АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ова е иднината: Хотел кој плови по светот
22.03.2017 | 21:00
Извор: Точка
Прочитано: 3064 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Луксузните крстарења какви што се организираат денес, доколку некогаш се реализира овој концепт, ќе заминат во историјата буквално преку ноќ.

Италијанскиот архитект и дизајнер Џанлука Сантосуосо го дизајнирал иновативниот футуристички хотел MORPHotel, кој ќе плови по мориња и океани.


Кога ќе го погледнете идејното решение, првото нешто што ќе ви падне на памет е - Star Wars. Архитектурата на хотелот потсетува на `рбет, предвидена е можност за менување на формата во зависност од морските и океанските струи, а тука е и самоодржливиот екосистем. Футуристички, без дискусија.


Концептот предвидува должина од околу 800 метри, ширина од нешто повеќе од 6 метри, а би требало да се снабдува со енергија од брановите и сонцето.

Идејата е овој хотел да плови по мориња, а за на гостите да не им биде здодевно, предвидено е постоење на ресторани, базени, фитнес центри, дури и кино.Она што е уште поинтересно е тоа што концептуалниот дизајн подразбира хотелот да биде опремен со самоодржливи системи. Дождот би требало да се филтрира и складира во големи резервоари, а морската вода со посебни системи ќе биде пречистувана од солта.


Идејата е супер, но... дали можете да замислите колку би чинело сето тоа? Не? Па, не можеме ни ние... Затоа, прашање е дали овој концепт некогаш ќе заживее во реалноста... Но, мора да признаеме дека идејата е интересна.

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
За извештајот за Најсреќните нации на светот, се анализираат неколку фактори, помеѓу кои и БДП, просечниот животен век и слободата. Според одговорите на нејзините жители, Норвешка е прва од 156-те земји кои учествувале во анализата.
22.03.2017, 16:05


ПАТУВАЊЕ
10 факти кои мора да ги знаете за најпосакуваниот град за живот
Во Виена се одржуваат повеќе од 200 балови на годишно ниво. Тие обично траат само три месеци, од јануари до март, а најпопуларното место за нивно одржување е палатата Хофбург. Оркестрите свират музика, се танцуваат валцери...
21.03.2017, 17:53


ПАТУВАЊЕ
Сингапур и Хонгконг се најскапите градови на светот
Половина од десетте најскапи градови во светот за живеење се наоѓаат во Азија, а Сингапур и Хонгконг и оваа година ги држат првите две места, според најновите резултати од истражувањата на агенцијата Economist Intelligence Unit (EIU).
21.03.2017, 14:11


ПАТУВАЊЕ
Познатите плаќаат цело богатство за да преспијат на островот во форма на срце кој го одзема здивот
На рајскиот остров кој е во сопственост на милијардерот Ричард Бенсон, е предвидено да престојуваат максимум 22 лица.
20.03.2017, 17:52


ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
Има сè што имаат и „нормалните“ хотели – кревети, туш тоалет...
18.03.2017, 14:18

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
Има сè што имаат и „нормалните“ хотели – кревети, туш тоалет...
ПАТУВАЊЕ
Овие куќички од бајките навистина постојат! Посетете ги Хобитите, Ивица и Марица...
ПАТУВАЊЕ
Овие градови изгледаат како да не се од ова време
ПАТУВАЊЕ
10 факти кои мора да ги знаете за најпосакуваниот град за живот
ПАТУВАЊЕ
Неверојатна убавина која ја нуди Европа во пролет

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Зошто жените живеат подолго од мажите?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: