АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

РАКОМЕТ
Борозан и Симиќ нема повеќе да играат за Црна Гора, добиле понуди од други репрезентации
Најдобрите црногорски ракометари, Вуко Борозан и Небојша Симиќ го известиле Ракометниот сојуз на Црна Гора дека повеќе нема да настапуваат за репрезентацијата. Борозан и Симиќ се решиле на ваков чекор бидејќи добиле понуди од други национални тимови, во иднина да настапуваат воза нив.
 

РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16

РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08

РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07

РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25

РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

РАКОМЕТ
Червар го најави заминувањето од Металург
Лино Червар, доскорешниот селектор на македонската репрезнетација, во изјава за хрватскиот портал „24sata.hr“, го најави своето заминување од клупата на Металург.
17.03.2017, 13:42

РАКОМЕТ
Вардарките Лекиќ и Дамјановиќ повторно ќе играат за Србија
Ракометарките на ЖРК Вардар, Андреа Лекиќ и Сања Дамјановиќ, по пауза од две години решија да се вратат во репрезентацијата на Србија. Српските ракометарки викдендов во Скопје ќе одиграат две контролни средби со Македонија.
14.03.2017, 16:39

РАКОМЕТ
Се јави и Червар: Одлуката не беше лесна, но Хрватска е мојата татковина
Ракометната федерација на Македонија во неделата објави на својата интернет страница дека Лино Червар повеќе не е селектор на националниот тим.
14.03.2017, 14:56

РАКОМЕТ
Вардар директно меѓу најдобрите осум, Кил и Рајн Некар осминафинално дерби
Вардар и Барселона се двата тима кои директно се пласираа во четвртфиналето, во ракометната Лига на шампиони. Барселона ја освои Групата А, а Вардар заврши на првата позиција во Б групата.
13.03.2017, 12:52

РАКОМЕТ
Заслужено, Штербик го предводи тимот на колото во ЛШ
Арпад Штербик е голманот кој го обележа 14. коло, последно во фазата по групи во ракометната Лига на шампионите.
13.03.2017, 11:46

РАКОМЕТ
Коментар: Червар е минато! Киро за селектор или селектор за Киро?
Заминувањето на Червар недвосмислено ја отвора дилемата за нов селектор на ракометната репрезентација во пресрет на квалификациите за ЕП 2018 година. На 4 мај во Скопје играме со Исланд, а потоа со истата репрезентација играме реванш на 7 мај, по што следи гостување кај Украина на 14 јуни и домашен натпревар со Чешка на 17 јуни.
13.03.2017, 10:54

РАКОМЕТ
Радичевиќ една од трите ѕвезди на ЕХФ
Ракометарката на Вардар, Јованка Радичевиќ, во изборот на ЕХФ е една од трите ѕвезди на последното коло, со кое заврши фазата по групи во Лигата на шампионите.
13.03.2017, 09:59

РАКОМЕТ
Бранко Тамше: Кога би ја водел ракометната репрезентација на Македонија би играле брз и модерен ракомет!
Ракометниот тим на Целје синоќа со гостувањето кај Загреб го заврши учеството во Лигата на шампионите, бидејќи во директниот дуел загубија со 23:21 и не успеаја да се пласираат во осминафиналето.
10.03.2017, 14:46

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар го претстави новиот тренер, Дибирова знае како се освојува ЛШ
Ирина Дибирова, во петокот, официјално и беше претставена на спортската јавност како нов тренер на ракометарките на Вардар. Сопругата на ѕвездата на машкиот тим на Вардар, Тимур Дибиров, на кормилото го наследи Давид Дејвис Камара кој се врати машкиот клуб и повторно ќе му биде помошник на Раул Гонзалес.
10.03.2017, 14:09

РАКОМЕТ
Стоилов: Имаме обврска да победиме за навивачите
Ракометарите на Вардар со натпреварот против Кристијанштад, в недела, ќе ги завршат натпреварите во Б групата во Лигата на шампионите. Натпреварот нема натпреварувачко значење за „црвено-црните“, кои веќе го обезбедија првото место во групата и директно се пласираа во четвртфиналето, но како што рече капитенот Стојанче Стоилов, ракометарите имаат обврска да победат.
10.03.2017, 13:48

РАКОМЕТ
Сопругата на Дибиров ќе му помага на Дејвис во ЖРК Вардар
ЖРК Вардар го засили стручниот штаб со Ирина Полторацкаја, која на тренерот Давид Дејвис ќе му помага до крајот на сезоната.
09.03.2017, 14:15

РАКОМЕТ
Вујовиќ: Не е спорна мојата желба да ја водам Македонија, но Металург…
Додека актуелниот тренер на македонската репрезентација, Лино Червар, преговара да ја преземе Хрватска и бара начин да го задржи ангажманот во Скопје, неговиот немезис Веселин Вујовиќ изјавува дека би му било чест да биде на чело на Македонија.
09.03.2017, 10:51

РАКОМЕТ
Вечерњи тврди дека Червар е новиот хрватски селектор
Среда 8-ми март е последниот ден кога Лино Червар треба да му одговори на челникот на Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС), Зоран Гопац, дали ја прифаќа понудата по седум години повторно да биде селектор на националниот тим на оваа земја.
08.03.2017, 12:43

РАКОМЕТ
Без Кузмановски и Гуглета вечерва против Нексе
Металург денеска (18.00 часот) ќе го одигра последниот натпревар во СЕХА Гаспром лигата за оваа сезона. Филип Кузмановски и Александар Гуглета нема да бидат дел од тимот што ќе настапи против Нексе, но ќе бидат дел од подготовките кои продолжуваат по оваа средба. Македонскиот тим во моментов е на шестото место, но постои реална можност да заврши на осмата позиција, единствено пред Татран Прешов и Извиѓач.
07.03.2017, 13:13

РАКОМЕТ
Цветковски спектакуларен за победа на Хелсинборг над директниот ривал
Јане Цветковски и Хелсинборг си поиграа со директниот противкандидат за титулата во шведската Алсвенскан лига, при што конечниот триумф над Онеред од 31:24 можеше да биде и поубедлив бидејќи пред крајот домашните водеа и со 11 голови предност.
06.03.2017, 11:13

РАКОМЕТ
Кузмановски и Дибиров во идеалните седум во СЕХА
Македонскиот репрезентативец и член на Металург, Филип Кузмановски и летечкото крило од Вардар, Тимур Дибиров се избрани во најдобриот тим на СЕХА за месец февруари.
02.03.2017, 14:21

РАКОМЕТ
Шампионот се освежи: Вардар ја засили надворешната линија со Војводиќ
Тоа што се најавуваше се оствари-српскиот интернационалец Јања Војводиќ е најновото засилување за македонскиот шампион Вардар.
01.03.2017, 14:13

РАКОМЕТ
Штербик размислува за пензионирање
Наредната натпреварувачка сезона 2017/2018 кога му истекува договорот со Вардар, може да биде последна во кариерата за еден од најдобрите ракометни голмани на сите времиња, Арпад Штербик.
28.02.2017, 12:52

РАКОМЕТ
Лејно со број еден одбрана на колото во ЛШ
Тимот на ЖРК Вардар во текот на вчерашниот ден го претрпе првиот пораз во Лигата на шампионите во оваа сезона и тоа од составот на Будуќност кој во СЦ „Јане Сандански“ славеше со 31-28.
27.02.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Душебаев во тимот на колото
Алекс Душебаев е најдобриот десен бек во 12-тото коло, во Лигата на шампионите. Шпанскиот репрезентативец трет пат сезонава е дел од идеалниот тим на колото, во изборот на ЕХФ.
27.02.2017, 10:50

РАКОМЕТ
Стоилов: Немаме право на кикс против Целје
Ракометарите на Вардар в сабота од 17:30 во СЦ „Јане Сандански“ го пречекуваат тимот на Целја во еден од најважните натпревари во оваа сезона со оглед на тоа што нашиот шампион се наоѓа во добра позиција за директен пласман во четвртфиналето.
23.02.2017, 19:45

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар во недела против Будуќност
ЖРК Вардар и Будуќност, в недела, ќе го одиграат дерби мечот во Групата 1 во Лигата на шампионите. Во дербито ЖРК Вардар ќе бара триумф со кој ќе ја продолжи најдолгата победничка низа во клупската историја, додека Будуќност ќе бара реванш за поразот од пред три недели.
23.02.2017, 14:11

РАКОМЕТ
Стоилов: Фаворити сме, но очекувам тежок натпревар против Цеље
Цеље е наредниот противник на лидерот во Б групата, Вардар, во Лигата на шампионите. Вардаровите ракометари на три кола до крајот се во пол позиција за освојување на челната позиција во групата, која ќе им донесе директен пласман во четвртфиналето.
23.02.2017, 13:49

РАКОМЕТ
ЖРК Вардар го потврди интересот за Марија Петровиќ
Србинката Марија Петровиќ во најскоро време ќе ги засили редовите на ЖРК Вардар, потврдија од клубот. Петровиќ настапува на пивотменската позиција, игра во Аранѓеловац, Србија, а во ЖРК Вардар ќе ја замени повредената Андреа Човиќ.
23.02.2017, 13:46

РАКОМЕТ
ЕХФ: Вардарки се топ фаворитки за титулата во ЛШ
Ракометарките на Вардар се најголемите фаворитки за освојување на титулата во Лигата на шампионите, се вели во анализата на Европската ракометна федерација (ЕХФ).
22.02.2017, 14:37

РАКОМЕТ
Ново име во Автокоманда: Металург се засили со поранешен бек на Адемар Леон и Данкерк
Македонскиот вицешампион Металург повлече потег кога се во прашање засилувањата и од денеска ново име кај нив е поранешниот играч на Металопластика, Адемар Леон, Данкерк и Ал Џазира, Предраг Вејин.
22.02.2017, 12:11

РАКОМЕТ
Кристина Неагу од наредната сезона во ЧСМ Букурешт
Кристина Неагу најдобрата романска ракометарка по завршувањето на сезоната ќе се врати во татковината и ќе го облече дресот на актуелниот европски шампион ЧСМ Букурешт.
21.02.2017, 11:16

РАКОМЕТ
Штербик и Дибиров во тимот на колото
Двајца играчи на Вардар, Арпад Шетрбик и Тимур Дибиров, кои блескаа на дуелот во Унгарија против Пик Сегед, според ЕХФ се најдоа во идеалниот тим на 11.коло во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 15:25

РАКОМЕТ
Червар бара начин да го надмудри Горење за простување со победа
Лино Червар ќе го предводи Металург во последниот натпревар пред домашната публика во рамки на СЕХА лигата, кој се игра в среда против Горење со почеток во 17.45 часот.
20.02.2017, 13:18

РАКОМЕТ
Лакрабер го продолжи договорот со ЖРК Вардар
Александра Лакрабер и наредната сезона ќе го носи дресот на ЖРК Вардар, откако со клубот договори нова едногодишна соработка.
20.02.2017, 13:15

РАКОМЕТ
Награда од ЕХФ за нивните мајстории: Ристовски и Штербик со Топ 5 одбрани во ЛШ
Членот на Барселона и наш долгогодишен репрезентативец, Борко Ристовски и асот на Вардар, Арпад Штербик си најдоа свое место во Топ 5 листата на ЕХФ на најдобрите одбрани на колото во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 11:50

РАКОМЕТ
Официјално-познат е новиот тим на капитенот: Лазаров ја напушта Барселона и се сели во Франција
Капитенот и лидер на нашата ракометна репрезентација, Кирил Лазаров по седум години си заминува од Шпанија и се сели во Франција.
17.02.2017, 20:15

РАКОМЕТ
Германците го ценат трудот: Вецлар го награди македонскиот борец Миркуловски
Филип Миркуловски е познат како невиден борец и голем професионалец на теренот, а тоа знаат добро да го препознаат Германците, или во случајот одговорните луѓе на Вецлар кои денеска со огромно задоволство потврдија дека македонскиот репрезентативец ќе остане дел од тимот за дополнителна година.
17.02.2017, 13:17

РАКОМЕТ
Лекиќ во ЖРК Вардар до 2019 година
Андреа Лекиќ го продолжи договорот со ЖРК Вардар, таа во Скопје ќе остане уште две години, односно до јуни 2019 година, објави клубот на својата интернет страница.
17.02.2017, 11:55

РАКОМЕТ
Дејан Манасков на пат кон Веспрем
Левото крило на македонската ракометна репрезентација, Дејан Манасков, по завешувањето на сезоната ќе го напушти бундеслигашот Рајн Некар и најверојатно ќе се пресели во Веспрем, тврди специјализираниот ракометен портал Handball-planet.
16.02.2017, 10:01

РАКОМЕТ
Маестралната одбрана на Борко се најде во топ изборот во Шпанија
Борко Ристовски имаше круцијална победа во големата победа која ја оствари Барселона на натпреварот против Веспрем, но пред феноменалното издание во Лигата на шампионите, македонскиот голман имаше импресивна партија и три дена претходно во Асобал лигата.
15.02.2017, 14:11

РАКОМЕТ
Големи признанија: Тројца вардарци во трите највредни избори на ЕХФ во ЛШ
Вардар му одржа лекција на ППД Загреб на саботниот меч кој се одигра во Лигата на шампионите, а доброто и компактното издание кое го имаа избраниците на Раул Гонзалес ги натера одговорните луѓе на ЕХФ да стават посебен акцент на нивните залагања.
13.02.2017, 13:20

РАКОМЕТ
Пенезиќ меѓу „трите ѕвезди“ на ЕХФ, Алтхаус го постигна најубавиот гол
Ракометарките на Вардар Андреа Пенезиќ и Ања Алтхаус се меѓу најдобрите во третото коло од главната фаза во Лигата на шампионките. Пенезиќ е една од трите ѕвезди на колото, додека според ЕХФ, Алхаус го постигнала најубавиот гол.
13.02.2017, 10:20

РАКОМЕТ
Супер засилување: ЖРК Вардар ја ангажираше незадржливата ѕвезда на Будуќност
Македонскиот женски првак Вардар тргна добро и во вториот дел од сезоната во Лигата на шампионите, но дека нашиот ракометен бренд и во иднина планира да биде во самиот врв во Европа ни потврди со денешната ексклузивна вест која стана хит во ракометната јавност.
10.02.2017, 13:18

РАКОМЕТ
Денеска е „Денот Д“ за Червар и Хрватска: Зоран Гобац во Скопје!
Еден од тројцата членови на комисијата што ја формираше Ракометната федерација на Хрватска за преговори и избор на нов селектор, Зоран Гобац, денеска е во Скопје.
10.02.2017, 11:49

РАКОМЕТ
Червар: Со победа да се простиме од ЛШ
Ракометарите на Металург, в недела, ќе го одиграат својот последен натпревар оваа сезона во Ц групата, во Лигата на шампионите. Во „Борис Трајковски“, тимот на Лино Червар, за противнико ќе ги има Чеховски Медведи (17:30 часот).
09.02.2017, 15:09

РАКОМЕТ
Вардарци во пресрет на мечот со Загреб: Не смееме да киксираме
Ракометарите на Вардар, в сабота, ги продолжуваат натпреварите во Лигата на шампионите. Противник на Вардар ќе му биде Загреб, а натпреварот во „Јане Сандански“ ќе започне во 17:30 часот.
09.02.2017, 13:51

РАКОМЕТ
СЕХА: Металург го победи Загреб
Ракометарите на Металург го совладаа Загреб 25:22 (10:10) во натпревар од СЕХА лигата и направија убава увертира за неделниот натпревар против Чеховски медведи во Лигата на шампионите.
09.02.2017, 09:59

РАКОМЕТ
ЕХФ го смести Вардар во топ 5 најдобри екипи во Европа
Пред самиот старт на возбудувањата од вториот дел од сезоната во Лигата на шампионите, Европската ракометна федерација се одлучи да направи класификација на најдобрите клубови на стариот континент, а навистина вреди да се потенцира дека првите луѓе во ракометот гледаат на македонски Вардар како еден од најсилните во овој момент.
08.02.2017, 19:00

РАКОМЕТ
Мукаетов реизбран на функцијата претседател на РФМ
Живко Мукаетов доби нов четири годишен мандат на функцојата претседател на Ракометната фадерација на Македонија (РФМ). На редовното Собрание на РФМ, новиот мандатат Мукаетов го доби со акламација.
08.02.2017, 09:58

РАКОМЕТ
Червар прецизно одговори за преземањето на Хрватска: Добив безброј повици во последните денови, но…
Лино Червар ова попладне ја одржа стандардната прес-конференција во пресрет на натпреварот со ППД Загреб во СЕХА лигата, но наместо тоа, сосема очекувано во прв план се најдоа силните шпекулации кои се појавија од страна на хрватските медиуми.
06.02.2017, 13:20

РАКОМЕТ
Вујовиќ обелодени што им порачал на играчите на полувремето и како го изрежирал нестварниот кам-бек со Хрватска
Веселин Вујоввиќ ја размрда комплетната блаканска јавност со совјата ијзјава која ја даде за „24 часа“, интервју во кое директно го обвини македонскиот селектор Лино Червар за фолирање поради тоа што едвај чека да добие понуда од Хрватска за да побенгне од функцијата во нашата селекција, а притоа се колне дека верува во проектот кој тој го стартуваше.
03.02.2017, 11:20

РАКОМЕТ
Каква мајсторија: Ветеран со маестрален потег и гол го воодушеви ракометниот свет
Големите асови ќе си останат големи асови и никогаш нема да го загубат чувството за гол и шоу.
02.02.2017, 14:44

РАКОМЕТ
Мец следен ривал за ЖРК Вардар
Ракометарките на Вардар, в сабота, продолжуваат со настапите во Лигата на шампионите. Вардарки во вториот натпревар во Групата 1 ќе го пречекаат француски Мец.
02.02.2017, 13:54

РАКОМЕТ
Вујовиќ повторно во центарот на вниманието: Червар се колне во македонскиот проект, а едвај чека Хрватска да го повика!
Веселин Вујовиќ направи огромен успех со селекцијата на Словенија на изминатово Светско првенство во Франција каде го освои бронзениот медал и приматот на трета репрезентација на светот.
02.02.2017, 10:54

РАКОМЕТ
Хрватите ги сменија Бабиќ, Балиќ и Метличиќ
Управниот одбор на Хрватскиот ракометен сојуз, на вонредната седница, им врачи откази на селекторот Жељко Бабиќ, неговиот помошник Петар Метличиќ и координаторот Ивано Балиќ.
31.01.2017, 16:41

РАКОМЕТ
Нексе прв противник на Вардар во 2017 година
Ракометарите на Вардар по пузата поради Светското првенство им се враќаат на клупските обврски, во СЕХА лигата и Лигата на шампионите. „Црвено-црните“, вториот дел од сезоната, ќе го отворат со натпреварот против Нексе во регионалната СЕХА лига.
31.01.2017, 14:17

РАКОМЕТ
Вујо со изјава на годината: Секако дека Словенија ќе игра само во последните 10 минути кога селекторот им е…
Словенечките ракометари беа пречекани како национални херои во Љубљана за историскиот успех и освоениот бронзен медал на Светското ракометно првенство во Франција, а како што беше и во текот на шампионатот, во прв план при обраќањето пред нацијата и илјадниците фанови се најде Веселин Вујовиќ кој излезе со изјава на годината.
31.01.2017, 11:00

РАКОМЕТ
Трагичарот Хорват откри: Промашениот пенал ќе ме прогонува цел живот
Хрватска загуби од Норвешка по продолженија со 28:25 во полуфиналето на СП, но претходно десното крило Златко Хорват имаше прилика по завршувањето на регуларниот дел да ја однесе неговата репрезентација во финале.
31.01.2017, 10:56

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ван Нистелрој без колебање го издвои најдобриот соиграч во кариерата: Мило ми е што заиграв со најдобриот на сите времиња
Руд Ван Нистелрој сосема заслужено го имаше добиено епитетот вистински „убиец“ во противничкиот шесн...
ФУДБАЛ
Иниеста: Реал има играч со брутален талент во својот тим
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
ФУДБАЛ
Неочекуван напад на легендата на Челси: Канте? Тој не е ниту техничар, ниту лидер…
ФУДБАЛ
Казна од УЕФА за Барселона поради однесувањето на играчите и навивачите

ВИДЕО ВЕСТИ

Нејмар со магични потези го реши Уругвај, Годин призна: Тој секогаш прави разлика…
Селекцијата на Бразил својата одлична форма ја потврди и на гостувањето кај Уругвај на кое дојде до победа од 4-1 иако домаќините први го отворија резултатот преку Кавани.
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
КОШАРКА
Ефес се пласира во Топ 8
ФУДБАЛ
Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум