АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАНАУКАТЕХНОЛОГИЈА
Германија тестираше „вештачко сонце“
23.03.2017 | 14:19
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2655 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Германските научници денеска спроведоа експеримент во кој го тестираа „најголемото вештачко сонце“, што треба да доведе до нови начин за производство на чиста енергија, јави дописникот на МИА од Берлин.

Во експериментот наречен „Сончева светлина“, што се спроведува во лабараторијата во Јелих на околу 30 километри од Келн, се користат ксенонски ламби што стимулираат создавање на природна светлина.

Со помош на специјални техники научниците од германскиот Аеронаутички центар (ДЛР) успеале да произведат 10 илјади пати поголема соларна радијација од тоа што вообичаена може да се прозиведе во лабароториски услови.

Според директорот на ДЛР, Бернард Хофшмит тестирањата покажале дека со оваа методолигија може да се дојде до нови начини за производство на хидроген и натаму на чиста енергија која може да се користи за комерцијални цели.

Хидрогенот, кој не може да се најде во природата, при согорувањето не создава карбонски остатоци и не е штетен за животната средина или глобалното затоплување. Неговото производство засега побарува огромна количина на електрична енергија.

Истражувачите на ДЛР сметаат дека со помош на денешните експерименти во иднина ќе најдат начин да ја искористат сончевата енергија во процесот на создавање на хидрогенот и со тоа човештвото да дојде до речиси бесплатна и ефтина енергија.

НАЈНОВО ОД НАУКА  
РУСИЈА
Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научниците и денес немаат објаснување за што точно станува збор.
22.03.2017, 17:00


НАУКА
Таа го воодушеви научниот свет: Оваа млада кубанка ја нарекуваат "новиот Ајнштајн", а еве зошто
Една од работите кои брилијантните умови од престижниот МИТ (Massachusetts Institute of Technology) ги прават, покрај тоа што размислуваат за природата на вселената и изградба на научно-фантастични уреди, е и анализите на вредноста на воздухот за леталото на владата на САД.
22.03.2017, 11:09


ЗАНИМЛИВОСТИ
Откриле мистериозно виолетово јајце на дното на морето и никој не знае за што станува збор
Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA) открила на морското дно мистериозно јајце - а интернетот едноставно пламнал по ова откритие.
21.03.2017, 11:27


НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
Професорот Стивен Хокинг изјави за "Good Morning Britain" дека веќе го поминал тестирањето за летање во нулта гравитација пред возбудливото патување
20.03.2017, 12:59


НАУКА
Научниците на Сталин: Од хибрид на човек и шимпанзо до оживување на мозокот на Ленин - најбизарните Советски експерименти
Во книгата "Сталин и научниците: Историја на триумф и трагедија 1905-1953" подробно е опишан односот на Сталин кон развојот на науката, кон луѓето кои го носеле овој развој, како и сите бизарности кои советските научници се обидувале да ги изведат.
14.03.2017, 15:59

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сибирскиот воен остров: Мистериозна тврдина за која што научниците и денес немаат објаснување
Целиот комплекс на Сибирското езеро кој што потсетува на тврдина е стар над 1,300 години, а научници...
ТЕХНОЛОГИЈА
Google Maps воведува новост која што ќе ви се допадне
ТЕХНОЛОГИЈА
Голем телефон за мали пари: Ова е Sony Xperia L1
БЕРЛИН
Германија тестираше „вештачко сонце“
ДУБАИ
Робокап стигна и во Дубаи: Роботи полицајци ќе патролираат по улиците на пребогатиот град

ВИДЕО ВЕСТИ

Како во филмовите: Еден од најбогатите луѓе во светот управува џиновски робот
Џеф Безос, милијардер и основач на компанијата "Amazon", оствари еден од детските соништа - да управува со џиновски робот.
НАУКА
Професор Стивен Хокинг вели дека ќе патува во вселената откако му беше понудено место во Вирџин Галактик
ТЕХНОЛОГИЈА
Кога партнери се Levi's и Google, тогаш го добивате ова...
ТЕХНОЛОГИЈА
Бидете внимателни: Клоновите на паметните телефони стануваат сè подобри

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: