АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
СДСМ: Власта во заминување лаже за БДП и долгот, по критиките од Хан за штетите врз економијата
24.03.2017 | 15:19
Извор: Макфакс
Прочитано: 206 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

За брзо време ќе има ревизија на објавените податоци од страна на Министерството за финансии и од страна на Државниот завод за статистика за сите економски показатели што се обидува да ги крие власта во заминување, во обид да ги покрие катастрофалните резултати во економијата, велат од СДСМ.

Министерството за финансии прикажува намалување на јавниот и државниот долг во релативни бројки, повикувајки се на нереални податоци што очигледно вештачки ги конструира контролираниот Државен завод за статистика, додаваат од партијата.

Државниот завод за статистика ќе мора да објасни како е можно во услови на реален економски раст од 2.4 отсто и во услови на дефлација да прикаже номинален раст од 8.8 проценти на БДП, велат од СДСМ.

„Граѓаните на Македонија, стручната јавност и меѓународните финансиски институции мора да знаат како е можно бруто инвестициите во 2016 да бележат пад од 4.3 отсто, а номинално да растат за скоро 20 проценти повторно во услови на дефлација“, порачуваат од СДСМ.

„Во последната објавена табела на Министерството за финансии, јавниот долг во апсолутен износ е непроменет и изнесува 4 милијарди 711 милиони евра. Со оглед дека објаснување нема, јасно е дека станува збор за лаги на досегашната власт, по конкретните критики од еврокомесарот Хан дека последните неколку месеци и наштетија на економијата на земјата, поради што е потребно да се одблокираат процесите и Македонија што побрзо да ја добие новата реформска Влада“, велат од партијата.

На граѓаните им се потребни отчетни институции што ќе работат исклучиво во нивен интерес, а не за лични и партиски цели како што тоа досега го прават кадрите на неодговорното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Затоа е потребно Собранието на Македонија и Ѓорѓе Иванов итно да го овозможат формирањето на новата реформска Влада на граѓаните на Македонија, заклучуваат од СДСМ.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
24.03.2017, 15:27


СКОПЈЕ
Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар во вчерашниот инцидент во една скопска фирма.
24.03.2017, 15:15


ПОЛИТИКА
Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија, соопштуваат од партијата.
24.03.2017, 14:50


МАКЕДОНИЈА
Податоците на Државниот завод за статистика отсега и на мобилна апликација
Државниот завод за статистика воспостави апликација за мобилни уреди - Макстат на која корисниците ќе можат да ги следат статистичките податоци преку нивните мобилни телефони.
24.03.2017, 14:39


СКОПЈЕ
Вработените во судската служба бараат еднаков третман со судиите и обвинителите
Незадоволни од актуелниот статус и нееднаквоста во третманот пред судската и извршната власт, вработените во судската служба најавија повторно радикализирање на нивните активности во насока на исполнување на барањата за повисоки плати.
24.03.2017, 14:38

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: