АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Со години не примал плата: Го исфрлиле од автобус бидејќи немал пари за карта, дошол на работа - и се обесил поради бедата
24.03.2017 | 09:53
Извор: Точка
Прочитано: 3910 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Работник во фабриката "Гоша" од Смедеревска Паланка, се обесил бидејќи повеќе не можел да ја издржи сиромаштијата. Со години не примал плата, работодавецот не му уплаќал пензиско и здравствено, а дома имал болен син и неподвижна мајка.


Работникот на фабриката "Гоша" од Смедеревска Паланка, 56-годишниот Драган Младеновиќ, во четвртокот бил пронајден мртов на работното место. Се обесил бидејќи повеќе не можел да го трпи животот во немаштија. Според зборовите на неговите колеги, го "докрајчило" тоа што не може да им помогне на болниот син и мајка.


Не примиле плата со години

Драган ден претходно не се вратил дома од работа, па кога пристигнале колегите во фабриката одлучиле да го бараат на мобилен телефон. Кога слушнале дека ѕвони од фабриката, одлучиле да го побараат и Драган. Го пронашле машинскиот оддел, местото каде одлучил да ги скрати повеќегодишните маки.

"Луѓе, ни не примаме плата со години, примаме некоја мизерија, 20,30 проценти и тоа кога-како. Вакво нешто, за жал, можеше да се очекува. Драган сам се грижеше за болниот син откако сопругата му починала пред 13 години. Се грижеше и за болната мајка, а здравјето го напушташе и него. А пари од никаде. Па кој ќе издржи?", вели еден од работниците кои се собрале пред фабриката.


Директорот избегал заедно со полицијата

"Нема да им направиме ништо, не мора да бегаат. Бараме само одговор, дали вакво нешто мора да се случи за јавноста да дознае за нашите страдања и маки", рекол еден работник за српски Blic.

Словакот Иван Хеимшлид, директор на компанијата која била приватизирана во 2007. година, не ги почекал. Заедно со полицијата, која бил во фабриката поради увид, ја напуштил истата кога работниците се собирале.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан
Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, ги предупредил Соединетите Американски Држави на опасноста од војна на Балканот, доколку Европската унија се распадне, пренесува "Financial Times".
24.03.2017, 16:24


ТИРАНА
Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата
Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира повеќе од еден месец и одржувањето на изборите на 18-ти јуни годинава го условува со формирање на техничка Влада, пренесуваат албанските медиуми.
24.03.2017, 15:26


ФРАНЦИЈА
Бројот на неопределените гласачи во Франција е алармантен – половина од граѓаните со право на глас
Месец дена пред првиот круг од претседателските избори во Франција, уделот на неопределените гласачи е невидено голем и алармантен, бројката речиси се приближува до половина од граѓаните со право на глас.
24.03.2017, 14:47


РЕГИОН
Додик: НАТО никогаш нема да има граница на Дрина
Од ова место не можам а да не изрзам жалење за многуте Срби кои страдаа, но и многумина од други народи кои страдаа невини во мачните војни, рекол во петокот претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик во Грделица, на одбележувањето на 18-годишнината од бомбардирањето на НАТО на Србија, пренесуваат српските медиуми.
24.03.2017, 14:45


АНКАРА
Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика САД и Британија да ја укинат забраната за внесување лаптоп компјутери и „таблети“, во авионите кои летаат од голем број аеродроми во земјите од Блискиот исток и северна Африка, вклучувајќи го и Истанбул, кон овие две држави.
24.03.2017, 14:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тепачка меѓу двајца скопски газди, едниот тешко ранет
Едно лице со тешки повреди заврши на Ургентен, а друго е приведено во полициската станица во Центар ...
СКОПЈЕ
СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
РУСИЈА
Тој е главен економски стратег на Русија: Единствено овој човек може да му каже сè на Путин!
ЛОНДОН
Фотографија која предизвикала бура: По нападите во Лондон, социјалните мрежи пишуваат за една жена
БАЛКАН
Жан Клод Јункер со страшно предупредување: Ако пропадне Европската унија, ќе има нова војна на Западен Балкан

ВИДЕО ВЕСТИ

СДСМ најави: Од јуни нема веќе екстерно
Новата Влада ќе ги врати и ќе ги почитува автономијата и достоинството на универзитетите
ШВЕДСКА
Швеѓаните се подготвуваат за нуклеарна војна?
ИТАЛИЈА
Уапсен е најбараниот мафијаш во Европа: Се криел во „дупка" во своето родно место
ИНДИЈА
Бесен политичар со сандала тепал стјуард: Нека се жали каде сака, беше арогантен и заслужи

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: