АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

КОШАРКА
Портланд ја продолжува потерата по Денвер
Кошаркарите на Портланд и Далас ја продолжија потерата по осмопласираниот Денвер во борбата за пласман во плејофот во Западната конференција, откако изминатата ноќ забележаа победи во дуелите со Њујорк, односно ЛА Клиперс.
 

КОШАРКА
Ефес се пласира во Топ 8
Анадолу Ефес се пласира во Топ 8, во кошаркарската Евролига, откако во 24.коло, во градското дерби го победи Фенербахче 80:77. Покрај Ефес победи во воведните натпревари од оваа рунда забележаа Панатинаикос, Жалгирис и Бабмберг.
24.03.2017, 10:01

КОШАРКА
Денвер го сруши шампионот Кливленд
Денвер го победи актуелниот НБА шампион Кливленд 126:113 и ја одржа разликата од две победи во однос на Портланд, во борбата за осмото место во Западната конференција.
23.03.2017, 11:02

КОШАРКА
НБА историја: Вестбрук до трипл-дабл без промашен шут
Расел Вестбук еден од најдобрите играчи на денешницата, продолжи да руши рекорди во НБА лигата. Вестбрук против Филаделфија го забележа 35-от трипл-дабл во сезоната, кој ќе добие посебно место во НБА историјата.
23.03.2017, 10:07

КОШАРКА
Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
22.03.2017, 10:51

КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
Њу Орлеанс го победи Мемфис 98:82, Торонто по едно продолжение славеше над Чикаго 122:120, Бруклин го изненади Детроит 98:96, Мајами очекувано го победи Феникс 112:97, Сан Антонио славеше во Минеаполис 100:93, а Портланд загуби од Милвоки 90:93.
22.03.2017, 09:52

КОШАРКА
Вујошевиќ ќе биде новиот селектор на БиХ
Најтрофејниот тренер во историјата на Партизан, Душко Вујошевиќ, во четврток ќе биде избран за нов селектор на кошаркарската репрезентација на Босна и Херцеговина, објави весникот од Бања Лука „Независне новине“.
21.03.2017, 14:46

КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
Според многумина, Мајкл Џордан е најдобриот НБА-играч на сите времиња, за што говорат шесте шампионски прстени, неговите пет награди за најкорисен играч на сезоната, шест награди за најкорисен играч во финалето на НБА, десет шампионски титули за најдобар стрелец во сезоната, како и 14 настапи во НБА Ол-стар.
21.03.2017, 12:17

КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук
Голден Стејт, во НБА дербито, забележа победа над Оклахома 111:95. Кошаркарите на лидерот во лигата успеаја да го задржат Расел Вестбрук на само 15 поени. Мечот го обележа дуелот помежу вестбрук и Стеф Кари, а физичка пресметка спречија нивните соиграчи.
21.03.2017, 11:12

КОШАРКА
Перо Антиќ се враќа во Олимпијакос!?
Давид Пик еден од најпознатите израелски новинари и човек кој ја следи европската и светска кошарка, на својот Твитер профил напиша дека Фенербахче е во преговори со крилниот играч Вил Клајбурн од Дарушафака. Уште позаганетно е дека овој играч треба да биде замена за најдобриот македонски кошаркар Перо Антиќ. Само не е јасно, како играч кој игра на крилна позиција ќе биде замена за Антиќ кој игра на позиција крилен центар и центар.
20.03.2017, 12:14

КОШАРКА
НБА: Лилард 49, Ирвинг 46, Расел 40
Изминатата ноќ во НБА лигата мина во знакот на тројца кошаркари, Лилард од Портланд, Ирвинг од Кливленд и Расел од ЛА Лејкерс, кои постигнаа 40 и повеќе поени.
20.03.2017, 12:12

КОШАРКА
Трипл-даблот на Харден недоволен за триумф во Њу Орлеанс
Екипата на Њу Орлеанс славеше против Хјустон во најинтересниот натпревар кој се одигра изминатата ноќ во НБА лигата.
18.03.2017, 12:02

КОШАРКА
Порази на водечките три тима во Евролигата
Водечките три екипи во Евролигата забележаа порази во 26.коло, додека петте тима кои се борат за пласмна во четвртфиналето запишаа победи и само ја зголемија неизвесноста во последните четири кола.
18.03.2017, 11:57

КОШАРКА
НБА: 34-ти трипл-дабл на Вестбрук, петти на Јокиќ
Трипл-дабл машината Расел Вестбрук го забележа својот 34-ти ваков учинок сезонава во НБА лигата, додека младиот српски центар Никола Јокиќ петти пат во сезоната и воопшто во кариерата одигра натпревар во кој имаше двоцифрен учинок во три статитички категории.
17.03.2017, 10:13

КОШАРКА
Фенербахче остана без Богдановиќ
Кошаркарот на Фенербахче, Богдан Богдановиќ, доживеа потешка повреда на зглобот на натпреварот во Баберг, во рамките на 26.коло во Евролигата.
17.03.2017, 09:28

КОШАРКА
АБА: Јанковиќ од Олимпија МВП на сезоната
Кошаркарот на Олимпија, Никола Јанковиќ е прогласен за МВП во регуларниот дел од сезоната во регионалната кошаркарска АБА лига.
16.03.2017, 12:12

КОШАРКА
Портланд победи во Сан Антонио
Кошаркарите на Индијана, Бостон, Јута, Мемфис, Хјустон, Портланд, Сакраменто и Милвоки забележаа победи изминатат ноќ на натпреварите во НБА лигата.
16.03.2017, 10:54

КОШАРКА
Реј Ален откри пред колку време дознал за Меси и ја зачуди комплетната спортска јавност
Лионел Меси е вистински миленик и голем идол во очите на милиони фудаблски фанови ширум светот, но сепак постојат и луѓе кои се уште немаат слушнато за најголемата ѕвезда на Барселона, или пак дознале за него пред извесно време.
15.03.2017, 18:30

КОШАРКА
ГС повторно лидер, нов трипл-дабл на Вестбрук
Голден Стејт ја прекина серијата од три порази и се врати на чело на табелата во НБА лигата со триумфот над Филалдефија. Изминатата ноќ мина во знакот на Леброн Џејмс и Расел Вестбрук кои во победите на своите екипи партиципираа со трипл дабл.
15.03.2017, 10:53

КОШАРКА
АБА: Тројца од Црвена звезда во идеалната петорка на сезоната
Кошаркарите на Црвена звезда поставија нов рекорд во АБА лигата, откако сезоната ја заврши со 25 победи и еден пораз, па сосема очекувано доминираат во изборот на идеалниот тим во регионалната лига.
14.03.2017, 13:15

КОШАРКА
Спарси го стигнаа Голден Стејт
Сан Антонио ја совлада Атланта 107:99 и се израмнија на првата позиција во НБА лигата со Голден Стејт. Изминатата ноќ во НБА лигата ја обележаа ветараните Винс Картер од Мемфис и Дирк Новицки од Далас, односно 26-годишниот Рики Рубио од Минесота.
14.03.2017, 11:25

КОШАРКА
Морничава повреда на Горан Драгиќ
Најдобриот кошаркар на Словенија, Горан Драгиќ, изминатата ноќ не беше во можност да му помогне на својот тим Мајами кој загуби од Индијана 102:98. Драгиќ на претходниот натпревар против Торонто го повреди окото.
13.03.2017, 12:16

КОШАРКА
Харден му пресуди на Кливленд, Шариќ блескаше во ЛА
Кошаркарите на Хјустон, Бостон, Бруклин, Портланд и Филаделфија забележаа победи изминатата ноќ во НБА лигата.
13.03.2017, 11:17

КОШАРКА
Евролига Топ 10: Минијатура на Љуљ за атракција на Ајон и ерупција на Мадрид
Изминатите неколку дена во кошаркарската Евролига беше одиграно 25.коло во кое најголемата победа ја запиша шпанскиот шампион Реал Мадрид кој пред своите гледачи ја прегази Црвена Звезда со 98-68.
11.03.2017, 18:15

КОШАРКА
Голден Стејт не е ист без Дурент: „Волците“ ги гризнаа „воините“ во Минесота
Голден Стејт едноставно не е ист тим без Кевин Дурент во својот ростер, а уште една потврда за тоа добивме изминатава вечер откако актуелниот вицешампион претрпе нов пораз на гостувањето кај Минесота.
11.03.2017, 13:12

КОШАРКА
„Џедајот" Давитков: Не би прифатил да немам одврзани раце да ја решам ситуацијата!
Новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков, во првото интервју за „Точка“ по назначувањето на новата функција одби да даде розови ветувања за иднината, но вети дека ќе се зафати со работа за да ја расчисти ситуацијата.
10.03.2017, 18:30

КОШАРКА
Блесок на Нуркиќ и Шариќ, Вестбрук како Чембрлен, пораз на Кливленд
Актуелниот шампион во НБА лигата, Кливленд, го забележа третиот пораз во низа, вкупно 21-ви во сезоната. Кливленд загуби од Детроит иако најдобриот играч Леброн Џејмс забележа трипл дабл. Трипл дабл, 31-ви во сезоната, забележа и неверојатниот Расел Вестбрук во триумфот на Оклахома над Сан Антонио.
10.03.2017, 10:55

КОШАРКА
Катниќ ново име во МЗТ
Душан Катниќ (28) е ново име во составот на МЗТ Скопје Аеродром. Катниќ во МЗТ доаѓа како замена за Ван Острум, а со клубот потпиша договор до крајот на оваа сезона.
09.03.2017, 13:45

КОШАРКА
НБА: Луд пресврт на СА, Бостон победи во Оукленд
Кошаркарите на Бостон, во Оукленд, го победија Голден Стејт 98:86, во најпривлечниот натпревар кој изминатата ноќ се одигра во НБА лигата.
09.03.2017, 10:47

КОШАРКА
Леброн ја прекина вечерата за да му го честита неверојатното достигнување на Новицки
Германската легенда, Дирк Новицки рано утрово по наше време дојде до бројката од 30.000 поени во НБА лигата и со тоа се запиша во историјата како шести играч на кого тоа му успеало, односно тој е првиот ас од Европа кој ја минал оваа фантастична граница.
08.03.2017, 14:18

КОШАРКА
НБА: Блесок на Богдановиќ, Вестбрук броеше до 58
Дирк Новицки, Расел Вестбрук и Бојан Богдановиќ ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата, во која беа одиграни само три натпревари.
08.03.2017, 10:13

КОШАРКА
Дирк Новицки испиша историја
Дирк Новицки живата легенда на Далас и светската кошарка измината ноќ стана шестиот играч во историјата на НБА лигата со најмалку 30.000 постигнати поени.
08.03.2017, 09:59

КОШАРКА
ШОКАНТНО: Амаре Стадемаер повторно прави шеги на сметка на геј популацијата
Поранешната НБА ѕвезда Амаре Стадемаер за израелски спортски веб сајт изјави дека ќе избегне да игра и да се поздрави со свој геј соиграч.
07.03.2017, 14:16

КОШАРКА
Стеф Кари испиша нова историја во својата НБА кариера
Вчера, Кари ја постигна 1.831 тројка во кариерата и го презеде десеттото место од легендарниот Чонси Билапс. Иако во последниот период е во мала поентерска криза, на вчерашниот меч против Њујорк Никс, повторно проработи и постигна 31 поен, од кои 15 беа постигнати со тројки.
07.03.2017, 14:14

КОШАРКА
Нова казна за Црвена Звезда во Евролигата
Шампионот во кошаркарската АБА лигата Црвена ѕвезда повторно е казнета од страна на дисциплинската комисија на Евролигата.
07.03.2017, 13:16

КОШАРКА
Македонскиот репрезентативец Дујковиќ го одржа најурнебесниот прес и го изнасмеа цел Балкан
Марко Дујковиќ и се приклучи на македонската кошаркарска репрезентација пред стартот на квалификацискиот турнир за Европското првенство, но ако неговиоте настапи во репрезентативниот дрес допрва ќе треба да се анализираат и оценуваат, во меѓувреме стана хит на цел Балкан со својата последна изјава која ја дал по мечот во првата кошаркарска српска лига.
07.03.2017, 12:15

КОШАРКА
Ленард го реши тексашкото дерби, Кливленд загуби од Мајами
Дуелите помеѓу Сан Антонио и Хјустон, однсоно Кливленд и Мајами ја обележаа синоќешната програма во НБА лигата.
07.03.2017, 11:55

КОШАРКА
АБА: Кендрик Пери МВП на 25-тото коло
Плејмејкерот на Карпош Соколи, Кендрик Пери е најкорисниот играч во претпоследното коло, во регионалната АБА лига.
07.03.2017, 11:53

КОШАРКА
Богут на дебито за Кливленд ја скрши ногата
Австралиецот Ендру Богут, кој пред неколку денови го засили Кливленд, по само 58 секунди игра во новиот тим ја заврши сезоната.
07.03.2017, 11:13

КОШАРКА
АБА: Карпош го победи Задар
Кошаркарите на Карпош Соколи го совладаа Задар 85:79 во последниот натпревар од претпоследното, 25-то коло, во АБ А лигата. Соколите, во за нив натпревар без резултатско значење славеа над хрватскиот тим со што ја оставија Крка во игра да избори опстанок во лигата.
07.03.2017, 09:47

КОШАРКА
Ноќ на луди натпревари во НБА
Неизвесни натпревари и кошеви во последните секунди во НБА лигата ја обележаа изминатата ноќ во НБА лигата. Четири натпревари беа решени во последните секунди.
06.03.2017, 10:45

КОШАРКА
Кливленд со нов тројкашки рекорд ја освои Атланта, ѕверската партија на Вестбрук остана без награда во Аризона
Првопласираниот тим во источната конференција, Кливленд Кавалирс ја оствари 42 победа во сезоната и тоа на гостувањето кај Атланта Хокс со 135-130 притоа поставувајќи нов тројкашки рекорд во НБА лигата.
04.03.2017, 12:27

КОШАРКА
Кога сака, сака: Гибсон со неверојатен кош ја шокираше публиката во „Мода Центарот“
Рано утрово во НБА лигата се одиграа три натпревари на кои домашните екипи не ја пропуштија можноста да слават пред своите гледачи. Еден од нив беше составот на Портланд Трејл Блејзерс кој славеше над Оклахома Сити Тандер со 114-109 на натпревар на кој еден неверојатен кош од својата половина даде гостинскиот центар Таж Гибсон.
03.03.2017, 14:21

КОШАРКА
Највисокиот кошаркар со 230 cm и со НБА потенцијал има само 16 години
Висок е 230 cm и доаѓа од Романија. Тој е 40 cm повисок од Леброн и повисок од секој останат играч во НБА.
03.03.2017, 11:16

КОШАРКА
ГС без Дурент падна во Чикаго
Чикаго, Феникс и Портланд забележаа победи во трите натпревари кои изминатата ноќ се одиграа во НБА лигата.
03.03.2017, 09:59

КОШАРКА
Дурент ќе се врати за плејофот
Голден Стејт Вориорс со соопштение ја извести јавноста за степенот на повредата со која се здоби Кевин Дурент на натпреварот во Вашингтон. По се изгледа крилниот играч ќе биде подготвен да му помогне на тимот во плејофот.
02.03.2017, 11:45

КОШАРКА
НБА: Нов блесок на Јокиќ, пораз на Кливленд
Српскиот центар Никола Јокиќ забележа уште еден трипл дабл со кој го предводеше Денвер до победа во Милвоки. Двоцифрени бројки во три статистички категории имаше и Леброн Џејмс, но неговиот Кливленд загуби во Бостон.
02.03.2017, 10:50

КОШАРКА
Дали заврши сезоната за Дурент?
Одличната сезона на Голден Стејт може да се претвори во кошмар по повредата на Кевин Дурент која може да значи крај на сезоната за првиот стрелец на екипата. Официјално колкава пауза го очекува Дурент клубот ќе соопшти доцна попладнево.
01.03.2017, 13:20

КОШАРКА
МЗТ се ослободи и од вториот Британец
Екипата на МЗТ Скопје во продолжението на оваа сезона нема да има играчи од Велика Британија.
01.03.2017, 12:53

КОШАРКА
ГС падна во Вашингтон, Вестбрук ја растури Јута, Јокиќ блескаше во Чикаго
Поразот на Голден Стејт во Вашингтон, надреалната партија Расел Вестбрук против Јута и трипл дабл учинокот на Никола Јокиќ во Чикаго ги обележаа натреварите во НБА лигата одиграни изминатата ноќ.
01.03.2017, 10:52

КОШАРКА
Карпош Соколи: БИБЛ со парите кои ни ги украде нека ги плати македонските судии
Кошаркарскиот клуб Карпош Соколи нема да го продолжи учеството во балканската БИБЛ лига, бидејќи не ја платил казната поради напуштањето на натпреварот со Теодо. Епилогот е очекуван бидејќи од скопскиот клуб тоа и го најавија по спорниот меч со Теодо, кога заминаа од теренот иритирани од судиските одлуки.
28.02.2017, 13:15

КОШАРКА
Негативен рекорд на Стеф Кари
Седум натпревари се одиграа изминатата ноќ во НБА лигата, победи запишаа водечките тимови, а индивидуално блеска Демар Дерозан кој го реши мечот помеѓу Њујорк и Торонто, додека Стеф Кари постави негативен рекорд.
28.02.2017, 10:53

КОШАРКА
МЗТ заврши со Ван Острум: Британецот замина на операција во Лондон
Екипата на МЗТ Скопје вечерва од 21 часот игра важен меч против Игокеа во битката за опстанок во АБА лигата, а во пресрет на истиот клубот од Аеродром објави дека е завршен престојот на Девон ван Острум во нашиот шампион.
27.02.2017, 13:16

КОШАРКА
Вестбрук пресилен за Казинс и Дејвис
Расел Вестбрук (Оклахома) и Блејк Грифин (ЛА Клиперс) со своите индивидуални остварувања ставија печат врз натпреварите во НБА лигата кои се одиграа во текот на изминатата ноќ.
27.02.2017, 10:14

КОШАРКА
Вестбрук со трипл-дабл број 28 донесе нова победа на Оклахома, рекорд на ДеРозан за фантастичен пресврт на Торонто
Богата беше петочно/саботната програма во НБА лигата со тоа што далеку поуспешни беа домашните состави кои остварија победа на седум од вкупно десетте натпревари.
25.02.2017, 12:16

КОШАРКА
Грин удри по Пирс, ветеранот жестоко го возврати ударот
Тимот на Голден Стејт Вориорс со пресврт дојде до триумф над Лос Анџелес Клиперс од 123-113 во својот дом во „Оракл Арена“.
24.02.2017, 14:51

КОШАРКА
НБА: ГС постигна 50 поени за четвртина, трипл-дабл на Леброн
По паузата за Ол-стар викендот, во ноќта помеѓу четвртокот и петокот, продолжија возбудувањата во НБА лигата. Победи забележаа водечките екипи Голден Стејт, Кливлен, Хјустон, а одлично деби за новите тимови имаа Лу Вилијамс (Хјустон) и Демаркус Казинс (Њо Орлеанс). Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс против ЛА Клиперс одиграа една од најдобрите четвртини во историјата на НБА лигата во која постигнаа 50 поени.
24.02.2017, 09:49

КОШАРКА
Хрватот Богдановиќ нов играч на Вашингтон Визардс
Хрватскиот репрезентативец Бојан Богдановиќ е нов играч на Вашингтон Визардс, тим кој се наоѓа на третото место во Источната конференција со учинок од 34 победи и 21 пораз во досегашниот тек од сезоната.
23.02.2017, 10:12

КОШАРКА
Реџи Милер отворено: Ова е разочарувачки, Ол-старот беше чиста комедија
Еден од најдобрите тројкаши во историјата на НБА и некогашна ѕвезда на Индијана Пејсерс, Реџи Милер отворено и без влакна на јазикот говореше за овогодинешниот Ол-стар натпревар во Њу Орлеанс.
22.02.2017, 20:00

КОШАРКА
Дабовиќ се огласи по немилиот настан: Симон ме претепа, многу сум потресена!
Атрактивната српска кошаркарка, Милица Дабовиќ се огласи во јавноста по немиот настан и нападот врз неа од страна на нејзиното момче Шиме Шиклиќ Симон.
20.02.2017, 13:17

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ван Нистелрој без колебање го издвои најдобриот соиграч во кариерата: Мило ми е што заиграв со најдобриот на сите времиња
Руд Ван Нистелрој сосема заслужено го имаше добиено епитетот вистински „убиец“ во противничкиот шесн...
ФУДБАЛ
Иниеста: Реал има играч со брутален талент во својот тим
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
ФУДБАЛ
Неочекуван напад на легендата на Челси: Канте? Тој не е ниту техничар, ниту лидер…
ФУДБАЛ
Казна од УЕФА за Барселона поради однесувањето на играчите и навивачите

ВИДЕО ВЕСТИ

Нејмар со магични потези го реши Уругвај, Годин призна: Тој секогаш прави разлика…
Селекцијата на Бразил својата одлична форма ја потврди и на гостувањето кај Уругвај на кое дојде до победа од 4-1 иако домаќините први го отворија резултатот преку Кавани.
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
КОШАРКА
Ефес се пласира во Топ 8
ФУДБАЛ
Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум