АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ве мачи ли страв од стареење? Еве зошто треба да го промените начинот на размислување!
24.03.2017 | 12:56
Извор: Точка
Прочитано: 752 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Страв од стареење е еден од најчестите фобии кои постојат, особено помеѓу младите жени, а тие можат да се манифестираат на многу начини.


Можеби се прашувате дали вашите помлади колеги ќе го земат вашето работно место или сте загрижени дека вашиот сопруг ќе најде помлада љубовница. Еве како да го промените начинот на размислување и да го прифатите стареењето како природен процес.

Наместо на вашите години да гледате како на недостаток, започнете да гледате на нив како предност. Самодовербата и зрелоста, како и искуството кое може да се добие само со гдините се вашиот билет за патот напред. Се додека ова ви е јасно, и се менувате сами себе заедно со вашето работно место, се усовршувате, созревате, тогаш немате потреба за грижа.


Стареењето и убавината

Во денешното општество, кое е толку опседнато со младоста и убавината, не е реткост жената да создаде негативен став кон стареењето, како годините да ја крадат убавината од човекот.

Убавината не се губи, таа само го менува својот облик, исто како што личноста се менува со годините и искуствата. На крајот, сите искрени и значајни односи кои ги негувате со блиските не се темелат на изглед, туку на карактерна компатибилност и љубов. Затоа, немојте да мислите дека годините ќе променат нешто во срцата на оние кои навистина ве сакаат и им значите.


Страв од болести и смрт

Стареењето може да предизвика различни анксиозности, како што се фобиите од болести или смртта. Ова е сосема нормално. Можеби ве мачи идејата околу губењето на луцидноста или слабеењето на меморијата.

Точно, одредени ментални и физички промени се дел од процесот на стареењето, но треба да се прифатат токму такви какви што се. Сепак, нема логика по цели денови да се нервирате за нешто што сите не чека. Подобро концентрирајте се на грижата за вашето ментално и физичко здравје, за што подобро и поквалитетно да ги поминете годините пред вас. Конечно, не заборавајте дека староста носи и одредени бенефиции, како поширокиот круг на најблиски, мудроста, богатото искуство, и еднаш кога ќе престанете да работите - повеќе слободно време.

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Д-р Билјана Костовска, офталмохирург од Систина одговори на прашања поврзани со високата диоптрија
Високата диоптрија влијае врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Тие имаат -10, -20 диоптер и доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош. Носат дебели стакла кои тежат и тоа создава нервоза во секојдневните активности.
24.03.2017, 14:37


ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
Опра дошла до совршен рецепт за здрав пијалок кој и` помогнал да го исчисти телото од отровите.
22.03.2017, 21:24


ЗДРАВЈЕ
Мозочниот удар сè почесто ги погодува младите: Ова се симптомите на кои мора да обрнете внимание!
Лошо ви е, но не можете да сфатите дали е тоа замор или конфузија. Ако не можете да се насмеете, да изговорите едноставна реченица, да го исплазите рамно јазикот или да ги кренете рацете, веднаш повикајте брза помош. Можеби туку што доживувате мозочен удар!
21.03.2017, 21:33


ЗДРАВЈЕ
Како настанува Даунов синдром
Дауновиот синдром е една од најстарите болести запишани во историјата на човештвото. Стануза збор за хромозомска болест - нарушување на бројот на хромозомите. Во 2000 година мапиран е генетскиот код на хромозомот 21 и откриени се 29 гени на тој хромозом кои се причина за самата болест.
21.03.2017, 15:57


ЗДРАВЈЕ
На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
21.03.2017, 13:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
РАЗЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Пријателство кое „боде очи“: „Што им е грижа на другите луѓе што ние две се дружиме?“
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: