АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА

ТЕХНОЛОГИЈА
Се надеваме дека оваа информација за Galaxy S8 не е точна...
Долго време кружат гласини за спецификациите на најновиот адут на Самсунг на пазарот за мобилни телефони, а неодамна се појавија и цените по кои што ќе се продава новата „осмица“.
 

ТЕХНОЛОГИЈА
Над 10 милиони работници од Велика Британија може да останат без работа поради автоматизација
До 30% од работните места во Велика Британија се со висок ризик за автоматизација до почетокот на раните 2030-ти, а процентот е помал во однос на САД (38%) или Германија (35%), но повисок од Јапонија (21%) - според денешниот извештај на PWC.
24.03.2017, 13:22

ТЕХНОЛОГИЈА
Snapdragon 835: Импресивен процесор!
Додека ги чекаме уредите опремени со процесорот Snapdragon 835 конечно да ја видат светлината на денот, протекоа резултатите од неколку тестови на најновиот „ѕвер“ на Qualcomm.
23.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
Новата верзија на апликацијата Google Maps (засега само на телефоните кои што работат на Андроид) би можела да ви помогне да избегнете проблем со кој што веројатно досега сте соочиле.
23.03.2017, 17:49

ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
Најновиот телефон од гамата на Xperia на Sony ќе биде опремена со четиријадрен процесор, 2 GB RAM меморија, USB-C и Андроид 7. Цената засега не е позната.
22.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Ова е „следната голема работа" која ќе ја претстави Apple
Apple технологијата за проширена реалност најпрвин ќе ја претстави на Ајфонот, а во иднина ќе можеме да очекуваме и паметни очила со логото на „Јаболкото“.
22.03.2017, 16:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Маска за глас: Нов уред кој ве заштитува од љубопитните уши
"Правата маска за глас за мобилни телефони" - има за задача да ја зачува приватноста на вашиот разговор
22.03.2017, 14:52

ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град
Вистинскиот Робокап постои, и тоа во Дубаи. Овој полицаец го скенира лицето, а граѓаните преку него ќе можат да пријават кривични дела како и да платат сообраќајни казни.
22.03.2017, 11:24

ТЕХНОЛОГИЈА
Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
22.03.2017, 10:26

ТЕХНОЛОГИЈА
Ајфон со уникатен изглед и цена...
Мекинтош компјутерите кон крајот на минатиот век беа синоним за иновација и дизајн, а овој Ајфон го следи токму тој пат.
21.03.2017, 14:55

ТЕХНОЛОГИЈА
Објавени се нови фотографии и цената на Galaxy S8 и S8 Plus
Според информациите на еден познат инсајдер, цената на Galaxy S8 на европскиот пазар ќе изнесува 799 евра, додека на моделот S8 Plus ќе изнесува 899 евра.
21.03.2017, 14:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Спас за батериите: Бежично полнење помеѓу уредите...
Sony патентираше технологија која што овозможува бежично полнење на батериите помеѓу различни уреди.
20.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Амбициозен план: Наскоро би можел да стане побогат и од Бил Гејтс
Вложувањата на Марк Цукерберг во технологиите за виртуелна реалност и вештачката интелигенција, би можеле да му донесат големи приходи на Фејсбук, а со тоа богатството на шефот на најголемата социјална мрежа на светот драстично ќе се зголеми.
20.03.2017, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Google подготвува три наследници на Pixel паметните телефони?
Според „добро информирани извори“, Google оваа година ќе претстави три нови паметни телефони.
17.03.2017, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Одлична вест: Новата верзија на Chrome ќе го продолжи траењето на батеријата на вашиот компјутер
Google го промени начинот на кој што позадинските табови трошат ресурси на компјутерот, а тоа ќе се одрази и на подолго траење на батеријата на преносните компјутери.
17.03.2017, 13:10

ТЕХНОЛОГИЈА
Телевизија, интернет и фиксна линија – три месеци бесплатни пакети од Неотел
Три месеци бесплатно за НеоТрио пакетите е новата и тековна понуда од Неотел. Различните пакети кои се нудат за корисниците, го вклучуваат новиот концепт на интерактивна телевизија neoTV, неограничен интернет и бесплатна телефонска линија, сè во едно.
16.03.2017, 18:45

ТЕХНОЛОГИЈА
iOS 11 значи крај за над 200 илјади апликации?
Новата верзија на оперативниот систем на Apple би можела да донесе огромни промени за девелоперите.
16.03.2017, 14:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Идната најпопуларна технологија: Интел купи компанија за 15 милијарди долари
Со оваа аквизиција ќе се забрзаат иновациите во автомобилската индустрија и ќе ја позиционираат компанијата Интел како една од водечките компании во оваа индустрија.
15.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
TAG Heuer го претстави првиот модуларен паметен часовник
Еден од најпрестижните брендови кога се во прашање часовниците - TAG Heuer го претстави својот прв модел на модуларен паметен часовник.
15.03.2017, 14:41

ТЕХНОЛОГИЈА
Опасна игра: Прединсталиран малвер испорачан на 38 Андроид паметни телефони
Оваа вест лесно би можела да прерасне во прилично опасна афера доколку се дознаат имињата на компаниите.
14.03.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Сте се запрашале ли како работи Google Translate?
На почетокот кога сервисот беше пуштен во употреба, многумина се шегуваа на сметка на Google Translate затоа што овој сервис понекогаш нудеше смешни и нелогични преводи.
14.03.2017, 14:50

ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
Брендот Levi's е синоним за „џинс“ веќе со децении - станува збор за престижен бренд кој што во светот на модата никогаш не загуби од својата вредност.
13.03.2017, 17:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри
Паралелно со развојот на паметните телефони на најмоќните светски брендови, во Кина се развиваат и нивни евтини копии кои што стануваат сè подобри.
13.03.2017, 15:02

ТЕХНОЛОГИЈА
Најавен е „напад" на Ајфон и Галакси: Наскоро пристигнува најмоќниот телефон на Нокиа
После претставувањето на „носталгичната“ Нокиа 3310, компанијата HMD Global која што ги има правата од брендот Нокиа, се подготвува за лансирање на првиот паметен телефон кој што ќе им конкурира на најмоќните модели на Samsung и Apple.
10.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Новите телефони на Google имаат проблем со микрофонот
Воодушевувањето од новата серија на паметни телефони полека го засенува незадоволството на се повеќе корисници на Pixel.
10.03.2017, 14:30

ТЕХНОЛОГИЈА
На CNN наскоро ќе можат да се гледаат вести во виртуелна реалност
Една од најпознатите телевизиски куќи на светот започна нов проект за прикажување на вести во виртуелна реалност.
09.03.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Неверојатна побараувачка: Сите се „луди" за новата Нокиа 3310
Побарувачката на новата генерација на легендарниот телефон Нокиа 3310 е неверојатна и изненадувачка за еден „класичен“ телефон.
09.03.2017, 15:12

ТЕХНОЛОГИЈА
Претставен е првиот паметен кондом на светот: Ќе мери потрошени калории, испробани позиции, а ќе може да се споредувате и со други
Британската компанија која што го произведе i.Con и официјално започна да ги прима првите нарачки во предпродажбата на својот најнов производ - првиот паметен кондом на светот.
08.03.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Револуција: IBM развива компјутери кои што ќе бидат милиони пати побрзи од денешните
Од гигантот IBM се прилично оптимистични околу иднината на квантните компјутери и веруваат дека првите вакви компјутери можеме да ги очекуваме наскоро.
08.03.2017, 15:19

ТЕХНОЛОГИЈА
Голем напредок: Батериите ќе траат три пати подолго и ќе се полнат за пократко време
Научниците моментално работат на развој на батерија која што ќе има поголем капацитет, ќе се полни за пократко време, а покрај тоа ќе биде и поевтина.
07.03.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Паметен телефон со дијаманти и 360° камера
На Mobile World Congress саемот во Барселона беа претставени многу интересни уреди, а ова е дефинитивно еден од нив.
07.03.2017, 15:01

ТЕХНОЛОГИЈА
Facebook почна да ги означува лажните вести
Социјалната мрежа Facebook, која многумина ја критикуваа поради ширење лажни вести во текот на последните претседателски избори во САД, пронајде начин како да го реши овој проблем. Имено, тие започнаа да ги означуваат сите вести со сомнителна содржина.
07.03.2017, 09:06

ДРОН
Затворска казна: Ја загубил контролата врз дронот и повредил жена
Дронот удрил во ѕид на зграда, па потоа се срушил и паднал меѓу насобраните луѓе. Дронот удрил жена во главата која што се онесвестила, а од неговите делови повреден бил уште еден маж.
06.03.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Galaxy S8 растури на benchmark тестот!
Тестирана е верзијата со процесор Snapdragon 835, а од верзијата со Exynos процесор се очекуваат дури и подобри резултати.
06.03.2017, 16:00

ПАТ ДО МЕСЕЧИНАТА
Вака изгледа леталото со кое туристите ќе летаат околу Месечината: Две лица веќе уплатиле големи пари
Приватната компанија "Space X" соопштила дека кон крајот на оваа година ќе го прати првото летало без екипаж "Crew Dragon" на Меѓународната вселенска станица, пред во неа да се најдат првите патници на Месечината веќе во втората половина на 2018-тата година.
06.03.2017, 09:15

ТЕХНОЛОГИЈА
Досега постоеше само како теорија: Супербрз компјутер направен од ДНК...
Научниците успеале да ги искористат молекулите од ДНК за да создадат нов, супербрз компјутер кој што е во состојба „да расте додека пресметува“.
03.03.2017, 17:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Супер бабичка: На 81 година направи iOS апликација!
Оваа баба од Јапонија со својот ведар и продуктивен дух докажа дека годините се само бројка и дефинитивно ќе послужи како инспирација за младите генерации.
03.03.2017, 15:08

ТЕХНОЛОГИЈА
Ова се трите најнови таблети на Самсунг
Самсунг покрај Tab S3, на Саемот во Барселона претстави и два 2 во 1 Windows уреди, а исто така беше потврдено дека Galaxy S8 ќе биде претставен на 28-ми март во Њујорк.
02.03.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Гејмери, подгответе се: Nvidia ја претстави својата најбрза графичка картичка
Љубителите на гејмингот и фановите на Nvidia брендот и графичките картички, сигурни сме дека со воодушевување ќе ја дочекаат веста за „новата ѕвезда“ во светот на гејмингот.
02.03.2017, 16:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Купувате нов телефон? Погледнете ги овие модели...
Во Барселона трае најголемиот мобилен саем на светот на кој што досега беа претставени навистина интересни телефони кои што наскоро ги очекуваме и на нашиот пазар.
01.03.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Sony Xperia Touch: Претворете ја својата работна маса во екран чувствителен на допир
Најновиот интерактивен проектор на Sony ќе ја претвори секоја рамна површина во екран чувствителен на допир.
01.03.2017, 15:27

ТЕХНОЛОГИЈА
Интернет – некогаш и сега
Во светски рамки, почетокот на интернетот датира од 60-тите години на минатиот век, при креирањето на таканаречената мрежа за целите на Американското министерство за одбрана, а како официјален почеток се смета создавањето на TCP/IP протоколот за комуницирање на големи растојанија во 1983-та година.
01.03.2017, 15:27

ТЕХНОЛОГИЈА
Застрашувачко: За 30 години ќе има повеќе роботи отколку луѓе, а висината на нивниот IQ е шокантна!
Основачот и директор на јапонската компанија за телекомуникации и интернет "Softbank", Масајоши Сонтврди дека во наредните три децении бројот на роботи во светот ќе ја надмине популацијата на луѓе и дека тие ќе бидат "попаметни" од човекот.
01.03.2017, 13:10

ТЕХНОЛОГИЈА
Што треба да знаете за новата Нокиа 3310?
При претставувањето на новата генерација на популарната Нокиа 3310, беа издвоени трите најважни работи во врска со телефонот.
28.02.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
LG G6 носи сè што корисниците бараат од еден телефон
LG G6 носи сè што денешните корисници бараат од паметните телефони - водоотпорен уред со голем екран, моќна батерија, добар хардвер и две задни камери.
28.02.2017, 15:36

ТЕХНОЛОГИЈА
Револуција на интернет: Google автоматски ќе ги блокира расистичките, националистичките и шовинистичките пораки
Американскиот интернет гигант Google соопшти дека ќе започне со работа „Перспектива“ алатката која што ќе се бори против расистичките, националистичките и шовинистичките пораки на интернет.
27.02.2017, 20:00

МОБИЛНА ТЕХНОЛОГИЈА
Запознајте го HUAWEI P10, прекрасен спој на технологијата и уметноста
P серијата дебитира во нови бои и Leica стил! Во прилог на HUAWEI P10 и HUAWEI P10 Plus, беше претставено и второто издание на паметен часовник, HUAWEI WATCH 2 и Porsche Design HUAWEI Smartwatch. Овој 4G уред комбинира иновативна технологија со автентична изработка, и се одликува со спортски и стилски минимал дизајн.
27.02.2017, 16:38

ТЕХНОЛОГИЈА
Што треба најмногу да ве загрижи доколку го загубите вашиот Ајфон?
Една жена има важно предупредување за вас доколку го загубите вашиот Ајфон - без никакви потешкотии, тој што ќе го пронајде телефонот може да открие премногу податоци за вас. Се прашувате како?
27.02.2017, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Apple ќе го отвори „вселенскиот брод" во април
Новото седиште на Apple официјално ќе се нарекува Apple Park и ќе се простира на површина од 708 200 квадратни метри.
24.02.2017, 19:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Русите го претставија првиот летечки моторцикл!
Визуелниот спој на моторцикл и хеликоптер е производ кој неодоливо потсетува на возилата на Stormtroopers во Star Wars.
24.02.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Внимавајте: Клонови на Galaxy S8 веќе се достапни на пазарот
Додека сите со нетрпение го очекуват претставувањето на најновиот паметен телефон од Galaxy S семејството на Самсунг, некој се потрудил да произведе негова копија.
24.02.2017, 15:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Xiaomi Redmi Note 4X - монструозниот кинески паметен телефон
Иако во принцип кинеските компании произведуваат евтини паметни телефони, сепак постојат и премиум модели кои што пристигнуваат на пазарот со повисока цена.
23.02.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Во првите денови од пролетта пристигнува нов Ајпад, црвен Ајфон...
Со пролетта би требало да пристигнат некои навистина интересни новитети од Apple како еден вид на подготовка за летото и есента кога ќе биде претставен најновиот Ајфон.
23.02.2017, 17:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Наскоро ќе можете преку Фејсбук Месинџер да испраќате пари
Најновата функција на Фејсбук ќе ви овозможи да праќате пари преку оваа социјална мрежа, но само доколку сте на териториите на САД, Велика Британија, Канада или Европа.
23.02.2017, 16:12

ТЕХНОЛОГИЈА
Ако сте љубители на паметните часовници, погледнете го ова
Паметните часовници се новиот тренд во светот на геџетите, но иако има илјадници модели, буквално на прсти можат да се избројат оние кои што вредат.
22.02.2017, 20:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Нема да ви се верува: Еве колку веб домејни се во сопственост на Трамп
Претседателот на Соединетите Американски Држави во своја сопственост има импозантен број на интернет домејни.
22.02.2017, 14:03

ТЕХНОЛОГИЈА
Германски научници измислија течност за заштита на екранот од паметните телефони
Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки.
21.02.2017, 18:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Можеби изгледа морничаво, но го нарекуваат робот-поштар на иднината
Agility Robotics го претстави својот најнов робот за кој што тврдат дека за околу две години би можел да ги замени поштарите ширум светот.
21.02.2017, 16:00

ТЕХНОЛОГИЈА
Дали меилот кој ви стигна е "фејк"? 5 совети како да ги препознаете и избегнете сајбер-криминалците
Вашиот е-меил содржи повеќе лични податоци отколку што мислите, а еве како да ги чувате безбедни.
21.02.2017, 13:12

ТЕХНОЛОГИЈА
Урнебесни реакции: Деца тестираат застарени геџети
Со доаѓањето на паметните телефони, таблетите и останатите модерни геџети, денешните деца малку знаат за старите геџети кои што беа ултра популарни во едно не така далечно минато.
20.02.2017, 19:00

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научници...
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град

ВИДЕО ВЕСТИ

Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум