АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Д-р Билјана Костовска, офталмохирург од Систина одговори на прашања поврзани со високата диоптрија
24.03.2017 | 14:37
Извор: Точка
Прочитано: 589 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Високата диоптрија влијае врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Тие имаат -10, -20 диоптер и доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош. Носат дебели стакла кои тежат и тоа создава нервоза во секојдневните активности.

1. Кои се причините за појава на висока диоптрија?

Високата диоптрија најчесто е наследна и затоа важно е да се одреди во детството, затоа што доколку детето има на пример +6 диоптер, тоа ќе има поспор развој, поспори моторни способности. Овие деца имаат имаат проблем со читањето кога одат во училиште, со извршување на домашните задачи и најчесто родителите мислат дека тоа се хиперактивни или збунети деца, а со очниот преглед ќе се утврди дека тие всушност имаат очен проблем и откако ќе им се дадат очила за вид, активностите кои ги имаат ги извршуваат многу побрзо и нормално.


2. Какви се Вашите искуства со луѓето кои имаат висока диоптрија?

Високата диоптрија влијае врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Тие имаат -10, -20 диоптер и доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош. Носат дебели стакла кои тежат и тоа создава нервоза во секојдневните активности. Токму затоа, на прегледот, разговорот со пациентот е многу важен, јас и моите колеги офталмолози се договараме со нашите пациенти како ќе го решиме нивниот очниот проблем. За секој очен проблем има решение, па така и за високата диоптрија.3. Како ја третирате високата диоптрија?

Доколку се работи за луѓе од 20-40 години, високата диоптрија ја третираме со имплантација на факични леќи кои се безбедни, не постои ризик од компликации. Интервенцијата за имплантација на овие леќи е безболна, брзо се изведува и веќе следниот ден пациентот гледа одлично. Постоперативно се ставаат капки цел месец, значи ништо не е комплицирано.

За оние пациенти над 40 години кои имаат висока диоптрија, постои голема веројатност да се појави и катаракта. Овој проблем во Систина Офталмологија го решаваме така што природната леќа им ја заменуваме со интраокуларна леќа, односно истовремено со катарактата ( пердето ) го решаваме и диоптерот,.


4. Што откако ќе се имплантираат овие леќи? Што значи тоа за пациентот?

Тоа значи дека дека високиот диоптер ќе се симне до нула и пациентот повеќе нема потреба од очила за вид бидејќи јасно ќе гледа и блиску и далеку. Омилените активности како читање книги, употреба на дигитални апарати, работа на компјутер и слично, ќе може да ги прави без очила за вид.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Ве мачи ли страв од стареење? Еве зошто треба да го промените начинот на размислување!
Страв од стареење е еден од најчестите фобии кои постојат, особено помеѓу младите жени, а тие можат да се манифестираат на многу начини.
24.03.2017, 12:56


ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: