АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Над 10 милиони работници од Велика Британија може да останат без работа поради автоматизација
24.03.2017 | 13:22
Извор: Точка
Прочитано: 642 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

До 30% од работните места во Велика Британија се со висок ризик за автоматизација до почетокот на раните 2030-ти, а процентот е помал во однос на САД (38%) или Германија (35%), но повисок од Јапонија (21%) - според денешниот извештај на PWC.


Повеќе од 10 милиони вработени во Велика Британија, или една третина од вкупната работна сила во земјата, во секторите за транспорт и производство, се изложени на ризик да бидат заменети од страна на роботи до почетокот на раните 2030-ти, покажува денешниот извештај на PWC.

"Нашите анализи покажуваат дека до 30% од работните места во Велика Британија се со висок ризик за автоматизација до почетокот на раните 2030-ти, а процентот е помал во однос на САД (38%) или Германија (35%), но повисок од Јапонија (21%)..


Извештајот покажува дека најранливи сектори се транспорт и складирање, производство, трговија на големо, од кои се очекува дека од 56 до 44% од работните места ќе бидат автоматизирани, пренесува Sputnik

Ризикот е помал во секторите како здравство и социјална работа, во кои се предвидува да има само 17% од работниците заменети со роботи.


"Ние исто така проценуваме дека вработените во приватниот сектор, а особено оние во малите и средните претпријатија се најмногу изложени на ризик, кој е поврзан со варијации во работата и карактеристиките на вработените (на пример нивото на образование и обука кои се бараат)", се додава во извештајот.

Во исто време авторите на извештајот тврдат дека додека автоматизацијата може да ги намали работните места во некои сектори на економијата, таа е отвори нови работни места во дигиталната технологија. Дополнителни средства можат да бидат потроѓени за поддршка на услужните сектори каде што автоматизацијата би била потешка за воспоставување.

НАЈНОВО ОД ТЕХНОЛОГИЈА  
ТЕХНОЛОГИЈА
Се надеваме дека оваа информација за Galaxy S8 не е точна...
Долго време кружат гласини за спецификациите на најновиот адут на Самсунг на пазарот за мобилни телефони, а неодамна се појавија и цените по кои што ќе се продава новата „осмица“.
24.03.2017, 15:30


ТЕХНОЛОГИЈА
Snapdragon 835: Импресивен процесор!
Додека ги чекаме уредите опремени со процесорот Snapdragon 835 конечно да ја видат светлината на денот, протекоа резултатите од неколку тестови на најновиот „ѕвер“ на Qualcomm.
23.03.2017, 19:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
Новата верзија на апликацијата Google Maps (засега само на телефоните кои што работат на Андроид) би можела да ви помогне да избегнете проблем со кој што веројатно досега сте соочиле.
23.03.2017, 17:49


ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
Најновиот телефон од гамата на Xperia на Sony ќе биде опремена со четиријадрен процесор, 2 GB RAM меморија, USB-C и Андроид 7. Цената засега не е позната.
22.03.2017, 19:00


ТЕХНОЛОГИЈА
Ова е „следната голема работа" која ќе ја претстави Apple
Apple технологијата за проширена реалност најпрвин ќе ја претстави на Ајфонот, а во иднина ќе можеме да очекуваме и паметни очила со логото на „Јаболкото“.
22.03.2017, 16:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научници...
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град

ВИДЕО ВЕСТИ

Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: