АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА

БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
Германските научници денеска спроведоа експеримент во кој го тестираа „најголемото вештачко сонце“, што треба да доведе до нови начин за производство на чиста енергија, јави дописникот на МИА од Берлин.
 

РУСИЈА
Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научниците и денес немаат објаснување за што точно станува збор.
22.03.2017, 17:00

НАУКА
Таа го воодушеви научниот свет: Оваа млада кубанка ја нарекуваат "новиот Ајнштајн", а еве зошто
Една од работите кои брилијантните умови од престижниот МИТ (Massachusetts Institute of Technology) ги прават, покрај тоа што размислуваат за природата на вселената и изградба на научно-фантастични уреди, е и анализите на вредноста на воздухот за леталото на владата на САД.
22.03.2017, 11:09

ЗАНИМЛИВОСТИ
Откриле мистериозно виолетово јајце на дното на морето и никој не знае за што станува збор
Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA) открила на морското дно мистериозно јајце - а интернетот едноставно пламнал по ова откритие.
21.03.2017, 11:27

НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
Професорот Стивен Хокинг изјави за "Good Morning Britain" дека веќе го поминал тестирањето за летање во нулта гравитација пред возбудливото патување
20.03.2017, 12:59

НАУКА
Научниците на Сталин: Од хибрид на човек и шимпанзо до оживување на мозокот на Ленин - најбизарните Советски експерименти
Во книгата "Сталин и научниците: Историја на триумф и трагедија 1905-1953" подробно е опишан односот на Сталин кон развојот на науката, кон луѓето кои го носеле овој развој, како и сите бизарности кои советските научници се обидувале да ги изведат.
14.03.2017, 15:59

НАУКА
Откритие кое сите ги изненади: Од кал се појави Рамзес стар 3.000 години!
Археолозите од Египет и Германија во калта на подземните води од сиромашниот дел на Каиро пронајдоа осум метри висока статуа која најверојатно го претставува обожуваниот фараон Рамзес Втори.
11.03.2017, 14:52

НАУКА
Полета "Sentinel": Лансиран е сателитот кој „ќе го спаси светот"
Од космодромот во Француска Гвајана лансиран е сателитот Sentinel-2B кој ќе му се придружи на веќе лансираниот 2A - двата сателити „ќе ја држат Земјата на око“.
09.03.2017, 10:33

СИБИР
Џиновската дупка во Сибир се шири - никој не знае зошто
Длабокиот кратер Батагаика ги исплашил жителите, но научниците тука наоѓаат одговори на бројните прашања за климатските промени.
03.03.2017, 19:00

НАУКА
Загрижувачки: Температурата на Антарктикот близу 20 степени!
Членовите на аргентинскиот Истражувачки центар, сместен близу северниот дел од Антарктикот, во последните две години забележале рекордно висока температура од 17,5 Целзиусови степени, известува Агенцијата за климатски промени на ОН.
03.03.2017, 16:14

НАУКА
Овцата Доли: 20 години од создавањето на големото научно чудо
Иако Доли е создадена во јули 1996. година, научниците ја прифатиле во февруари 1997. година.
28.02.2017, 15:33

РАДИУМСКА ГРОЗНИЦА
“Радиумската вода му делувала одлично, сè додека не му отпаднала вилицата”
RadiThor, десет години се продавал како енергетски суплемент, средство против болки, импотенција итн. Од овој пијалок починале илјадници луѓе.
27.02.2017, 15:19

ТРАПИСТ-1
Пет работи кои треба да ги знаете за новите планети: Спектакуларно откритие на НАСА за живот во вселената
Светлината од Земјата до нив патува 39 години, патнички авион 44 милиони години, но сеедно темелно ќе бидат проучени.
24.02.2017, 14:23

НАУКА
Што ќе се случи доколку Земјата престане да се ротира?
Нашата планета ротира околу својата оска со брзина од 1674 km/h – иако ние таа брзина не ја чувствуваме. Но, престанувањето на ротацијата секако би го почувствувале, тврдат научниците.
24.02.2017, 13:31

МЕТАЛЕН ХИДРОГЕН
Исчезнал примерок од метал кој би можел да го промени животот кој го познаваме
Исчезнал единствениот примерок од металниот хидроген, метал кој наводно го создале научници од Харвард, а за кој се верувало дека може од темел да го промени животот каков што го познаваме.
23.02.2017, 15:06

НАУКА
НАСА откри седум нови планети со големина на Земјата - на три од нив можно е да постои и вода
Пронајдени се седум нови планети слични на Земјата надвор од нашиот Сончев систем, а на три од нив можно е да има вода, па дури и океан.
23.02.2017, 12:17

НОВ ЛЕК
Салмонелата убива ќелии од рак – на повидок нов лек?
Бактеријата салмонела која предизвикува труење со храна, може да ги убие ќелиите на ракот, оставајќи ги здравите клетки недопрени – велат научниците.
22.02.2017, 16:06

НАУКА
Научници од Велика Британија наскоро ќе можат да изведуваат медицински експерименти во вселената на нулта гравитација
Британските научници наскоро ќе летаат во вселената за да спроведуваат медицински експерименти од најсовремена метода на нулта гравитација, благодарение на новите закони кои ќе направат пат за новата ера на научни истражувања.
21.02.2017, 12:14

НАСА
НАСА утре претставува големо откритие "надвор од нашиот Сончев систем"
Американската вселенска агенција НАСА, утре ќе одржи прес конференција на која ќе претстави "откритие надвор од нашиот Сончев систем".
21.02.2017, 11:21

МАРИЈАНСКА БРАЗДА
Пластичен отпад и мртви животни: Луѓето го загадиле и едно од најнепристапните места на Земјата
Маријанската бразда во северниот Пацифик е најдлабокиот дел од светскиот океан, место толку непристапно што секој би помислил дека е недопрено и имуно на човечка активност. Но, Маријанската бразда е загадена.
17.02.2017, 18:00

ПЛАНЕТА 9
Потребни сте ѝ на НАСА: Можете ли од фотелја да ја пронајдете Планетата 9?
НАСА финансира веб страна која овозможува јавна потрага по нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседниот меѓуѕвезден простор.
17.02.2017, 15:51

ЗЕЛАНДИЈА
Откриен осми континент: Која тајна ја крие Зеландија?
На нашата планета постои уште еден скриен континент кој е прикачен на Нов Зеланд.
16.02.2017, 16:34

НАУКА
Откриено мислењето на Винстон Черчил на тема "вонземјани" од загубен есеј
Новооткриен есеј напишан од Винстон Черчил открива дека тој верувал во можноста за живот на други планети.
16.02.2017, 10:32

ИСТРАЖУВАЊЕ
Револуционерен пробив: Лекарите ќе ги спасуваат своите пациенти со замрзнување
Со замрзнување на телото може да се спаси ⅕ од луѓето кои смртно настрадуваат.
15.02.2017, 16:22

НАУКА
Кинеската вселенска програма: Лансирањето на првото карго-вселенско летало се планира за aприл
Како дел од својата амбициозна вселенска програма, која вклучува и слетување на сонда на темната страна на Месечината како и мисија за враќање на примерок од Месечината, како и постојан екипаж во орбиталната вселенска станица, Кина планира да го лансира своето прво карго летало кон средината на април, објавија државните медиуми во понеделникот.
14.02.2017, 12:12

АСТЕРОИД
На Земјата ѝ се заканува астероид од 400 метри: Ѕвер од вселената е во состојба да го уништи човештвото
Астероид со големина на три Биг Бена, кој неодамна ја промашил планетата Земја, и натаму претставува опасност за човештвото.
14.02.2017, 09:37

НАУКА
Откритие на векот: Истражувачи започнаа да "копаат подлабоко" во потрага по тајната комора на кралот Тутанкамон
Со нова сонда која користи радар од најновата генерација од достигнувањето на технологијата еднаш за секогаш ќе се обидат да откријат дали лежи уште некој грб во познатата гробница на кралот Тутанкамон.
13.02.2017, 12:19

НАУКА
Пукнатините на Антарктикот се зголемуваат со запрепастувачка брзина
Процепот на Антарктикот во последните два месеци се зголеми за 27 километри.
08.02.2017, 09:07

НАУКА
Телескопот Хабл овековечи умирање на ѕвезда
Научниците со помош на вселенскиот телескоп „Hubble“ имаа можност да го фотографираат процесот на умирање на ѕвезда и нејзино претворање во планетарна маглина, а е објавена на сајтот на американската агенција за вселенски истражувања NASA.
04.02.2017, 18:59

НАУКА
Млечниот пат низ универзумот го турка – мистериозна сила?
Невидлива и мистериозна сила ја турка нашата галаксија Млечен пат низ вселената, тврдат новите истражувања. И иако ова можеби и не делува како пријателски гест, таканаречениот “Dipole Repeller” всушност ѝ помага на нашата галаксија на патувањето низ вселената.
02.02.2017, 12:44

НАУКА
Откритие од дното на морето: Запознајте го најстариот предок на човекот
Научниците во централна Кина пронашле фосилизирани траги од 540 милиони старо суштество и тоа "во многу добра состојба" и со право мислат дека станува збор за најстариот предок на човекот.
31.01.2017, 12:13

НАУКА
Додека Македонија се гуши во смог: Сите електрични возови во Холандија возат со енергија од ветрот
Холандската национална железничка компанија „НС“ објави дека сите електрични возови се движат со енергијата од ветрот.
30.01.2017, 14:00

НАУКА
Не е невозможно: Ден од 25 часа? Еве кога ќе се случи тоа
Земјината ротација навистина забавува поради присуството на Месечината - секоја година Месечината добива малку енергија од Земјата и се "придвижува". Тоа движење е невидливо за човечкото око, но сепак може да се измери.
30.01.2017, 12:55

НАУКА
Откриена тајната за екстремно долгото опстојување на првата цивилизација на Земјата
Археолозите ја открија причината зошто познатата Индиска цивилизација траела неколку милениуми и можела да се прилагоди на долгите периодични епизоди на суша кои ја погаѓале долината на реката Инд, се наведува во статијата објавена во списанието Current Anthropology.
28.01.2017, 16:55

НАУКА
НАСА има само еден видео запис за сите оние коишто не веруваат во глобалното загревање
Годината којашто ја оставивме зад нас беше најжешка откако започнало бележењето на температурите во 1880-та година. А неодамна беше објавен и видео запис којшто ги визуелизира неверојатните и запрепастувачки скокови на температурите.
27.01.2017, 14:23

ЕГЗОПЛАНЕТИ
Погледнете ја прекрасната фотографија од планетите надвор од нашиот Сончев систем
На анимацијата не може да се видат целосните орбити, за што се потребни години за да се соберат податоци.
25.01.2017, 15:59

НАУКА
Мистериозната екслозија на Сибир: Научниците збунети после најновото истражување
Огромна пламена топка била забележана на сибирското небо на 20-ти јуни 1908-ма година пред истата да експлодира и да збрише 80 милиони стебла.
24.01.2017, 15:00

НАУКА
Големо откритие! Вештачката интелигенција ќе го предвидува точното време на срцев удар
„Ова е за прв пат компјутерите да проценуваат срцеви наоди за прецизно да утврдат колку пациентите ќе живеат“, изјави Деклан О’Реган.
23.01.2017, 15:00

НАУКА
Од длабочината на Индискиот океан на планетата ѝ се заканува незамислива опасност
Пред пет години земјотрес со јачина од 8.6 степени според Рихтер ја погоди водата ја Суматра, поточно Вортоновиот басен во Индискиот Океан. Необичноста е во тоа што земјотресите со толку голема сила обично се случуваат на границите на тектонските плочи, а не во нив.
13.01.2017, 17:51

НАУКА
Како познавањето на два јазици може да ви помогне во староста?
Ново научно истражување покажува дека луѓето кои што говорат два јазици помалку ги губат способностите на мозокот во староста.
11.01.2017, 14:33

НАУКА
Научниците очајуваат: Глечер поголем од Њујорк ќе се отсече од Антарктикот, расте нивото на морето?
Големо парче мраз веројатно наскоро ќе се одвои од Антарктикот, а научниците сметаат дека тоа ќе биде едно од најголемите забележани отцепувања. Глечерот Ларсен Це моментално е споен со својот леден брег само со 20 километри мраз, а во моментот кога ќе се одвои, ќе настане глечер од околу 5000 километри квадратни.
10.01.2017, 21:00

ВЕЛС
Го прогласиле за луд, но се исплатело: Целата заштеда ја потрошил на плац - и не било залудно!
Вљубеникот во историјата, Стјуарт Вилсон од Велс, целата своја заштеда од речиси 32.000 фунти, пред 12 години ја потрошил на купување на земјиште за кое верувал дека крие вредна археолошка локација.
10.01.2017, 18:35

НАУКА
Мистериозен објект ќе прелета покрај Земјата на 25-ти февруари, а ни НАСА не знае за што станува збор
"2016 WF9" би можел да има потекло од комета. Овој објект покажува колку некогаш може да биде невидлива разликата помеѓу комета и астероид - вели заменикот на главниот истражувач во Лабораторијата за погонско забрзување при НАСА, Џејмс Бајер.
05.01.2017, 16:28

МИСТЕРИОЗНИ ФЕНОМЕНИ
Ја снимал поларната светлина, а потоа слушнал звук од којшто се “замрзнал”
Туристичкиот водич и фотограф, Оливер Рајт, снимил невообичаен звук на северот на Шведска, којшто наликува на бучавата којашто ја прави пиштолот од “Војна на ѕвездите”, при што тој верува дека звукот е предизвикан токму од поларната светлина.
05.01.2017, 13:07

ОРГАН
Човекот има уште еден орган за кој не се знаело
Новиот орган во човековиот организам и официјално го добил името мезентериум и се наоѓа во дигестивниот тракт.
04.01.2017, 14:13

СИБИР
Пронајдени антибиотици кои би можеле да донесат револуција
Руски биолози пронашле природни антибиотици во пештерите на Сибир. И тоа оние кои би можеле да донесат револуција во борбата против бактериите отпорни на постоечки лекови.
04.01.2017, 10:46

НАУКА
Уништени генерации: Дали е ова најголемата грешка на науката?
И покрај откритијата на атомската бомба, фосилните горива и биолошкото оружје, од етичка гледна точка, ова може да се каже дека е најголемата грешка во историјата на науката.
03.01.2017, 16:00

ПЛАНЕТА
Серијалот "Планета Земја" во 2016. година го оставил светот без здив, а сега доаѓаат тешки обвиненија
Мартин Хјуз Гамс, продуцент и водител на серијалот "Springwatch" на "BBC", но и ривал на Дејвиуд Атенборо, сценарист и водител на документарецот "Планета Земја", рекол дека тој серијал е "катастрофа за светот на дивите животни" и дека придонесува за нивното изумирање.
03.01.2017, 13:41

ЗАНИМЛИВОСТИ
10 докази дека вулканите се помеѓу најопасните оружја на природата
Ако вдишувате на пример вулканска магла или мешавина од сулфурен диоксид, честички прашина и влага подолг временски период, тоа е исто како целиот свој живот да сте пушеле по најмалку една кутија цигари на ден.
03.01.2017, 13:31

НАУКА
Зошто религиозните искуства и дрогата исто влијаат на луѓето?
Религиозните искуства делуваат на истите делови од мозокот кои што реагираат кога се се слуша музика, ќе се почувствува љубов или пак ќе се земе марихуана.
30.12.2016, 17:00

НАУКА
Големо откритие: Научници успеале да преведат комуникација на лилјаци
Со помош на напреден алгоритам, научниците успеале да ги преведат звуците кои што ги испуштаат лилјаците и да откријат многу повеќе за нивниот свет и комуникација.
29.12.2016, 14:30

НАУКА
Научниците шокирани: Мистериозен звук од утробата на Земјата го шокираше светот
Звукот снимен во Маријанскиот ров, најдлабокиот дел од светскиот океан и најдлабоко место на Земјината кора, кое се наоѓа на западот на Северниот Тихи океан
28.12.2016, 15:36

ВСЕЛЕНА
Примени се сигнали од далечно соѕвездие: Некои научници веруваат дека станува збор за вонземјани!
Од соѕвездието „Кочијаш“ кое што е оддалечено на околу три милијарди светлосни години, пристигнале шест нови мистериозни сигнали.
28.12.2016, 10:30

ПЛАНЕТА
Човечкиот животен век како секунда: Ова се видовите со најдолг животен век на Земјата
Ако некогаш сте се запрашале колку е стар најстариот организам на нашата планета Земја, одговорот е, верувале или не, 11 илјади години.
26.12.2016, 13:30

НАУКА
Голема соларна бура се приближува кон Земјата
Американската океанска и атмосферска агенција(НОАА) објави дека кон Земјата се приближува соларна бура која се очекува до Земјината атмосфера да пристигне секој момент и да предизвика бројни проблеми.
23.12.2016, 18:52

КАТАСТРОФАЛНИ ПОСЛЕДИЦИ
Еве што навистина би се случило ако огромен астероид удри во Земјата
Заклучокот е дека човештвото не е подготвено за доаѓање на непоканетиот гостин.
23.12.2016, 16:30

НАУКА
Древните записи им помогнале на астрономите: Деновите стануваат сè подолги и подолги, а еве и зошто...
Кога податоците кои што ги запишале древните Кинези, Вавилонци и Грци биле внесени во компјутерски модели за соларниот систем, утврдено било дека Земјата забавува, односно дека деновите стануваат сè подолги.
22.12.2016, 17:00

НЕВЕРОЈАТНО
Тајните на Антарктикот: Под вечниот мраз пронашле шаренило
Австралиски научници спуштиле подводна камера низ дупка и го снимиле необичниот подводен свет.
21.12.2016, 20:31

ЗАНИМЛИВОСТИ
Денес е најкраткиот ден во годината, но и најважниот, тврдат паганите!
Токму денес, во најкраткиот ден во годината, и официјално започнува зимата.
21.12.2016, 11:51

НАУКА
Нема да има апокалипса: Се чини дека Русите најдоа лек за астероидите
Рускиот центар за планетарна заштита смисли систем за заштита на Земјата од астероид со помош на нуклеарна експлозија кој би чинел околу 5,6 милијарди долари, изјави денес директорот на центарот Анатолиј Зајцев.
20.12.2016, 16:30

12345678910 ... Последна
НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научници...
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град

ВИДЕО ВЕСТИ

Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум