АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА

ТЕНИС
Осмиот носител пресилен за Јотовски во Тунис
Најдобриот македонски тенисер, Томислав Јотовски не успеа да го мине второто коло на ИТФ фјучерсот во Хамамет, Тунис.
 

ТЕНИС
Рафаел Надал го шири бизнисот со ресторани
Додека трае Мастерсот во Мајами, Рафаел Надал го искористи слободното време да присуствува на отворањето на новиот ресторан со шпанска кујна, “Тател” кој всушност е дел од франшизата на “Тате Мадрид” .
23.03.2017, 12:44

ТЕНИС
Ѓорческа по три часа падна во Санта Маргарита Ди Пула
Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа доживеа елиминација на самиот старт на ИТФ фјучерсот во Санта Маргарита Ди Пула, Италија кој се игра на земјени терени за награден фонд од 25.000 американски долари.
22.03.2017, 14:24

МАРАТОН
Претпоследниот бран на пријавување до 31-ви март за Виз Ер Скопскиот маратон
Виз Ер Скопскиот маратон како и секоја година, ги поттикнува сите на заеднички начин да ги исполнат своите цели и заедно да го поминат денот на што е можно позабавен начин. Остануваат уште 10 дена до крајниот рок, 31-ви март, датум после кој цените се зголемуваат и рок до кога може да ја искористите можноста вашето име да биде испишано на вашиот стартен број.
22.03.2017, 13:56

ТЕНИС
Рафаел Надал спремен да го освои Мастерсот во Мајами
Рафаел Надал е спремен и верува дека за првпат во неговата кариера може да го освои трофејот на Мастерсот во Мајами. На АТП листата е седми и со евентуално освојување на трофејот ќе го подобри неговиот рејтинг.
22.03.2017, 12:09

ТЕНИС
Долга пауза за Монфилс
Гаел Монфилс, кој во моментов е 11-ти на АТП листата, поради повреда подолг период ќе отсуствува од тениските терени.
21.03.2017, 13:12

ТЕНИС
АТП: Мари ја зголеми предноста над Ѓоковиќ
По завршувањето на Мастерсот во Индијан Велс, Енди Мари ја зголеми разликата во однос на Новак Ѓоковиќ на чело на АТП листата. Роџер Федерер кој победи во Индијан Велс, направи најголем скок во Топ 10 и сега се наоѓа на шестата позиција.
20.03.2017, 12:49

ТЕНИС
Расплаканиот Вавринка „удри“ по сонародникот: Федерер, ти си голем глупак…
Рожер Федерер го отпиша својот сонародник Станислас Вавринка во големото финале на Индијан Велс, а ако и двајцата се однесуваа крајно џентлменски за време на мечот и при ракувањето на самиот крај, таквиот тренд продолжи и на свечената церемонија на која беа доделени трофеите.
20.03.2017, 10:55

ТЕНИС
Федерер преку Вавринка до титулата во Индијан Велс
Роџер Федерер ја освои титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Швајцарецот до петтата титула во кариерата на овој Мастерс турнир дојде по победата во два сета над сонародникот Стан Вавринка.
20.03.2017, 09:57

КАРАТЕ
Дејан Недев „златен“ на Фудокан купот во Виена
Дејан Недев се закити со златен медал на Европскиот Фудокан куп „Дунав 2017“, кој викендов се одржа во Виена, Австрија.
20.03.2017, 09:56

ТЕНИС
Прво Мастерс полуфинале за Сок
Американскиот тенисер Џек Сок ќе му биде противник на Роџер Федерер во полуфиналето на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Сок во последното четвртфинале славеше против петтиот фаворит Кеи Нишикори.
18.03.2017, 11:56

ТЕНИС
Вавринка и Карењо-Буста полуфиналисти во Индијан Велс
Швајцарецот Стан Вавринка и Шпанецот Пабло Карењо-Буста ја формираа првата полуфинална двојка на Мастерсот во Индијан Велс.
17.03.2017, 10:17

ТЕНИС
Разорниот сервис на Кирјос го полуде нервозниот Ѓоковиќ
Ник Кирјос по втор пат му зема мерка на Новак Ѓоковиќ во рок од неполни 15 дена, нанесувајќи му го и вториот пораз на доскорешниот светски рекет број еден во втората меѓусебна пресметка.
16.03.2017, 13:19

ТЕНИС
Кирјос повторно кобен за Ѓоковиќ, Федерер го доби дербито со Надал
Роџер Федерер ќе игра во полуфиналето на Мастерсот во Индијан Велс, откако славеше во тенискиот класик против Рафаел Надал. Првиот Мастерс во сезоната ќе добие нов шампион бидејќи победникот во последните три сезони Новак Ѓоковиќ во четвртфиналето загуби од Ник Кирјос.
16.03.2017, 09:55

ТЕНИС
Ѓоковиќ успешен против Делпо, Федерер избори дуел со Надал
Новак Ѓоковиќ го доби осминафиналното дерби против Хуан Мартин дел Потро на Мастерсот во Индијан Велс и избори меч со контроверзниот Австралиец Ник Киријос. Покрај Ѓоковиќ и Киријос оваа фаза ја минаа Федерер, Надал, Нишикори, Јанг, Јазири и Сок кој приреди изненадување со победата над Григор Димитров.
15.03.2017, 10:14

ТЕНИС
Индијан Велс: Трае сонот на Лајовиќ и Нишиока
Србинот Лајовиќ и Јапонецот Нишиока се пласираа во осминафиналето на Мастерс турнирот во Индијан Велс, со што ги постигнаа најдобрите резултати во досегашните кариери на турнирите од оваа категорија.
14.03.2017, 10:17

ТЕНИС
Дел Потро изведе нереален удар и ја крена на нозе публиката во Калифорнија
Хуан Мартин Дел Потро имаше доста проблеми да го скрши отпорот на својот сонародник Федерико Делбонис во второто коло на Индијан Велс, но откако го доби првиот сет во тајбрејкот, задачата му беше многу полесна во вториот сет кој го освои со 6:3.
13.03.2017, 14:12

ТЕНИС
Ѓоковиќ се мачеше против Едмунд, Федерер лесно против Робер, испадна Чилиќ
Новак Ѓоковиќ успешно ја започна одбраната на титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс. Српскиот тенисер не блескаше но успеа со 2:0 да го победи Британецот Кајл Едмунд.
13.03.2017, 09:59

ТЕНИС
Ѓоковиќ: Сега сум волк кој трча кон врвот и гладен сум
Новак Ѓоковиќ од јуни минатата година се наоѓа далеку од посакуваната форма, тој и во новата сезона тргна со многу осцилации, а самиот се надева дека пресвртница може да биде Мастерсот во Индијан Велс на победил пет пати.
10.03.2017, 14:44

СПЕЦИЈАЛНА ОЛИМПИЈАДА
Зимски олимписки игри на Специјална олимпијада Австрија 2017
Под слоганот „Отчукување за светот“ од 14 до 25 март 2017 во Австрија Македонија ќе учествува на 11-тите Светски зимските олимписки игри на Специјална олимпијада Австрија 2017 за лица со интелектуална попреченост.
09.03.2017, 13:20

ТЕНИС
Серена се откажа од Индијан Велс и остана без првото место на ВТА
Најдобрата светска тенисерка Серена Вилијамс го откажа учеството на Мастерс турнирот во Индијан Велс и на тој начин и ја препушти првата позиција на ВТА листата на Германката Анжелик Кербер.
08.03.2017, 09:56

ТЕНИС
Енди Мари се зацврсти на првата позиција на АТП листата
Светскиот рекет број два, Новак Ѓоковиќ, падна во четврт-финалето на Акапулко опен, со пораз од Ник Кирјиос, додека Стен Вавринка, на третото место, падна на првата пречка во Дубаи од Дамир Џумхур. Со овие резултати Мари се зацврсти со фантастични 2.215 поени пред Ѓоковиќ.
07.03.2017, 13:15

ТЕНИС
Шарапова доби „корпа“ од организаторот на Ролан Гарос
Раководните луѓе на на „Ролан Гарос”одлучија да не ги прекршат правилата кои велат дека не смее да се даде вајлд-карта на тенисер кој е под суспензија. Иако таа истекува наредниот месец, тоа нема да ја промени нивната одлука.
07.03.2017, 13:14

БОКС
Фјури најави враќање во рингот
Боксот останува побогат за уште едно врвно име откако Тајсон Фјури обелодени дека е подготвен да се врати во рингот. Британецот во 2015 година го победи Владимир Кличко, но неколку месеци подоцна сите титули му беа одземени бидејќи падна на допинг-тест, по што Фјури објави дека ја завршува кариерата.
07.03.2017, 12:14

ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
Новак Ѓоковиќ лут како ретко кога ја напушти прес-салата по новиот неочекуван пораз кој го претрпе од Ник Кирјос во четвртфиналето на турнирот во Акапулко, но наспроти скромните резултати кои ги остварува по освојувањето на Ролан Гарос минатата година, она што посебно ги загрижува неговите фанови и српските медиуми е начинот на исхрана кој и натаму го форсира доскорешниот светски рекет број еден.
06.03.2017, 14:17

КАРАТЕ
Одржано 47-то Државно првенство во традиционално карате
Во „Будо Карате Центарот Недеви“ во Скопје во текот на вчерашниот ден се одржа 47-от Државен шампионат на Македонија во традиционално карате во (кати поединечно) за сениори – јуниори, кадети и деца. На шампионатот земаа учество 15 клубови со 85 натпреварувачи.
06.03.2017, 09:58

ТЕНИС
Надал фуриозно до финалето во Акапулко
Вториот носител, Рафаел Надал ја продолжи својата импресивна серија и ќе игра во финалето на АТП турнирот од серијата 500 во Акапулко, Мексико.
04.03.2017, 12:24

ТЕНИС
Кирјос го елиминира Ѓоковиќ од турнирот во Акапулко
Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во полуфиналето на АТП турнирот во Акапулко. Вториот светски рекет загуби од Австралиецот Ник Киријос со 6:7, 5:7.
03.03.2017, 09:57

ТЕНИС
Ѓоковиќ преку Дел Потро до четвртфиналето во Акапулко
Новак Ѓоковиќ се пласира во четвртфиналето на АТП турнирот во Акапулко. Српскиот тенисер по речиси 150 минути голема борба славеше над Хуан Мартин дел Потро со 2:1 (4:6, 6:4, 6:4).
02.03.2017, 09:44

ТЕНИС
Ѓоковиќ и Надал со импресивни потези и поени ги заокружија победите во Акапулко
Првиот и вториот носител на АТП турнирот од серијата 500 во Акапулко, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал со чисти 2-0 ги минаа првите пречки во Мексико.
01.03.2017, 12:09

АТЛЕТИКА
Мироска и Голубиќ ќе настапат на ЕП во атлетика
Нашите двајца најдобри натпреварувачи во атлетика ќе земат учество на престојниот Европски шампионат во сала, кој од 3. до 5. март ќе се одржи во Белград, Србија, а на кој ќе учествуваат 600 натпреварувачи од 51 држава-членка на Европската атлетска асоцијација (ЕАА).
28.02.2017, 14:56

ТЕНИС
АТП Дубаи: Џумхур го елиминира Вавринка
Тенисерот од Босна и Херцеговина, Дамир Џумхур, на турнирот во Дубаи, ја оствари најголемата победа во кариерата, откако во два сета го совлада Стан Вавринка.
28.02.2017, 13:48

ТЕНИС
Надал за одлуката на неговиот чичко: Сега има други приоритети и јас тоа го почитувам
Најдобриот шпански тенисер, Рафаел Надал даде свој коментар на одлуката на неговиот чичко и тренер Тони да ја прекине соработката со него по крајот на оваа сезона.
28.02.2017, 12:14

ВАТЕРПОЛО
На жрепката за ватерполо Мундијалот Црна Гора претставена со албанско знаме
Церемонијата на извлекувањето на групите за Светското првенство во ватерполо, чии домаќин ќе биде Унгарија, го обележа скандал на организаторот кој Црна Гора ја претстави со знамето на Албанија.
24.02.2017, 14:48

ТЕНИС
Дел Потро искрен: Само за Надал и Федерер би станал во пет наутро
Аргентинскиот ас, Хуан Мартин Дел Потро јасно и недвосмислено покажа колку ги сака и почитува големите Рожер Федерер и Рафаел Надал.
23.02.2017, 14:18

ТЕНИС
Федерер сигурно ќе игра до 2019 година
Роџер Федерер, на радост на армијата навивачи, го продолжил договорот со турнирот во родниот Базел до 2019 година.
22.02.2017, 09:31

ТЕНИС
Дежа ву за Едмунд: Противникот беснее, тој службено го добива мечот
Пред 15 дена британскиот тенисер Кајл Едмунд службено го доби мечот од Дејвис Купот против Канаѓанецот Денис Шаповалов, откако овој го погоди главниот судија со топче во окото за што следеше дисквалификација.
21.02.2017, 13:14

ММА
Дејан Стефаноски се подготвува за нова борба
Велешанецот Дејан Стефаноски зад себе има 7 борби, од кои 6 победи и само еден пораз. Ова младо момче го има освоено и интернационалниот шампионски појас во ММА (мешани борачки вештини), кој е прв ваков појас во Македонија од Интернационален карактер.
17.02.2017, 11:58

СКИЈАЊЕ
Ристевски се пласираше во второто квалификациско возење во велеслалом, Симјановска го заврши настапот во Сент Мориц
Четиримината македонски скијачи настапија на денешните квалификации за велеслалом на Светското првенство во скијање кое се одржува со Сент Мориц, а по првата извозена квалификациска трка, стана јасно дека само еден ќе се бори за пласман во главната трка.
16.02.2017, 13:15

СКИЈАЊЕ
СП скијање: Четворица Македонци потврдени во квалификацискиот велеслалом
Лука Божиновски, Антонио Ристевски, Марјан Нашоку и Виктор Петров ќе бидат четиримината скијачи од Македонија што утре ќе настапат во квалификациите за велеслалом на Светското првенство во скијање што се одржува во Сент Мориц.
15.02.2017, 20:45

КАРАТЕ
Карате репрезентацијата на ЕП за кадети и јуниори во Софија
Карате репрезентацијата на Македонија ќе земе учество на Европското првенство за кадети, јуниори и постари јуниори У-21, кое ќе се одржи во периодот 17-19.02 во Софија, Бугарија.
14.02.2017, 15:12

БОКС
Мејведер и МекГрегор договориле борба од милијарда долари?
Британските и американските медиуми пренесоа дека Конор МекГрегор и Флојд Мејведер договориле бокс меч во Лас Вегас вреден една милијарди долари.
14.02.2017, 14:47

ТУЖБА
Американската влада го тужи Армстронг за 98,5 милиони евра
Ленс Армстронг не успеа пред судот да издејствува да биде отфрлена тужбата на американската Влада вредна 98,5 милиони долари.
14.02.2017, 12:55

АТЛЕТИКА
Савинова остана без златото од Лондон
Марија Савинова, која во 2012 година на трката на 800 метри, на ОИ во Лондон, го освои златниот медал, остана без најсјаното одличје, поради користење на недозволени супстанци. Исто така, на Савинова и се избришани сите резултати кои ги постигнала во периодот од 2010 до 2013 година.
10.02.2017, 14:12

АТЛЕТИКА
Дибаба собори уште еден светски рекорд
Атлетичарката од Етиопија Гензебе Дибаба, на меѓународниот митинг во шпанскиот град Сабадељ, го собори светскиот рекорд на 2.000 метри во сала.
08.02.2017, 12:50

ТЕНИС
Бичкова излезе со сензационално набројување: Секоја десетта тенисерка е лезбијка!
Русинката Екатерина Бичкова е позната за сите оние кои редовно ги следат случувањата во белиот спорт, тенисерка за која добро познато е дека своите најдобри денови ги имаше пред десетина години кога дојде и до својот најдобар ранкинг на ВТА листата (66).
07.02.2017, 22:00

ТЕНИС
Судијата кој доби нокдаун од Шаповалов: Изгледав како Роки Балбоа, морав да…
Дејвис куп пресметката меѓу Велика Британија и Канада заврши неславно поради потегот на Денис Шаповалов, младата тениска надеж која при негатива во петтиот одлучувачки сет реагираше крајно нервозно и го погоди главниот судија во окото.
07.02.2017, 13:16

ЛОНДОН
Руските атлетичари нема да учествуваат на СП во Лондон
Руските атлетичари ќе го пропуштат и Светското првенство во Лондон откако Меѓународната атлетска федерација (ИААФ) реши на оваа земја да и ја продолжи суспензијата поради допонг скандалите.
07.02.2017, 10:01

НФЛ
Некој добро ќе се збогати: Украден шампионскиот дрес на најголемата ѕвезда на „Супербоул“
Њу Ингланд успеа на направи пресврт кој не се памети во историјата на НФЛ финалињата и да стигне до петтата шампионска титула, но покрај сензационалното враќање, „Супербоул“ спектаклот сега ни донесе и една необична ситуација која всушност ја откри најдобриот играч на натпреварот.
06.02.2017, 14:11

ТЕНИС
Дејвис куп: Канада дисквалификувана, Шаповалов со топче го погоди судијата
Тениската репрезентација на Канада е дисквалификувана од Дејвис купот, откако на мечот со Велика Британија играч со топче го погодил судијата во окото.
06.02.2017, 10:25

НФЛ
Супербоул: Историски пресврт и титула за Њу Ингланд
Њу Ингланд Петриотс ја освоија петтата титула во НФЛ. Њу Ингланд во Супербоул финалето, со голем пресврт, ја надополнија негативата од 25 поени и славеа над Атланта Фалконс 34:28.
06.02.2017, 10:04

СПОРТБИЗ
График на денот: Колку чинат билетите за водечките спортски настани?
Кога во неделата ќе започне 51-виот „Супер Боул“ – финалето на сезоната во Националната фудбалска лига на САД, само мал дел од оние кои ќе го гледаат, ќе имаат среќа да бидат на стадионот во Хјустон, коментира „Statista“.
04.02.2017, 15:52

ТЕНИС
Австралија и Франција го минаа првото коло во Дејвис купот
Поради временската разлика веќе се одиграа мечевите од вториот ден, во 1. коло во Дејвис купот, во Мелбурн и Токио.
04.02.2017, 13:21

СКОПЈЕ
Бесплатен прв тренинг во Bodytec
Единствениот Bodytec центар во Македонија нуди бесплатен прв тренинг со што веднаш може да се почувствуваат ефектите од истиот.
01.02.2017, 08:00

ТЕНИС
Пет Кеш: Федерер мамеше, Федерер: Кеш претерува
Поранешниот тенисер Пет Кеш го критикуваше Роџер Федерер поради медицинскиот тајм-аут, кој Швајцарецот го побара по завршувањето на четвртиот сет, во финалниот меч против Рафаел надал на Аустралијан Опен. Кеш го нарече Федерер „измамник“.
30.01.2017, 15:21

ТЕНИС
ВТА: Ранкинг на кариерата за Ѓорческа, Серена се врати на првото место
Серена Вилијамс со освоената титула на Аустралијан Опен се врати на челната позиција на ВТА листата. Осовјувачката на рекордни 23 грен слем трофеи во опен ерата, на првата позиција ја мина Анжелик Кербер. На најновата ВТА листа најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа го бележи својот најдобар пласман, таа се наоѓа на 192-то место.
30.01.2017, 10:08

ТЕНИС
АТП: Мари лидер, Федерер се врати во Топ 10
Енди Мари ја зголеми предноста на челната позиција на АТП листата во однос на Новак Ѓоковиќ по завршениот Аустралијан Опен, иако двајцата испаднаа во раната фаза на турнирот. Роџер Федерер кој победи во Мелбурн се врати во Топ 10 на АТП листата.
30.01.2017, 09:55

ТЕНИС
Димитров не успеа, Надал избори финале против Федерер
Бугаринот Григор Димитров го одигра најдобриот меч во кариерата но не успеа да го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Аустралијан Опен. Шпанецот славеше во пет сета 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4 и во финалето ќе игра против Роџер Федерер.
27.01.2017, 16:15

ТЕНИС
АО: Матек-Сендс и Шафаржова победија во дубл
Американката Бетани Матек-Сендс и Чехињата Луси Шафаржова ја освоија титулата во двојки на Отовореното тениско првенство на Австралија.
27.01.2017, 12:05

ТЕНИС
Федерер се пласира во 28-то грен слем финале во кариерата
Роџер Федерер го доби Стан Вавринка со 3:2 (7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3) во сешвајцарското полуфинале на Аустралијан Опен. Федерер, в недела, ќе игра во своето 28-мо грен слем финале и ќе се обиде да ја освои петтата титула на Аустралијан Опен, откако најдобар во Мелбурн беше во 2004, 2006, 2007 и 2010 година.
26.01.2017, 13:40

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ван Нистелрој без колебање го издвои најдобриот соиграч во кариерата: Мило ми е што заиграв со најдобриот на сите времиња
Руд Ван Нистелрој сосема заслужено го имаше добиено епитетот вистински „убиец“ во противничкиот шесн...
ФУДБАЛ
Иниеста: Реал има играч со брутален талент во својот тим
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
ФУДБАЛ
Неочекуван напад на легендата на Челси: Канте? Тој не е ниту техничар, ниту лидер…
ФУДБАЛ
Казна од УЕФА за Барселона поради однесувањето на играчите и навивачите

ВИДЕО ВЕСТИ

Нејмар со магични потези го реши Уругвај, Годин призна: Тој секогаш прави разлика…
Селекцијата на Бразил својата одлична форма ја потврди и на гостувањето кај Уругвај на кое дојде до победа од 4-1 иако домаќините први го отворија резултатот преку Кавани.
ФУДБАЛ
Паулињо шоу во Уругвај, Меси го среди Чиле
КОШАРКА
Ефес се пласира во Топ 8
ФУДБАЛ
Одговор за потценувањето кое го доби од Гвардиола: Харт му одржа импресивна дриблинг лекција на германскиот напаѓач

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум