АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Guardian: За појавата на Путин виновен е Западот, ние му ги фрливме Русите во раце
24.03.2017 | 12:24
Извор: Точка
Прочитано: 1871 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Доколку Западот го поддржел Михаил Горбачов кога тој почнувал да го прекројува Советскиот Сојуз, неговиот распад би се случил многу помирно.

Меѓутоа, како што пишува "Guardian", соочени со суровата реалност и непочитувањето кое Западот сè повеќе го покажувал кон Русите, тие почнале да бараат нов силен лидер, и го пронашле Владмир Путин.


За да се разбере зошто Русија станала ваква каква што е денес, потребно е да се вратиме на суштината на проблемот, да се сфати тоа, и во иднина да не се повторуваат грешки од минатото. Guardian наведува дека Западот не само што ја отфрлил Русија во критичен момент, туку и ја поттикнал да ја отвори вратата пред надворешниот експлоатациски капитализам, во време кога Русија и другите советски републики немале ефикасни средства за контрола на активностите на финансиските капиталисти, чија единствена цел бил максимален профит.


Во раните денови на создавањето на современа Русија, младата руска влада немала доволно сили да ги спречи своите искусни капиталисти да ги одземаат и експлоатираат природните ресурси во земјата, а проблемите кои постојат и денес се директна последица на грешките на Западот.

Авторот на текстот смета дека Западот требало да го поддржи Михаил Горбачов во 1989. година, вклучувајќи и усвојување на некој вид на Маршалов план за помош на руската економија и да го спречи крахот на рубљата во 1998. година. Доколку САД и ЕУ преземеле одредени мерки во периодот кога Горбачов почнува да го прекројува Советскиот Сојуз, неговиот распад, можеби ќе се случел помирно.


Но, наместо тоа, катастрофалниот пад на економијата ја поткопал позицијата на Горбачов меѓу гласачкото тело. И до претседателските избори во 1996. година, Горбачов можел да смета само на смешни 0,5 проценти од гласовите.

"Соочени со суровата реалност и непочитувањето кое Западот сè повеќе го покажувал кон Русите, тие почнале да бараат нов силен лидер. И го пронајдоа Владмир Путин. Посеавме ветер, сега жнееме невреме", заклучува британскиот весник.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
Една фотографија, снимена непосредно по терористичкиот напад во Лондон, кој се случил во средата на Вестминстерскиот мост во близина на британскиот парламент, предизвикала лавина реакции.
24.03.2017, 16:13


ЕВРОПА
Ситуацијата сè понапната: Пристигнуваат тенкови и топови, ова е најголемиот десант после Студената војна
Голем број на британски војници, тенкови, артилериска опрема и останато вооружување започна да пристигнува во Естонија.
24.03.2017, 16:04


ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
Шведските власти наредиле да бидат подготвени стотици бункери ширум земјата, наводно, поради стравување од избивање на нуклеарна војна со Русија, пренесува британски "Independent".
24.03.2017, 15:11


РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
Герман Оскарович Греф, еден од водечките либерали на Кремљ и заговорник за "тотална пазарна економија" е шеф на Управата на најмоќната руска државна банка "Сбербанк" во која државата има 52 проценти сопственост од есен 2007. година.
24.03.2017, 14:58


ГЕРМАНИЈА
Сé поголемата нееднаквост во Германија ѝ се заканува на општествената кохезија
Сé подлабокиот јаз меѓу богатите и сиромашните во Германија би можело да ја загрози кохезијата на општеството во најголемата европска економија и најнаселената европска држава, се заклучува во најновиот извештај на германската влада.
24.03.2017, 14:41

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: