АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Бројот на неопределените гласачи во Франција е алармантен – половина од граѓаните со право на глас
24.03.2017 | 14:47
Извор: Макфакс
Прочитано: 159 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Месец дена пред првиот круг од претседателските избори во Франција, уделот на неопределените гласачи е невидено голем и алармантен, бројката речиси се приближува до половина од граѓаните со право на глас.

Според истражувањето на агенцијата Odoxa, направена за радио “Франс енфо”, објавена во петокот, дури 43 отсто од испитаниците не се определиле за кого од 11-те кандидати ќе гласаат.

Ова ја илустрира нестабилноста на целата кампања и непредвидливоста на крајниот исход од гласањето на 23 април и последниот втор круг закажан за 7 мај, коментира “Ројтерс”.

Меѓу избраните кандидати, според популарноста водат Марин Лепен и Емануел Макрон. Прогнозите за нив покажуваат дека тие практично имаат израмнети шанси да победат во првиот круг со 25-26 отсто од гласовите. Но, во вториот круг Макрон би ја освоил победата со 60 наспроти 40 проценти.

Сепак Odoxa предвидува “невидена неизвесност во историјата на изборите во Франција”.

Студијата покажува дека повеќето од симпатизерите на Лепен и на кандидатот на традиционалната десница Франсоа Фијон се сигурни и веќе го направија својот избор.

Доста е нејасна ситуацијата во кампот на Макрон и на кандидатите на левицата Беноа Амон и Жан-Лук Меленшон.

Од потенцијалните избирачи на националистите 60 проценти веќе се одлучиле да ја поддржат Лепен, а кај избирачите од групата на Фијон овој удел е 57 осто. За Макрон се 47 проценти, при Меленшон – 44 отсто, а кај Амон – 40 проценти.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги предупредил Соединетите Американски Држави на опасноста од војна на Балканот, доколку Европската унија се распадне, пренесува "Financial Times".
24.03.2017, 16:24


ТИРАНА
Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата
Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира повеќе од еден месец и одржувањето на изборите на 18-ти јуни годинава го условува со формирање на техничка Влада, пренесуваат албанските медиуми.
24.03.2017, 15:26


РЕГИОН
Додик: НАТО никогаш нема да има граница на Дрина
Од ова место не можам а да не изрзам жалење за многуте Срби кои страдаа, но и многумина од други народи кои страдаа невини во мачните војни, рекол во петокот претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик во Грделица, на одбележувањето на 18-годишнината од бомбардирањето на НАТО на Србија, пренесуваат српските медиуми.
24.03.2017, 14:45


АНКАРА
Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“, во авионите кои летаат од голем број аеродроми во земјите од Блискиот исток и северна Африка, вклучувајќи го и Истанбул, кон овие две држави.
24.03.2017, 14:43


ПРИШТИНА
Коха: Под притисок на САД Тачи го омекна ставот за формирање Армија на Косово
Претседателот на Косово, Хашим Тачи по средбата со американскиот амбасадор Дрег Делави ја “омекна” реториката за формирање на Армија на Косово, пишува во петокот Коха.
24.03.2017, 12:58

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: