АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
24.03.2017 | 14:58
Извор: Точка
Прочитано: 881 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Герман Оскарович Греф, еден од водечките либерали на Кремљ и заговорник за "тотална пазарна економија" е шеф на Управата на најмоќната руска државна банка "Сбербанк" во која државата има 52 проценти сопственост од есен 2007. година.


Овој способен финансиски оперативец на Путин имал интересен животен и политички пат, но и среќа во исто време да се најде на исто место како и Владимир Путин во градското раководство на Ленинград, во екот на распадот на СССР. И тој како и Путин, како и неколку водечки луѓе од сегашната елита на Кремљ, излегол од политичкиот капут на таткото на руските постсоветски политички и идеолошки промени, Анатолиј Собчак, кој сегашниот лидер на Русија го одвел со себе во Москва. Тие го сочинуваат неговиот најверен и најблизок соработувачки "политичко-корпоративен" круг.


Греф, како што го опишува московскиот неделник Собеседник, верува во ултимативноста на приватниот имот, се заложувал за влез на Русија во WTO, но не ми пречи што е на челното место во државната банка. Руските медиуми го нарекуваат "прагматичен и способен кариерист". Овој 53-годишен етнички Германец се родил во Казахстан, каде од Доњецк, на почетокот на Втората светска војна, биле прогонети неговите родители. Во неговиот дом, покрај руски, се зборувало и германски јазик.

Тој е еден од ретките луѓе од елитата на Путин кој служел војска и не доаѓа од примерните советски режимски семејства од средната класа. Служел во специјалните единици на министерството за внатрешни работи. Некои негови соработници велат дека во работата "гризе како булдог", бидејќи имал "строго воспитување". По 2-годишниот воен рок се запишал на правниот факултет во Омск.


Политичкиот раст го доживува благодарение на Собчак, а потоа со помош на Путин, кој му верува безрезервно, иако на судењето на Михаил Ходорковски и Александар Лебедев во аферата "Јукос" сведочел во нивна корист. Тврдел дека "Јукос" не крадел нафта, "бидејќи ако било така, тој ќе знаел", а се противел и на поддржување на сестринската компанија на "Јукос", "Југанскнјефтгас", Тоа не ми пречело да биде во управата на најмоќната државна нафтена компанија "Росњефт". Во Кремљ веднаш се вброил меѓу таканаречените кремљски либерали предводени од Анатолиј Чубајс, а потоа станал и министер за економија во владата на Михаил Фрадков, со кого често се карал.

На Путин, како што пишуваат руските медиуми, посебно му се допаднало тоа што зборува "народски јазик", и може да ги објасни компликуваните економски работи без да користи "нејасни термини за обичниот човек". Синот Олег бил вработен во лондонската филијала на "Deutsche Bank", а неговиот брат Јевгениј е сопственик на трговскиот ланец "Технософија" и трговските центри "Геомарт" и "Летур".

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
Една фотографија, снимена непосредно по терористичкиот напад во Лондон, кој се случил во средата на Вестминстерскиот мост во близина на британскиот парламент, предизвикала лавина реакции.
24.03.2017, 16:13


ЕВРОПА
Ситуацијата сè понапната: Пристигнуваат тенкови и топови, ова е најголемиот десант после Студената војна
Голем број на британски војници, тенкови, артилериска опрема и останато вооружување започна да пристигнува во Естонија.
24.03.2017, 16:04


ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
Шведските власти наредиле да бидат подготвени стотици бункери ширум земјата, наводно, поради стравување од избивање на нуклеарна војна со Русија, пренесува британски "Independent".
24.03.2017, 15:11


ГЕРМАНИЈА
Сé поголемата нееднаквост во Германија ѝ се заканува на општествената кохезија
Сé подлабокиот јаз меѓу богатите и сиромашните во Германија би можело да ја загрози кохезијата на општеството во најголемата европска економија и најнаселената европска држава, се заклучува во најновиот извештај на германската влада.
24.03.2017, 14:41


САД
Трамп се брани како петгодишно дете: "Јас сум претседател, а вие не сте!"
Новинарот на CNN - Дејвид Врајт, пишуваше во неодамнешниот текст за аргументите со кои претседателот на Америка, Доналд Трамп, ги оправдува своите невредостојни тврдења за тоа како администрацијата на Обама го прислушкувала.
24.03.2017, 14:24

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: