Ју-Ес Њуз енд Ворлд Рипорт.
08.03.2017, 09:52

АНАЛИЗА
Зад заканата на ИСИС: Кинезите се соочуваат со многу сериозен проблем кој може да ги вовлече во војните на Блискиот исток
Неодамна објавеното пропагандно видео во кое што Исламската држава ѝ се заканува на Кина, укажува на можните поделби во ујгурските милитантни групи и со самото тоа зголемување на заканите во нестабилната провинција Синкјанг.
07.03.2017, 17:00

БАЛКАН
Forbes: Време е да се нацртаат нови граници на Балканот, Србите заслужуваат правда
Угледното списание "Forbes" неодамна објавило надворешнополитичка анализа во која истакнува дека на Балканот е потребно ново цртање на границите, за да се исправи "неправдата кон Србите кои се заробени зад непријателските линии".
06.03.2017, 18:17

АНАЛИЗА
„Guardian” предупредува: „Заборавете на Кина, Балканот ќе биде главната главоболка на Трамп“
Балканот кој се тресе се заканува да стане главоболката на надворешната политика на новиот американски претседател Доналд Трамп, пишува британски „The Guardian”.
27.02.2017, 20:56

АНАЛИЗА
Светото место на династијата Ким: Дали митот за една планина бил инспирација за убиството на Нам?
Изгаснатиот вулкан би можел да биде клучот за решавањето на ладнокрвното убиство на полубратот на севернокорејскиот лидер на аеродромот во Куала Лумпур.
27.02.2017, 19:28

ИСИС
Крај на "Калифатот" но не и на исламската држава: Колку е одговорен Западот за популарноста на џихадистите?
Исламската држава се соочува со воен дебакл. Сепак, терористичката организација се уште ја ужива поддршката на еден од десет жители од арапскиот свет. Зошто е така тоа? И како идеологијата на Исламистите може конечно да се уништи?
27.02.2017, 16:20

АНАЛИЗА
Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?
Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа.
14.02.2017, 12:11

МАФИЈА
Удар за мафијата преку семејството: Како Италија им ја одзема „иднината" на најопасните мафијаши...
Калабрискиот судија смета дека и децата на криминалците имаат право на нормален живот и слобода на избор. Од 2012-та до денес, околу 40 деца на возраст од 12 до 16 години се сместени далеку од лошото влијание на нивните криминални семејства.
13.02.2017, 19:00

ЕУ
2.000 евра е минимална плата во оваа земја - а еве колкави се минималните плати во остатокот од ЕУ
Брисел - највисоката минимална плата во ЕУ, во износ од 2.000 евра, во моментов се плаќа во Луксембург, а на дното на листата се Македонија и Бугарија со минимална плата од 235 евра, според Агенцијата на Европската Унија за статистика, Евростат.
13.02.2017, 15:14

АНАЛИЗА
Целиот свет учи од нив: Како Исланд се справи со тинејџерската наркоманија?
На Исланд, бројот на тинејџерите кои што консумираат алкохол, пушат цигари и се дрогираат драстично опадна во последните 20 години, а за тоа најзаслужна е националната програма. Зошто другите земји не го следат овој пример?
06.02.2017, 12:41

ЕКОНОМИЈА
Кога доларот ќе стане светски проблем?
Насоката на движење ќе биде едно од клучните прашања во 2017-та поради тоа што валутата, чија вредност во предходните години забележа раст за 20 проценти, сигурно ќе предизвика реакции кај главните актери на пазарот.
04.02.2017, 16:49

ЕКОНОМИЈА
Во светот ќе останат само 15 брендови!
Луѓето нема да се грижат, ниту ќе забележат доколку 74 отсто од брендовите кои ги користат едноставно, исчезнат.
04.02.2017, 16:33

АНАЛИЗА
Никола Груевски не успеа да формира нова влада - следен на потег е Иванов: Кои се сега опциите за нова коалиција во Македонија?
Oткако претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и дефинитивно не успеа да формира нова влада, откако не успеа да постигне договор со досегашниот коалициски партнер ДУИ, следен на потег е претседателот Ѓорѓе Иванов, од којшто пак се очекува мандатот за состав на новата влада сега да му го довери на СДСМ. Но, Никола Груевски овојпат бара нови избори. Што може да очекуваме?
30.01.2017, 12:14

АНАЛИЗА
Опасна руска стратегија на Арктикот: Ако мислевте дека САД воено ја опкружува Русија, погледнете ја оваа мапа...
Иако многу се зборува за американските воени бази кои што се распространети насекаде низ светот, Москва за само неколку години успеа на северот да изгради 14 авио писти, 16 пристаништа, распоредени се 40 мразокршачи и оформена е посебна „Арктичка воена команда“.
27.01.2017, 12:21

АНАЛИЗА
Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та
Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина 2016 година, во која се случија десничарски потреси од двете страни на Атлантикот, а имајќи ги предвид претстојните избори во некои членки на ЕУ годинава ќе биде многу понеизвесна во смисла на насоката во која ќе се движи американската политика.
27.01.2017, 09:09

АНАЛИЗА
Инструмент за владеење: Како тероризмот служи за остварување на политички интереси
Војната против глобалниот тероризам прерасна во инструмент со кој што се постигнуваат одредени цели и стратешки интереси на многу земји ширум светот.
25.01.2017, 12:11

АНАЛИЗА
Зошто Русија ја продаде Алјаска, буквално за “смешна” сума?
Русија во 1867-та година му ја продаде на САД територијата на Алјаска за симболични 7.2 милиони долари. А потоа, само во првите 50 години од владеењето над таа територија, Американците од неа заработија барем сто пати повеќе. Па како тоа царските чиновници можеа да направат нешто толку бесмислено?
24.01.2017, 13:58

АНАЛИЗА
Што стои зад партнерството на Путин и Ердоган: Русите и Турците станаа „браќа по оружје"
Руските и турските воздухопловни сили на 18-ти јануари ја изведоа првата заедничка воена операција против Исламската држава во сирискиот град Ал Баб кој што се наоѓа во близина на Алепо.
20.01.2017, 12:11

АНАЛИЗА
Нештата по кои ќе се памети Обама
Американскиот претседател Барак Обама ја напушта, по два мандата, должноста а неговото претседателствување, со според многумина единствената вистинска суперсила во светот во моментов, ќе остане запаметено во прв ред по девет нешта.
17.01.2017, 09:07

АНАЛИЗА
Додека Трамп аплаудираше: Како Путин го победи Обама во нивната последна меѓусебна рунда...
Американскиот однос кон Русија за прв пат после долги години е пречекан во позитвна атмосфера во Москва – имено, поддржувачите на Путин тоа го препознаа како знак дека Русија е повторно светска сила.
11.01.2017, 11:07

АНАЛИЗА
Глобалната слика радикално се менува: Ваков ризик не постоел ниту во времето на Студената војна
Американските разузнавачки служби објавија извештај во врска со нивните предвидувања на ситуацијата на глобален план во идните пет години. Ситуацијата моментално во светот и тоа како е загрижувачка.
10.01.2017, 13:07

АНАЛИЗА
Дали Обама успешно му се спротивстави на Путин, или доживеа тотален пораз?
Американската администрација на чело со претседателот Барак Обама неодамна превзеде досега невидени чекори против Русија поради руската наводна вмешаност во американските претседателски избори.
05.01.2017, 11:37

АНАЛИЗА
Десет години од погубувањето на Садам Хусеин
Пред десет години, 30-ти декември 2006 година, поранешниот ирачкиот претседател Садам Хусеин беше погубен со бесење, три години по апсењето и судењето на ирачкиот суд на кој беше прогласен за виновен за злосторствата против човечноста и беше осуден на смрт.
30.12.2016, 14:34

АНАЛИЗА
Година за челични нерви: Еве што предвидува Стратфор за 2017-та година
Некои од факторите кои што драматично и трајно ќе влијаат на глобалната економија и обликување на светскиот поредок не само што веќе започнаа, туку може да се почувствува и нивното влијание.
29.12.2016, 16:17

АНАЛИЗА
АР: Литванските елфови во битка против пропагандата на руските тролови
Елфови против тролови – звучи како битка од филмскиот серијал „Господар на прстените“, но за 43-годишниот Литванец Рикардас Савукинас, ова е битка која повеќе не е фантазија, пишува АР.
28.12.2016, 14:17

АНАЛИЗА
Светот во 2017-та година: Русите „атакуваат" на Балтикот, Трамп на Кинезите...
Турбулентната 2016-та година се наоѓа пред крајот, а судејќи според случувањата во меѓународните односи, дефинитиво не очекува интересна 2017-та година.
28.12.2016, 11:37

АНАЛИЗА
Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади
Министерот за правда на Германија, Хајко Маас, откри во јули, годинава, дека обвинителството води истрага за „околу 120 случаи против 180 лица, осомничени за припадност или за давање поддршка на терористички групи“, најчесто „Исламска држава“. Но, во земјата има многу повеќе лица, кои се потенцијална закана за безбедноста на граѓаните.
23.12.2016, 09:09

АНАЛИЗА
Македонците потрошиле 63 милиони евра за онлајн купувањa од јануари до септември 2016 година
Раст на вредноста на остварени трансакции преку персонален комјутер, но само 19,3% од 72% интернет корисници нарачале/купиле стоки или услуги на интернет во 2015 година.
22.12.2016, 13:14

АНАЛИЗА
Косово и Африка се клучни: Како да се спречи појава на нова Исламска Држава
Светските лидери во 2017. година ќе мора да се концентрираат на спречување на појавата и растот на "нова Исламска држава", исто како и на уништување на остатокот од старата.
22.12.2016, 11:42

АНАЛИЗА
CNN: Америка мора да ѝ одговори на Русија, но не воено, бидејќи Путин може да не избрише од лицето на Земјата
Начинот на кој американските медиуми и политичари ја карактеризираат руската закана често е хистеричен и пренапумпан. Сепак, сега конечно имаат и "алиби". Разузнавачките служби на САД веруваат дека Русија ги хакирала американските политички организации и на тој начин директно влијаела во резултатот на изборите. Претседателот во заминување Барак Обама, ветил "одмазда во вистинско време и на вистинско место".
20.12.2016, 19:17

АНАЛИЗА
Како да живеел во денешно време: Еве што напишал Тито за светските проблеми пред повеќе од половина век
Од бесмисленоста на постоењето на НАТО, до опасноста од поделбата на светот на сфери на влијание, Јосип Броз Тито уште кон крајот на 50-тите одлично ги разбирал проблемите кои што ќе го мачат светот половина век подоцна.
20.12.2016, 12:21

АНАЛИЗА
Ноќта која што ја потресе Русија: Кој, како и зошто го уби рускиот амбасадор во Анкара?
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа му се јавил на својот колега Владимир Путин за да го информира за вчерашниот напад во Анкара во кој што беше убиен рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов.
20.12.2016, 09:31

АНАЛИЗА
Одмаздата на Кинезите: Дали Пекинг може да им го возврати ударот на Американците?
Ниту едно од можните три сценарија не е невозможно да се оствари, а во сите три случаи главен адут на Кинезите е Северна Кореја.
19.12.2016, 10:33

АНАЛИЗА
Кој всушност се бореше во Алепо? Сириската војска е неспособна за да се бори!
Вториот круг од евакуацијата на источниот дел на Алепо е целосно завршена, соопштија турските власти, додека од сириската влада велат дека наскоро ќе има трет конвој кој ќе евакуира дополнителни 100 илјади цивили.
17.12.2016, 11:45

СКОПЈЕ
Анализа: Загревањето на домаќинствата најмногу го загадува воздухот во Скопје
Најголемото загадување со ПМ10 честички во воздухот во Скопје потекнува од загревањето на домаќинствата.
16.12.2016, 12:26

АНАЛИЗА
Зошто крајот на битката во Алепо не значи дека ќе биде ставен крај на војната во Сирија?
Победата на сириската војска над милитантите во овој последен бастион на исламистичките бунтовници ја отвори расправата за иднината на Сирија и дали падот на Алепо ќе стави крај на граѓанската војна во оваа земја.
13.12.2016, 21:00

АНАЛИЗА
Доцна е за закани: Еве зошто е невозможно Кина да биде сопрена во Јужното кинеско море
Народна Република Кина започна да се наметнува во Јужното кинеско море пред околу седум години. Денес, на вештачките острови се изградени воени бази, авионски писти и друга инфраструктура која што може да се користи во воени цели.
10.12.2016, 17:41

ЕКОНОМИЈА
Анализа: Просечниот Македонец живее исто како лани – јаде многу леб, а малку месо
Минимално намалување на трошоците на живот, минимално зголемување на просечната плата и речиси непроменета потрошувачка кошница.
07.12.2016, 15:44

АНАЛИЗА
Тоа што разменија убави зборови не значи ништо: Еве како Трамп и Путин можат да пронајдат заеднички интереси
Соединетите Америкаски Држави треба да ја третираат Русија како суперсила со свои легитимни интереси, но истовремено таа мора да ја спречи тие интереси да не ги остварува со нелегитимни средства.
06.12.2016, 17:00

АНАЛИЗА
Некој мора да „настрада": Еве што ќе им донесе на Иранците и на Асад ерата на Доналд Трамп
Зближувањето на Вашингтон со Москва и Техеран може да биде многу опасно за сирискиот претседател, пред се затоа што Иранците немаат став „Асад или ништо“.
01.12.2016, 19:00

АНАЛИЗА
Анализа Макфакс: Ранливостите на сајбер просторот, човечкиот фактор далеку пред сите други
Ранливостите во сајбер просторот и сајбер безбедноста се должат на многу работи, но еден од тие фактори е најкритичен, а тоа е човечкиот фактор, објаснуваат експертите на регионалниот форум посветен на сајбербезбедноста кои деновиве се одржува во Белград, во организација на швајцарската организација DCAF.
30.11.2016, 12:46

АНАЛИЗА
Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни
Зголемени плати, нови работи места, подобар живот и евроатлански интеграции – се само неколку од фразите кои периодов постојано ги слушаме на политичките митинзи ширум Македонија во екот на предизборната кампања. Колку од овие ветувања по изборите целосно или делумно се исполнуваат и дали кога ќе дојдат наредните избори, граѓаните го паметат она што што претходно било ветено и исполнето?
29.11.2016, 12:44

АНАЛИЗА
Макфакс истражување: Има ли Македонија соодветна стратегија за сајбер безбедност и капацитети за реализација?
Во време кога националната безбедност е секојдневно присутна тема во јавноста ширум Европа и светот, сајбер безбедноста и градењето на стратегија за имплементација на истата претставува еден од клучните елементи на кои се базира успешноста на одбранбениот систем на една земја.
28.11.2016, 11:01

ЕКОНОМИЈА
Најлошо можно сценарио: Чекор во погрешна насока и петте последици од тоа
Во анализата на можните последици за финансиските пазари од најавениот потег на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп да се повлече од ТПП, Дембик изјави дека главно ќе има пет директени последици.
24.11.2016, 14:28

АНАЛИЗА
САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани
Предупредувањето на властите на САД доаѓа откако францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнеф изјави дека терористичките закани никогаш не биле толку големи на целата територија на Франција.
23.11.2016, 09:14

ЕКОНОМИЈА
Крај на ерата со независни централни банки?
Во оваа фаза се уште не знаеме што ќе значи претседателството на Доналд Трамп. Всушност уште не знаеме што точно ќе значи „Brexit“. Но има две многу тесно поврзани последици и од двата настани: Спроведувањето крај на ерата на независност на централните банки и истовремено со тоа – губење на влијанието на академските макроекономисти, коментира Волфганг Мунхау од „Eurointelligence“ за „Financial Times“ (FT).
19.11.2016, 15:05

АНАЛИЗА
„Трампизмот“ во Европа ќе донесе економски последици
Европските политичари, кои се опоненти на утврдените елити, едвај успеаа да се воздржат од задоволството од победата на Дондалд Трамп на претседателските избори во САД.
17.11.2016, 10:18

АНАЛИЗА
Deutsche Welle: Што може Молдавија да очекува од Игор Додон – опасноста е во федерализацијата
Иако овластувањата на шефот на државата на Молдавија се ограничени, најголемите ризици кои се кријат во претседателството на Игор Додон се поврзани со предизборните планови за федерализација на републиката, коментира Deutsche Welle.
16.11.2016, 11:52

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум